Aerial joga – wzmocnij swoje ciało w powietrzu

Joga w ostatnich dekadach podbiła serca miłośników zdrowego stylu życia i stała się niezwykle popularna. To bezpieczna i jednocześnie niezwykle różnorodna dyscyplina, w której odnajdzie się każdy. A co powiesz na jogę powietrzną, latającą, antygrawitacyjną? Na czym polega i czy warto spróbować tego typu zajęć? Podpowiadamy!

Czym jest aerial joga?

Zajęcia z aerial jogi odbywają się w hamakach, nazywanych też czasem chustami, wykonanych z delikatnych tkanin i zawieszonych pod sufitem. A to oznacza, że w trakcie treningu będziesz unosić się nad ziemią! Tak zwana joga powietrzna polega na wykonywaniu asan, podczas których ciężar Twojego ciała będzie podtrzymywany właśnie przez specjalny hamak. Dzięki temu nie musisz martwić się o przeciążenia - na przykład w kolanach, nadgarstkach lub ramionach. To dobra opcja dla osób, które borykają się z wrażliwością stawów, nadwagą, mają wady postawy lub problemy z koordynacją i utrzymaniem równowagi.

Jaka jest historia aerial jogi?

Jako pierwszy „latające” rekwizyty w jodze wprowadził B. K. S. Iyengar. Wykorzystał on hamaki wykonane z lin, wyścielone kawałkami materiału lub kocami. Dopiero w okolicach 2011 powstał pierwszy hamak, który został w całości stworzony z jednego, długiego kawałka materiału. Jednak za założycielkę i prekursorkę stricte aerial jogi uznaje się Michelle Dortignac, która w 2006 roku na zajęciach jogi prowadzonych w Nowym Jorku zaczęła wykorzystywać hamak. To właśnie od tego momentu dyscyplina ta zaczęła zyskiwać na popularności. Dzisiaj ten rodzaj zajęć można znaleźć w wielu klubach, także w ramach karty MultiSport. Ich listę znajdziesz TUTAJ.

Jakie korzyści płyną z air jogi?

  • Poprawa elastyczności, stabilności i równowagi

Jak wykazały badania, sportowcy zajmujący się aerial jogą mogą uzyskać znaczącą poprawę elastyczności ciała, a także większą stabilność i równowagę [1]. To nie wszystko. Wykonując bardziej zaawansowane akrobacje z wykorzystaniem hamaków, można zbliżyć się do doskonałej formy, jaką posiadają osoby trenujące gimnastykę oraz taniec.

  • Wzmocnienie mięśni

Podczas zajęć aerial jogi będziesz pracować, wykorzystując ciężar własnego ciała. Ćwiczenia te pozwalają wzmocnić wszystkie partie mięśni, a przy okazji rozciągnąć je i uelastycznić.

Przeczytaj też: „Joga na płaski brzuch – 4 proste asany dla każdego”.