Czym jest aerial joga?
Zajęcia z aerial jogi odbywają się w hamakach, nazywanych też czasem chustami, wykonanych z delikatnych tkanin i zawieszonych pod sufitem. A to oznacza, że w trakcie treningu będziesz unosić się nad ziemią! Tak zwana joga powietrzna polega na wykonywaniu asan, podczas których ciężar Twojego ciała będzie podtrzymywany właśnie przez specjalny hamak. Dzięki temu nie musisz martwić się o przeciążenia - na przykład w kolanach, nadgarstkach lub ramionach. To dobra opcja dla osób, które borykają się z wrażliwością stawów, nadwagą, mają wady postawy lub problemy z koordynacją i utrzymaniem równowagi.
Jaka jest historia aerial jogi?
Jako pierwszy „latające” rekwizyty w jodze wprowadził B. K. S. Iyengar. Wykorzystał on hamaki wykonane z lin, wyścielone kawałkami materiału lub kocami. Dopiero w okolicach 2011 powstał pierwszy hamak, który został w całości stworzony z jednego, długiego kawałka materiału. Jednak za założycielkę i prekursorkę stricte aerial jogi uznaje się Michelle Dortignac, która w 2006 roku na zajęciach jogi prowadzonych w Nowym Jorku zaczęła wykorzystywać hamak. To właśnie od tego momentu dyscyplina ta zaczęła zyskiwać na popularności. Dzisiaj ten rodzaj zajęć można znaleźć w wielu klubach, także w ramach karty MultiSport. Ich listę znajdziesz TUTAJ.
Jakie korzyści płyną z air jogi?
-
Poprawa elastyczności, stabilności i równowagi
Jak wykazały badania, sportowcy zajmujący się aerial jogą mogą uzyskać znaczącą poprawę elastyczności ciała, a także większą stabilność i równowagę [1]. To nie wszystko. Wykonując bardziej zaawansowane akrobacje z wykorzystaniem hamaków, można zbliżyć się do doskonałej formy, jaką posiadają osoby trenujące gimnastykę oraz taniec.
-
Wzmocnienie mięśni
Podczas zajęć aerial jogi będziesz pracować, wykorzystując ciężar własnego ciała. Ćwiczenia te pozwalają wzmocnić wszystkie partie mięśni, a przy okazji rozciągnąć je i uelastycznić.
Przeczytaj też: „Joga na płaski brzuch – 4 proste asany dla każdego”.
-
Spalanie kalorii
Jak wykazało jedno z badań, podczas 50 minut aerial jogi można spalić około 300 kcal [5]. To trening o niskiej lub umiarkowanej intensywności, który w połączeniu z odpowiednią dietą pomoże zredukować wagę.
-
Łagodzenie bólów pleców
Kto z nas nie czuje czasem bólu w plecach? Może on być spowodowany wieloma czynnikami, m.in. siedzącą pracą, treningami siłowymi, bieganiem, niewłaściwą pozycją ciała, a także stresem. Regularne uprawianie jogi, także powietrznej, przynosi ulgę i pozwala zapobiegać nawrotom tych dolegliwości [3].
Przeczytaj też: „Joga na kręgosłup. Poznaj 5 najlepszych asan na ból pleców”.
-
Pozytywny wpływ na kondycję psychiczną
U osób z depresją oraz borykających się z przewlekłym stresem zaobserwowano, że ćwiczenia wykonywane w powietrzu (elementy akrobatyki) pozytywnie wpływają na redukcję objawów choroby [4]. Aerial joga, w przeciwieństwie do zajęć z akrobatyki, jest dostępna dla każdego i na każdym poziomie zaawansowania. Warto traktować ją jako sposób na rozładowanie stresu i poprawę samopoczucia. Będzie także dobrą aktywnością dodatkową w trakcie leczenia depresji.
Na czym dokładnie polega aerial joga?
