8 najlepszych ćwiczeń izometrycznych wzmacniających całe ciało

W przeciwieństwie do tradycyjnych ćwiczeń, takich jak np. pompki czy przysiady, w których mięśnie naprzemiennie ulegają skróceniu i wydłużeniu, w ćwiczeniach izometrycznych ciało pozostaje w całkowicie statycznej pozycji. Sprawdź, co dzięki temu możesz zyskać.

Agata Brama

Korzyści z wykonywania ćwiczeń izometrycznych

Podczas ćwiczeń izometrycznych Twoim zadaniem jest utrzymanie jednej, konkretnej pozycji ciała. Mięśnie są napięte, ale stawy się nie ruszają. Nie wykonujesz ich na powtórzenia, lecz na określony czas.

Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to tak samo skuteczne jak klasyczne ćwiczenia, w których występuje ruch. Rzeczywiście, ćwiczenia izometryczne nigdy nie zastąpią tych wielostawowych, jednak są wspaniałym uzupełnieniem treningu, przygotowując ciało do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów.

Podczas ćwiczeń izometrycznych Twoje mięśnie się wzmacniają i przede wszystkim poprawiają swoją wytrzymałość, co przekłada się na lepszą wydolność podczas innych aktywności. Dodatkowo możesz dzięki nim poprawić też swoją stabilność i równowagę, co razem ze wzrostem siły i wytrzymałości przekłada się na zmniejszenie ryzyka kontuzji.

8 najlepszych izometrycznych ćwiczeń na wzmocnienie całego ciała

1. Deska

Deska to prawdziwa królowa izometrycznych ćwiczeń. To statyczne ćwiczenie angażuje praktycznie całe ciało do pracy, ponieważ jej prawidłowe wykonanie wymaga napięcia niemalże wszystkich mięśni.

Sposób wykonania:

Zacznij z pozycji klęku podpartego i oprzyj się na łokciach. Ustaw je bezpośrednio pod barkami, a przedramiona równolegle do siebie. Wyprostuj obydwie nogi, złącz stopy i napnij pośladki – to najczęściej pomijany element wykonywania deski. Jeśli masz problem z trzymaniem napięcia mięśniowego w nogach i pośladkach, wyobraź sobie, że pomiędzy stopami, nogami i pośladkami masz kartki papieru, które musisz utrzymać.

Upewnij się, że Twoje biodra są w jednej linii z barkami, następnie podwiń miednicę pod siebie – wykonaj biodrami ruch, którego celem jest „skrócenie” brzucha. Wyobraź sobie, że chcesz zagarnąć podłogę spod siebie – łokciami w stronę stóp, stopami w stronę łokci.

Jeśli chcesz poznać więcej izometrycznych alternatyw klasycznej deski, przeczytaj artykuł: „Plank – 6 wariantów deski i efekty, jakie możesz dzięki nim osiągnąć.

2. Glute bridge (półmostek)

Półmostek to bardzo popularne ćwiczenie wzmacniające dolną część ciała, a w szczególności pośladki. W wersji dynamicznej jest popularne zarówno na zajęciach fitness i pilates, jak i podczas treningów siłowych. W wersji izometrycznej będzie działać stabilizująco na biodra oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa, dlatego doskonale sprawdzi się dla osób spędzających dużo czasu na siedząco, np. w pracy.

Sposób wykonania: Połóż się na wznak na plecach. Ugnij kolana pod kątem prostym, trzymając stopy na podłodze rozstawione na szerokość bioder, następnie unieś biodra do góry, tak aby uda i tułów stworzyły jedną, prostą linię. Utrzymaj pozycję przez określony czas.