1. Tradycyjny chłodnik litewski w wersji fit
Chłodnik litewski zawdzięcza swoją nazwę czasom dynastii Jagiellonów, gdy kuchnia staropolska zaczęła czerpać ze smaków znanych na Litwie i na odwrót. O popularności tej zupy świadczy fakt, że to właśnie ona gości kilka razy na stołach bohaterów Pana Tadeusza (jako chłodziec litewski). Dzisiaj bierzemy się więc za przepis z długą tradycją, który jest źródłem zdrowia, a odpowiednio przygotowany będzie również wspierał Twoją dietę. To podstawowa wersja, choć odchudzona. Rezygnujemy z dwóch składników, czyli tłustej śmietany i cukru. Nie oznacza to jednak gorszego smaku! Wręcz przeciwnie - już po pierwszej łyżce przypomnisz sobie, jak wyborną i niezwykle pyszną potrawą jest chłodnik.
Składniki na 3-4 porcje:
- 2 pęczki botwiny z liśćmi
- 1 l maślanki lub kefiru
- 3 szt. ogórka (średniej wielkości)
- 1 duży pęczek rzodkiewki
- 1 pęczek szczypioru-dymki
- 1 pęczek koperku
- sól i pieprz
- sok z połówki cytryny
- 4 ugotowane na twardo jajka (można pominąć).
Botwinę i buraki oczyść pod wodą, pokrój w kostkę i wrzuć do garnka. Trzeba ją zagotować, aby powstał wywar. Zalej warzywa wodą i posól do smaku (jak ziemniaki). Gotuj około 10 minut i zostaw do całkowitego wystygnięcia.
Ogórek obierz (jeśli chcesz, ale nie musisz tego robić) i razem z rzodkiewką zetrzyj na grubych oczkach. Jeżeli wolisz, możesz je pokroić w bardzo drobną kostkę. Warzywa przełóż na sitko, lekko posól i pozwól puścić wodę. W tym czasie posiekaj koperek i szczypior.
Do miski lub garnka wlej maślankę albo kefir i dodaj wywar botwinkowy wraz z całą zawartością. Dolej sok z cytryny i sprawdź smak. Następnie dorzuć odsączone warzywa oraz posiekane składniki. Dopraw solą wedle uznania i nie zapomnij o czarnym pieprzu. Gotowy chłodnik włóż do lodówki na minimum godzinę, aby składniki dobrze się przegryzły.
Podawaj solo lub z gotowanym na twardo jajkiem.
Botwinka to prawdziwy superfood dla każdej osoby aktywnej fizycznie. Inne przepisy od dietetyka, które przekonają Cię do liści buraka, znajdziesz TUTAJ.
2. Chłodnik z zielonego ogórka
Podajemy dwie wersje - wegetariańską lub wegańską. Chłodnik jest pyszny i mocno orzeźwiający!
Składniki na 3-4 porcje:
- pół kg zielonych ogórków
- 1 duży jogurt naturalny lub sojowy/kokosowy
- ząbek czosnku
- sok z cytryny (2-3 łyżki)
- 1 pęczek koperku
- sól i pieprz do smaku.
Ogórki obierz i pokrój w bardzo drobną kostkę. Koperek i czosnek posiekaj. Do miski dodaj jogurt oraz przygotowane wcześniej składniki. Dopraw do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Zamieszaj dokładnie i odstaw na minimum godzinę do lodówki. W tym czasie ogórki puszczą wodę, więc przed podaniem jeszcze raz zamieszaj całość.
3. Chłodnik pomidorowy, czyli gazpacho
Banalny przepis, błyskawiczny w przygotowaniu, idealny na wyjątkowo upalne dni, gdy na zupę pomidorową jest po prostu za gorąco.
Składniki na 3-4 porcje:
- 1 kg pomidorów
- 2 duże czerwone papryki
- 1 cebula dymka (biała część)
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (1/3 szklanki)
- 1 łyżka erytrolu lub innego słodzika
- sól i pieprz do smaku.
Pomidory i paprykę umyj, pozbaw niepotrzebnych elementów i pokrój w kostkę. Wrzuć do blendera kielichowego lub wysokiej miski. Dodaj cebulkę, erytrol oraz oliwę i miksuj około 2 minuty - składniki muszą się dobrze ze sobą połączyć. Dopraw do smaku solą i pieprzem, a następnie włóż do lodówki. To bardzo dietetyczne danie, doskonałe jako przystawka lub lekka przekąska.
4. Chłodnik z arbuza i truskawek
Chłodniki z owoców smakują równie wybornie, jak te wytrawne! Skosztuj, a na pewno będziesz do nich wracać częściej. Staną się miłym urozmaiceniem w codziennej diecie i świeżym pomysłem na wykorzystanie owoców.
Składniki na 3-4 porcje:
- pół kg arbuza, najlepiej bez pestek
- 200 g truskawek
- sok z połówki cytryny
- garść świeżej mięty
- do podania, opcjonalnie: ser feta lub jogurt kokosowy.
Umyj owoce. Arbuz obierz i usuń tyle pestek, ile się da. Truskawkom usuń szypułki. Wrzuć wszystko do blendera kielichowego (można również użyć ręcznego), dodaj sok z cytryny, miętę i dokładnie zmiksuj. Podawaj z pokruszoną fetą lub solidną łyżką jogurtu.
5. Wegański chłodnik jagodowy z makaronem razowym
Dodatek makaronu sprawia, że chłodnik staje się treściwszy i bardziej sycący. Dzięki niemu wprowadzisz jeszcze więcej jagód do swojej kuchni!
Składniki na 2 porcje:
- 200 g świeżych jagód
- 2 łyżki miodu lub innego słodzika
- 2 szklanki mleka roślinnego - najlepiej sprawdzi się owsiane lub migdałowe
- 1/3 szklanki tłustego mleka kokosowego (lub śmietanki kokosowej)
- garść płatków migdałowych do dekoracji
- 1 szklanka dowolnego makaronu razowego.
Umyte jagody musisz zmiksować z miodem (lub słodzikiem), mlekiem i śmietanką (nie pomijaj jej. Doda charakteru i wyjątkowego smaku). Chłodnik potrzebuje około godziny w lodówce. Przed podaniem ugotuj makaron al-dente i przelej go zimną wodą. Na talerz wlej jagodowy chłodnik, dodaj makaron i całość posyp uprażonymi na patelni płatkami migdałowymi.
Pamiętaj, że zarówno jagody, jak i truskawki należą do jednych z najzdrowszych owoców. Więcej na ich temat znajdziesz w artykule „6 superfruits z polskiego ogródka, które szczególnie polecamy sportowcom".