Dieta planetarna – czym jest i dlaczego jest taka ważna?

O tym, jak szkodliwa jest działalność człowieka dla planety, można pisać bez końca. Niestety. Zmiany klimatyczne zagrażają życiu ludzi i zwierząt na całym świecie. Susze, pożary, słaba jakość powietrza, zanieczyszczenie wód, a także niska świadomość ludzi na temat globalnego ocieplenia nie wróżą dobrze na przyszłość. Do akcji wkracza Unia Europejska, która ma zamiar do 2050 roku osiągnąć tak zwaną neutralność klimatyczną. Na razie Polska kiepsko radzi sobie z wdrażaniem zmian. Za to każdy z nas ma wpływ na to, co dzieje się ze środowiskiem. Ważnym krokiem będzie podjęcie tak zwanej diety planetarnej. Jej proste zasady to dowód na to, że zaangażowanie jednostki ma znaczenie i jest potrzebne.

Skąd wzięła się dieta planetarna?

W 2019 roku Komisja EAT-Lancet przedstawiła koncepcję diety, która jest przyjazna planecie [1]. Zawiera przede wszystkim produkty roślinne i zakłada znaczne ograniczenie produktów odzwierzęcych, a także cukru i tłuszczów nasyconych. Warto wspomnieć, że nie wyklucza ich spożycia, ale podstawę jadłospisu mają stanowić:

  • produkty pełnoziarniste,
  • owoce i warzywa,
  • orzechy,
  • rośliny strączkowe.

Co ważne, dieta planetarna wskazuje również na to, ile kalorii powinien zjeść dorosły człowiek w ciągu dnia. Średnio jest to ok. 2500 kcal, choć każdy powinien indywidualnie określić swoje zapotrzebowanie. Założenie jest jednak takie, aby się nie przejadać, nie marnować żywności i zapobiegać chorobom cywilizacyjnym - głównie otyłości.

Dieta planetarna niesie same korzyści. Jest zdrowa, odżywcza, a jednocześnie ogranicza emisję CO2 i powstawanie śladu węglowego. Całą koncepcję opracowało 37 czołowych naukowców i naukowczyń z całego świata, którzy postanowili odpowiedzieć na ważne pytanie: czy w przyszłości zdołamy wyżywić populację 10 miliardów ludzi za pomocą zdrowej diety? Odpowiedź brzmi:

„Tak, ale nie będzie to możliwe bez zmiany nawyków żywieniowych, poprawy produkcji żywności i ograniczenia jej marnowania.” [2]

Komisja wypuściła także specjalny raport w 11 językach, w którym podaje nie tylko wiele danych dotyczących zdrowego odżywiania, ale także propozycję zbilansowanej diety.