Jeżeli wybierasz się na zajęcia dla początkujących, nie musisz obawiać się skomplikowanych pozycji w hamaku. Pierwsze ćwiczenia wykonuje się, dotykając nogami podłoża. Podczas zajęć hamak można wykorzystywać w różny sposób:
- jako linę, która podtrzymuje ciało i pozwala rozciągać wybrane partie,
- jako huśtawkę, na której można usiąść lub zejść do pozycji leżącej
- jako uprząż, która pozwala zawisnąć głową w dół i wykonywać bardziej skomplikowane ćwiczenia.
Aerial joga ma różne poziomy zaawansowania. Idealnie nada się dla osób, które dopiero zaczynają pracować nad elastycznością swojego ciała.
Jak przygotować się do zajęć z aerial jogi?
Koniecznie załóż bardzo wygodny strój, który zapewni Ci pełną mobilność. Wybierz odzież zasłaniającą pachwiny i pachy, by nie dopuścić do otarć skóry. Ćwiczenia wykonuje się boso. Zabierz ze sobą wodę i ręcznik, bo choć trening jest łagodny, to jednak odczujesz go w ciele i możesz się spocić.
Jak wspominaliśmy - aby zacząć trenować aerial jogę, nie musisz mieć żadnych specjalnych umiejętności. Przygotuj się jednak psychicznie na coś zupełnie nowego. W trakcie zajęć:
- słuchaj swojego ciała - nie wykonuj pozycji, które wywołują u Ciebie dyskomfort,
- zacznij powoli - nie pomijaj kolejnych etapów zaawansowania,
- zaufaj sobie i osobie prowadzącej zajęcia - postaraj się rozluźnić,
- baw się! - aerial joga to jednocześnie relaks, czas dla Ciebie i świetna rozrywka.
Czy można ćwiczyć aerial jogę w domu?
Tak, istnieje taka możliwość! W tym celu należy zainstalować w suficie haki oraz zakupić specjalny hamak. Przyda się także antypoślizgowa mata pod nogi.
Jeżeli myślisz o przygodzie z powietrzną jogą, spróbuj pierwszych zajęć z instruktorem. To pozwoli Ci poznać ćwiczenia oraz wykonać je prawidłowo pod okiem profesjonalisty. Łatwiej będzie potem je kontynuować, także w zaciszu domowym.
Czy istnieją przeciwskazania do aerial jogi?
Wiele zależy od poziomu zaawansowania. Jeżeli wykonujesz łagodne ćwiczenia dla początkujących, możesz spokojnie praktykować. Jednak w przypadku skomplikowanych pozycji, wykonywanych na przykład z głową do dołu, osoby z chorobami serca, problemami z ciśnieniem, dyskopatią lub skłonnościami do zawrotów głowy powinny najpierw skonsultować się z lekarzem. Aerial joga w bardziej zaawansowanym stadium nie jest także wskazana dla kobiet w ciąży.
………….
Źródła:
[1] Ruggieri RM, Costa PB. Contralateral Muscle Imbalances and Physiological Profile of Recreational Aerial Athletes. J Funct Morphol Kinesiol. 2019 Jul 25;4(3):49. doi: 10.3390/jfmk4030049. PMID: 33467364; PMCID: PMC7739357.
[2] American Council on Exercise (ACE), https://www.acefitness.org/about-ace/press-room/press-releases/5833/ace-study-evaluates-health-benefits-of-aerial-yoga/, dostęp online 20.09.2023.
[3] Yoga eases moderate to severe chronic low back pain, https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/yoga-eases-moderate-severe-chronic-low-back-pain, dostęp online 20.09.2023.
[4] The effectiveness of performative aerial practice on mental health and the love of movement, https://doi.org/10.1080/14647893.2020.1784868, dostęp online 20.09.2023.
[5] ACE® STUDY EVALUATES HEALTH BENEFITS OF AERIAL YOGA, https://www.acefitness.org/about-ace/press-room/press-releases/5833/ace-study-evaluates-health-benefits-of-aerial-yoga/, dostęp online 21.09.2023.