Ćwicząc, możesz zatrzymać czas! Tłumaczymy, jak aktywność fizyczna opóźnia procesy starzenia

Starzenie się to nie tylko procesy widoczne gołym okiem, jak zmarszczki czy siwe włosy. To także szereg zmian wewnątrz organizmu, które nas niepokoją. Gdy myślimy o upływającym czasie, czujemy się bezradni, bo nie ma co ukrywać: starzejemy się coraz szybciej.

Według Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej mimo wydłużającej się średniej długości życia, procesy starzenia zaczynają się zdecydowanie wcześniej. Jednym ze sposobów na przejecie kontroli nad wpływem czasu na organizm jest aktywność fizyczna, która spowalnia procesy starzenia się.

Ruch – recepta na młodość i witalność

Zgodnie z zaleceniami WHO w ramach swojej cotygodniowej aktywności fizycznej osoby starsze powinny wykonywać wieloskładnikowe różnorodne, ćwiczenia fizyczne, które kładą nacisk na równowagę i trening wzmacniający mięśnie z umiarkowaną lub większą intensywnością. Ćwiczenia te powinny być wykonywane 3 lub więcej dni w tygodniu, aby zwiększyć wydolność i zapobiec upadkom.[i] Regularne ćwiczenia fizyczne mogą zatrzymać rozwój co najmniej 20 chorób przewlekłych[ii], które towarzyszą seniorom.

Badania wskazują, że aktywność fizyczna jest korzystna dla układu sercowo-naczyniowego, ponieważ wpływa na poziom podstawowych czynników ryzyka chorób układu krążenia: obniża ciśnienie tętnicze, poprawia profil lipidowy, zapobiega otyłości, poprawia tolerancję glukozy, zmniejsza procesy zapalne, wpływa na stężenie hormonów płciowych, a także wywiera korzystny wpływ na funkcję śródbłonka, uelastyczniając ściany naczyń krwionośnych[iii]. Ponadto, aktywność fizyczna:

  • Poprawia wydolność układu krążenia i oddychania oraz opóźnia pojawianie się objawów tych schorzeń,
  • Zwiększa pojemność życiową płuc, głębokość oddechu i zużycie tlenu,
  • Poprawia postawę ciała,
  • Usprawnia zaopatrzenie organizmu w tlen,
  • Zwiększa siłę mięśniową,
  • Zapobiega otyłości i poprawia trawienie,
  • Wzmacnia i stabilizuje stawy, zapobiegając zmianom zwyrodnieniowym,
  • Usuwa lub zmniejsza zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów,
  • Poprawia odporność i zmniejsza uczucie zmęczenia.

[i] Liu, CK. and Fielding, RA. Exercise as an intervention for frailty, Clin. Geriatr. Med. (2011).
[ii] E. Biernat, Aktywność fizyczna w życiu współczesnego człowieka, [w:] e-Wydawnictwo Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej, 2014, s. 1-2.
[iii] E. Biernat, Aktywność fizyczna w życiu współczesnego człowieka, [w:] e-Wydawnictwo Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej, 2014, s. 1-2.