Opracowując nasze pomysły, dobraliśmy produkty, które są dostępne w każdym sklepie (być może masz je nawet pod ręką!). Przekąski będą idealne na piknik, w podróż lub na wycieczkę z kilku powodów:
- można przygotować je wcześniej,
- łatwo podzielić je na małe porcje,
- nie brudzą palców (nie są zbyt mokre, a więc bardzo komfortowe w jedzeniu, gdy brakuje na przykład talerzy lub sztućców),
- są apetyczne i jednocześnie sycące.
Bierzmy się zatem do dzieła!
1. Kulki mocy
Kulki mocy to forma zdrowych słodyczy – źródło węglowodanów, kwasów omega i witamin. Pod tą nazwą możemy znaleźć wiele różnych przepisów. Do ich stworzenia możesz z powodzeniem użyć właściwie wszystkich produktów, które zalegają w szafce, na przykład: bakalii, orzechów czy pestek. Warto zadbać o bazę, która będzie sklejać całość i nadawać masie słodycz. W naszym przepisie będą za to odpowiadać kasza jaglana oraz daktyle.
Składniki na kilkanaście kulek:
- 1 szklanka lekko rozgotowanej i wystudzonej kaszy jaglanej
- 1 szklanka daktyli bez pestek
- mała szczypta soli
- 1 łyżka masła orzechowego
- 3 łyżki wysokiej jakości kakao
- pół szklanki ziaren słonecznika
- do dekoracji: gorzka czekolada, wiórki kokosowe, orzechy włoskie, płatki migdałowe, kakao.
Daktyle zalej wrzątkiem. Odczekaj piętnaście minut, a następnie odcedź i zblenduj. Dodaj do nich kaszę, kakao, szczyptę soli, masło orzechowe (najlepiej takie domowe – przepisy na nie znajdziesz TUTAJ), a następnie ponownie zblenduj. Dodaj uprażone na patelni pestki słonecznika. Z tak powstałej masy możesz formułować kulki wielkości orzecha włoskiego, a następnie panierować je dowolnie w wiórkach, kakao, płatkach migdałowych, bardzo drobno posiekanej czekoladzie lub zmielonych orzechach włoskich. Na koniec włóż je na kilka godzin do lodówki, by kulki nieco stwardniały. Są łatwe w transporcie i wystarczy kilka sztuk, by zaspokoić głód.
2. Batoniki energetyczne
Warto przygotować je samodzielnie nie tylko ze względu na kontrolę nad ich składem (a z tym różnie bywa), ale również dla oszczędności. Kupne produkty tego typu są bardzo drogie. Te domowe wyjdą taniej i na pewno smaczniej!
Składniki na kilka batoników:
- szklanka płatków owsianych
- 1 duży, najlepiej dojrzały banan
- łyżka płynnego miodu lub słodkiego, naturalnego syropu (na przykład z daktyli)
- pół szklanki posiekanych suszonych owoców (moreli, daktyli, żurawiny, rodzynek itp.)
- 2 łyżki siemienia lnianego
- garść posiekanych orzechów (dowolnych) lub pestek (mogą być w całości).
Siemię lniane zmiel w moździerzu lub młynku do kawy. Płatki wsyp do dużej miski. Banana rozgnieć widelcem w osobnym naczyniu i dodaj do płatków, a następnie dorzuć pozostałe składniki. Masa powinna stać się w miarę kleista, ale jeżeli tak nie jest możesz dodać odrobinę wody albo mleka.
Rozłóż masę na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Jej grubość nie powinna przekraczać pół centymetra. Piecz w 180 stopniach przez 30 minut, a następnie pokrój w prostokąty o wygodnej dla Ciebie wielkości.
3. Jajeczne muffiny w warzywami
Wykonanie tego prostego i smacznego przepisu zajmie Ci zaledwie kilka chwil. Za to efekt będzie powalający! Aby przygotować muffiny będziesz potrzebować silikonowych foremek lub specjalnej formy. Wgłębienia należy wówczas wyłożyć papierem do pieczenia.
