5 przepisów na chłodnik - świeże i smaczne danie na upalne dni

Chłodnik, jak sama nazwa wskazuje, gwarantuje ochłodę, gdy termometr pokazuje wysoką temperaturę. Na dodatek pozwala wykorzystać sezonowe warzywa i podać je w wyjątkowej odsłonie. Łatwo go przygotować, a później wystarczy sięgnąć do lodówki, by poczuć smak lata. Sprawdź przepisy na to orzeźwiające danie w różnych wariantach. Znajdzie się coś dla miłośników tradycji oraz dla osób na diecie wegańskiej.

1. Tradycyjny chłodnik litewski w wersji fit

Chłodnik litewski zawdzięcza swoją nazwę czasom dynastii Jagiellonów, gdy kuchnia staropolska zaczęła czerpać ze smaków znanych na Litwie i na odwrót. O popularności tej zupy świadczy fakt, że to właśnie ona gości kilka razy na stołach bohaterów Pana Tadeusza (jako chłodziec litewski). Dzisiaj bierzemy się więc za przepis z długą tradycją, który jest źródłem zdrowia, a odpowiednio przygotowany będzie również wspierał Twoją dietę. To podstawowa wersja, choć odchudzona. Rezygnujemy z dwóch składników, czyli tłustej śmietany i cukru. Nie oznacza to jednak gorszego smaku! Wręcz przeciwnie - już po pierwszej łyżce przypomnisz sobie, jak wyborną i niezwykle pyszną potrawą jest chłodnik.

Składniki na 3-4 porcje:

  • 2 pęczki botwiny z liśćmi
  • 1 l maślanki lub kefiru
  • 3 szt. ogórka (średniej wielkości)
  • 1 duży pęczek rzodkiewki
  • 1 pęczek szczypioru-dymki
  • 1 pęczek koperku
  • sól i pieprz
  • sok z połówki cytryny
  • 4 ugotowane na twardo jajka (można pominąć).

Botwinę i buraki oczyść pod wodą, pokrój w kostkę i wrzuć do garnka. Trzeba ją zagotować, aby powstał wywar. Zalej warzywa wodą i posól do smaku (jak ziemniaki). Gotuj około 10 minut i zostaw do całkowitego wystygnięcia.

Ogórek obierz (jeśli chcesz, ale nie musisz tego robić) i razem z rzodkiewką zetrzyj na grubych oczkach. Jeżeli wolisz, możesz je pokroić w bardzo drobną kostkę. Warzywa przełóż na sitko, lekko posól i pozwól puścić wodę. W tym czasie posiekaj koperek i szczypior.

Do miski lub garnka wlej maślankę albo kefir i dodaj wywar botwinkowy wraz z całą zawartością. Dolej sok z cytryny i sprawdź smak. Następnie dorzuć odsączone warzywa oraz posiekane składniki. Dopraw solą wedle uznania i nie zapomnij o czarnym pieprzu. Gotowy chłodnik włóż do lodówki na minimum godzinę, aby składniki dobrze się przegryzły.

Podawaj solo lub z gotowanym na twardo jajkiem.

Botwinka to prawdziwy superfood dla każdej osoby aktywnej fizycznie. Inne przepisy od dietetyka, które przekonają Cię do liści buraka, znajdziesz TUTAJ.