Kinesiotaping - czyli dlaczego warto dać się zatejpować?

Zdarzyło Ci się zauważyć kolorową taśmę naklejoną na ciele sportowca? To nie nowa moda ani ukryta wiadomość dla widzów - to kinesiotaping. Metoda ta jest wykorzystywana przez fizjoterapeutów, by przeciwdziałać rozmaitym urazom i dolegliwościom. Odpowiadamy na najczęściej zadawane na jej temat pytania.

Skąd wziął się kinesiotaping?

Metoda ta pochodzi z Japonii. Dr Kenzo Kase, chiropraktyk, pracował w latach 70. z osobami starszymi, cierpiącymi na chorobę zwyrodnieniową stawów. Poszukiwał sposobu na to, by stabilizować ułożenie mięśni i stawów pacjenta w wygodnej, wolnej od bólu pozycji tak, by mógł on normalnie funkcjonować na co dzień. Tradycyjne metody były nieskuteczne, a stosowane wówczas w medycynie sportowej taśmy za sztywne, by umożliwić wygodne poruszanie się. Dlatego Kenzo Kase, przy współpracy z inżynierami produktu, opracował specjalne, elastyczne taśmy, które spełniały swoje terapeutyczne funkcje, nie ograniczając swobody ruchu pacjentów.

Na czym polega kinesiotaping?

Kinesiotaping (kinesiology taping, plastrowanie dynamiczne) w największym uproszczeniu polega na oklejaniu części ciała pacjenta przy pomocy specjalnych plastrów (tejpów). Ich zadaniem jest utrzymywać mięśnie i stawy w zadanej pozycji, a jednocześnie stymulować receptory mechaniczne skóry - w podobny sposób, jak robią to dłonie chiropraktyka lub fizjoterapeuty. Odpowiedź układu nerwowego sprzyja procesom kompensacyjnym, dzięki którym organizm radzi sobie z rozmaitymi dolegliwościami na poziomie fizjologicznym w krótkiej perspektywie czasowej.

Plastry (tejpy) kinezjologiczne - co warto o nich wiedzieć?

W kinesiotapingu stosuje się dynamiczne plastry (tejpy) wykonane z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem lycry. Wewnętrzna strona plastra jest powleczona faliście ułożonym medycznym klejem, który reaguje na ciepło ciała. Plastry do kinesiotapingu przepuszczają powietrze, są wodoodporne i elastyczne - ich właściwości fizyczne zbliżone są do ludzkiej skóry. Występują one w różnych szerokościach - zwykle od 2,5 do 10 cm. Można je nabyć w rolkach lub określonych kształtach przygotowanych na potrzeby konkretnej aplikacji. Dostępne są także w różnych kolorach i wzorach. Kupisz je w każdym dobrym sklepie z wyposażeniem medycznym.

Od plastrów dynamicznych należy odróżnić plastry sztywne, służące do twardej stabilizacji podczas świeżych urazów i kontuzji. Ich elastyczność i rozciągliwość są znikome - stosuje się je bowiem w sytuacjach ostrego bólu i mocno zakłóconej ruchliwości danej części ciała.