Składniki na 10 porcji:
- 10 jajek w rozmiarze L
- warzywa: pieczarki, cebula, cukinia, papryka, bakłażan, brokuł (wybierz to na co masz ochotę - świetną opcją jest też wrzucenie wszystkiego, co zalega w lodówce)
- oliwa z oliwek do smażenia
- sól i pieprz do smaku.
Warzywa pokrój w drobną kostkę i przyrumień delikatnie na patelni z dodatkiem szczypty soli, na jednej łyżce oliwy z oliwek. Chodzi o to, by podkręcić ich smak i odparować z nich wodę. Warzywa powinny lekko przestygnąć.
Jaja wbij do dużej miski i dokładnie rozmieszaj. Dodaj sól, pieprz oraz warzywa. Jajeczną masę porozdzielaj do foremek na muffinki, a następnie piecz około 30 minut w 180 stopniach. Po wystudzeniu możesz je przechowywać w lodówce przez kilka dni.
4. Budyń jaglany w słoiku
Idealna opcja na piknik: coś słodkiego, co można zamknąć w niewielkim słoiku! Budyń jest szybki w przygotowaniu, a jednocześnie pyszny i pożywny.
Na dwie porcje:
- pięć łyżek kaszy jaglanej
- mleko (krowie lub roślinne)
- 1 banan, dojrzała gruszka lub pół słodkiego, miękkiego jabłka
- miód, syrop, stewia lub erytrol - do dosłodzenia
- kopiasta łyżka masła orzechowego lub tahiny
- duża szczypta soli
- do dekoracji: dżem lub świeże owoce.
Kaszę zalej szklanką mleka. Dodaj sól, pokrojony w kostkę owoc i doprowadź całość do wrzenia. Kasza powinna się rozgotować. Jeżeli wchłonie cały płyn, dolej kolejne pół szklanki mleka lub więcej (po zmiksowaniu budyń powinien mieć płynną konsystencję). Pod koniec gotowania dodaj masło orzechowe oraz słodzik. Stopień słodyczy zależy od Twojej preferencji. Zanim przejdziesz do dalszego etapu, przygotuj dwa małe słoiki.
Gorącą kaszę w mleku bardzo dokładnie zblenduj, aby powstała płynna masa bez gródek, a następie od razu przelej ją do dwóch słoików. Budyń powinien całkowicie wystygnąć, wówczas stężeje. Na górę można położyć wysokiej jakości dżem lub świeże, pokrojone w kostkę owoce (np. któreś z 6 superfruits z polskiego ogródka, które szczególnie polecamy sportowcom).
Słoiki zakręć i zabierz ze sobą na wycieczkę!
5. Naleśniki gryczane
Wyobrażasz sobie naleśniki z… dwóch składników? To bezglutenowy, wegański wariant, który zawsze się udaje! Naleśniki mogą służyć także jako wrapy, a nadzienie zależy wyłącznie od tego, na co masz ochotę.
Składniki na kilka naleśników
- pół szklanki kaszy gryczanej niepalonej (białej)
- woda
- sól
Kaszę przełóż do wysokiego naczynia, zalej szklanką wody i zostaw na minimum godzinę. Po tym czasie dodaj do niej płaską łyżeczkę soli, a następnie zmiksuj. Masa powinna być odrobinę rzadsza od klasycznego ciasta naleśnikowego.
Porządnie rozgrzej patelnię wysokiej jakości z nieprzywierającym dnem. Nie musisz smarować jej olejem. Masę wylewaj i smaż tak, jak klasyczne naleśniki. Każdy potrzebuje przynajmniej kilka minut z każdej strony, aby się ściąć i zrumienić.
Naleśniki gryczane są trochę grubsze od innych, a przez to bardziej pożywne i sycące. Można wypełnić je dowolnym nadzieniem: dżemem, twarożkiem, hummusem i świeżymi warzywami.
Zwijaj w ruloniki i zajadaj!