Jakie badania powinny wykonywać osoby aktywne fizycznie?

Sport to zdrowie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Światowa Organizacja Zdrowia bezustannie apeluje o to, abyśmy ruszali się na co dzień, a aktywność fizyczną włączyli na stałe do rozkładu tygodniowych zajęć. Każdy może wybrać sobie dziedzinę, w której czuje się najlepiej. Nie każdy za to zdaje sobie sprawę, jak ważne jest zrobienie badań, które pozwolą nam ocenić, jakie ćwiczenia wprowadzić i w jakiej kondycji jest nasz organizm. Od czego zacząć? Podpowiadamy.

Po co osobie aktywnej pakiet badań?

Powodów jest wiele. Po pierwsze - warto znać bieżące parametry, by nie obciążać organizmu, jeżeli nie jest gotowy na wyzwania związane z treningami. Poza tym, wyniki badań pozwolą świadomie zaplanować siatkę ćwiczeń i pracować nad tym, by nadrobić braki. Badania będą także odpowiedzią na niektóre pytania: skąd gorsze samopoczucie? Dlaczego ćwiczenia nie przynoszą pożądanych efektów? Których treningów należy unikać, a które będą w pełni bezpieczne? W wykonywanych badaniach warto wziąć pod uwagę funkcjonowanie całego organizmu, a więc badamy zarówno układ nerwowy (poprzez rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową), pokarmowy, oddechowy, jak i hormonalny. Wcześniej najlepiej skonsultować się z lekarzem, który oceni, od czego zacząć i da ewentualne skierowania do innych specjalistów. Punktem wyjścia będzie jednak wykonanie badań krwi.

Badanie krwi - podstawowe

Pełna morfologia krwi pozwoli ocenić poziom hemoglobiny, hematokrytu, żelaza, magnezu, sodu, potasu, cynku oraz CK (kinazy kreatynowej). Dodatkowo należy zbadać również poziom witaminy B12, witaminy D, kwasu foliowego i ferrytyny.

Dlaczego to aż tak istotne? [1] Niedobór witamin i minerałów może skutkować obniżeniem wydolności, słabszymi wynikami, a nawet większą skłonnością do urazów. Świetnym przykładem będą niedobory witaminy D, które u osób aktywnych fizycznie mogą powodować ryzyko wystąpienia osteomalacji (choroby kości) i osteoporozy. Równie ważne będzie przebadanie żelaza – jego braki mogą spowodować zmniejszenie wytrzymałości i zwiększenie ilości energii, jaką zużywa organizm podczas treningu.

  • Wykonaj badania: pełna morfologia krwi, CRP, witamina B12, D, żelazo, ferrytyna.

Badania hormonalne dla osób aktywnych

Do hormonów, które na pewno warto zbadać, zaliczymy TSH i FT4 (czyli tarczycę), testosteron oraz kortyzol. W przypadku dwóch ostatnich będzie można ocenić, czy dana osoba się nie przetrenowuje, co objawia się na przykład poprzez spadek masy mięśni lub tkanki tłuszczowej (który nie jest zamierzonym celem), problemami ze snem, poczuciem zmęczenia, a także częstszymi infekcjami wirusowymi.

Osoby, które trenują często i ambitnie mogą również ulec przeciążeniu, co objawia się spadkiem formy, a czasem kontuzją. Właśnie takie ciężkie i wyczerpujące treningi mogą powodować problemy z testosteronem, a także wpływają na wzrost poziomu kortyzolu [2], który nazywamy także hormonem stresu. Jeżeli podwyższony kortyzol utrzymuje się przez dłuższy czas, organizm będzie reagował na przykład spadkiem formy, problemami z regeneracją - zaburzeniami snu, stanami depresyjnymi, osłabieniem odporności, a u kobiet rozregulowaniem cyklu menstruacyjnego.

Szczególnie ważne będzie zbadanie tarczycy, bo jej choroby skutkują często mniejszą energią, przybieraniem na wadze, a także ciągłym zmęczeniem. To będzie negatywnie wpływało na treningi i motywację do regularnego uprawiania sportu.

  • Wykonaj badania: TSH, FT3, FT4, kortyzol.

Więcej informacji o tym, jak aktywność fizyczna wpływa na hormony znajdziesz TUTAJ.