Czy maca da Ci masę? Poznaj 6 korzyści z jej spożywania

Korzeń maca kojarzy Ci się zapewne z kolorowym, najczęściej zielonym proszkiem, który spożywa się w formie napoju. Wiele osób stosuje ją nie tylko jako źródło składników odżywczych, ale także ze względu na właściwości zdrowotne. Ma ona m.in. dodawać energii, poprawiać libido i pomagać w radzeniu sobie ze stresem. Czy tak jest w rzeczywistości? I czy warto pić macę na co dzień? Przekonajmy się.

Czym jest maca?

Lepidium meyenii (maca lub inaczej żeń-szeń peruwiański) to roślina z rodziny kapustowatych uprawiana od ponad 2000 lat. Rośnie w centralnych Andach na wysokości od 4000 do 4500 m n.p.m. Od lat 90. cieszy się sławą jako produkt leczniczy. I nic dziwnego, bo eksperci są zgodni, że korzeń maca wykazuje wiele korzystnych właściwości dla ludzkiego organizmu [1]. Zawiera białko, sporo żelaza i wapnia, a także błonnik. Jego głównym składnikiem są jednak węglowodany - 59 g/100 g.

Co sprawiło, że zyskała aż tak wielkie uznanie, także ze strony badaczy?

6 sposobów, w jaki maca może wpłynąć na Twój organizm

1. Większe libido

Potwierdzają to badania - regularne przyjmowanie ekstraktu z korzenia maca pobudza i zwiększa ochotę na seks. Będzie też zmniejszać dysfunkcje seksualne u kobiet po menopauzie, które przyjmowały leki przeciwdepresyjne [2]. Nie potwierdzają się jednak teorie, że macę można stosować w leczeniu zaburzeń erekcji [3].

2. Zwiększenie energii i wytrzymałości

Świetna wiadomość dla osób aktywnych! Niektórzy sportowcy przyjmują suplementy z korzenia macy, aby zwiększyć energię i poprawić wydajność. Ma to swoje uzasadnienie w badaniach, chociaż wciąż potrzeba ich więcej.

W jednym z nich osoby, które przyjmowały 3 gramy macy przez 12 tygodni, zaobserwowały większy wzrost energii niż osoby, które nie spożywały macy [4]. Ich treningi stały się dłuższe i bardziej efektywne. Podobne wyniki zaobserwowali rowerzyści, którzy przyjmowali ekstrakt z macy przez 14 dni [5].

3. Poprawa nastroju oraz wsparcie w walce z depresją i stresem

Spożywanie macy może przyczynić się do zwiększenia dopaminy w organizmie, a to z kolei będzie łagodzić stany depresyjne i stres [6]. Potwierdziło się to także u kobiet po okresie menopauzalnym, gdzie maca pomogła zmniejszyć uczucie lęku [7].

4. Obniżenie ciśnienia krwi

To samo badanie udowadnia, że ekstrakt z macy ma szansę obniżać ciśnienie krwi. Poza tym, ponieważ maca zawiera dużo potasu, ograniczy ryzyko nadciśnienia. Jeśli masz problemy z układem sercowo-naczyniowym, maca na pewno będzie dla Ciebie wskazana.

5. Zdrowsze kości

To kolejna dobra wiadomość dla sportowców, bo mocne kości gwarantują rzadsze kontuzje i możliwość uprawiania sportu przez długie lata. Jak wykazało badanie, ekstrakt z macy zwiększał gęstość kości i wzmacniał je już po 4 miesiącach stosowania [8]. Odpowiadają za to między innymi wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Pamiętaj jednak, że maca nie zastąpi cennej dla kości witaminy D oraz wapnia.

6. Złagodzenie objawów menopauzy

Naukowcy nadal nie potrafią w pełni uzasadnić specyficznego działania macy na kobiety w okresie menopauzy, ale wyniki badań jednoznacznie wskazują, że ekstrakt z tego korzenia może łagodzić dyskomfort fizyczny, fizjologiczny i psychiczny pacjentek [9].

Kobiety odnotowały mniejsze uderzenia gorąca i potliwość, a także złagodzenie takich objawów jak: nerwowość, wahania nastroju, zaburzenia snu, zmęczenie, stres, bóle głowy, depresja i obniżone libido.