Chrom na odchudzanie – czy naprawdę działa?

Chrom to pierwiastek, który wpływa na wiele procesów w organizmie. Czy może sprzyjać utracie wagi i czy warto rozważyć suplementację? Zebraliśmy najważniejsze informacje, które pomogą ocenić, czy chrom będzie cennym wsparciem przy diecie odchudzającej.

Jakie właściwości ma chrom?

Chrom jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada m.in. za procesy metabolizmu tłuszczu (przemiany materii), węglowodanów oraz białek. Poza tym ma wpływ na układ immunologiczny i poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. To sprawia, że jest składnikiem suplementów w diecie cukrzyków. Badania pokazały, że ponieważ chrom ułatwia kontrolowanie glikemii, jest skutecznym wsparciem dla osób chorujących na cukrzycę typu II [1].

Jakie objawy powoduje niedobór chromu?

Niedobór chromu to raczej rzadkie zjawisko i może występować z powodu niewłaściwej diety lub po przebytych chorobach. Do jego objawów zaliczymy między innymi: nerwowość, bóle głowy, wahania nastrojów, problemy z koordynacją ruchową, stany lękowe. Z drugiej strony - trudno oszacować właściwą ilość chromu w organizmie, przyjęto jednak, że dla mężczyzn w wieku 19-50 lat to 35 mikrogramów (µg) na dobę, a dla kobiet w wieku 19-50 lat - 25 μg na dobę. Mężczyźni i kobiety w wieku powyżej 50 lat potrzebują odpowiednio 30 i 20 μg na dobę [2].

Czy chrom pozytywnie wpływa na utratę wagi?

Jak wykazało jedno z badań - chrom może wpływać na zmniejszenie głodu i apetytu. To oczywiście będzie ułatwieniem w procesie odchudzania, ale niestety - oddziaływanie pierwiastka uzależnione jest od wielu indywidualnych uwarunkowań: stylu życia, nawyków żywieniowych, wyjściowej masy ciała. Mówiąc prościej: nie u każdego chrom zmniejszy łaknienie.

Niestety, badania naukowe nie potwierdziły jednoznacznie, aby chrom powodował utratę wagi. W jednym z testów wzięło udział 622 respondentów z nadwagą lub otyłością, którym podawano chrom w dawce 1,000 μg na dobę. Po 12-16 tygodniach stosowania odnotowano utratę wagi zaledwie w wysokości 1,1 kg - a to bardzo słaby wynik [3]. Te wnioski potwierdziły także inne badania. Jedno z najnowszych podaje, że choć uczestnicy rzeczywiście odnotowali redukcję masy ciała, to jednak nie można jasno wskazać, że stało się tak za sprawą chromu [4].