To właśnie w tych warzywach i owocach znajdziesz mnóstwo przeciwutleniaczy (m.in. karotenoidów, tokofenoli i flawonoidów, a także witaminy A, C i E), zdrowych tłuszczów, wody oraz składników odżywczych, które będą działać od wewnątrz i pozytywnie wpłyną na kondycję skóry [2] - największego organu ludzkiego ciała, który przeciętnie zajmuje około 1,8 m²!
Poznaj 9 produktów, które zapobiegają starzeniu i pomogą utrzymać piękną opaleniznę
1. Papryka czerwona
Łatwo dostępna przez cały rok, pyszna i bardzo zdrowa papryka jednocześnie wspaniale wpływa na skórę, bo zawiera w sobie przeciwutleniacze. To właśnie one działają przeciwko wolnym rodnikom, odpowiadającym za proces starzenia skóry. Czerwona papryka ma wysoką zawartość witaminy C (125-200 mg/100g) oraz karotenoidów - roślinnych pigmentów, które wykazują właściwości przeciwzapalne i pomagają chronić skórę przed uszkodzeniami wywołanymi poprzez promienie słoneczne.
2. Jagody i borówki
Mają dużo witaminy A i C, a także grupy antyoksydantów zwanych antocyjanami, które nadają jagodom niebieski kolor. Chronią one skórę przed szkodliwym działaniem słońca (Uwaga! Żaden naturalny składnik nie zastąpi filtru SPF naniesionego na skórę!), ale też przed skutkami stresu i utratą kolagenu. Właśnie dlatego wyciąg z borówek dodaje się często do kosmetyków przeciwzmarszczkowych.
3. Brokuły
Są bogate w witaminy C i K, przeciwutleniacze, a także kwas foliowy, luteinę i wapń. Cenna jest tu zwłaszcza witamina C, która wspiera produkcję kolagenu [3]. Czym właściwie jest kolagen? To białko, które produkuje ludzki organizm, jeden z głównych składników tkanki łącznej, który można nazwać budulcem skóry. Zapewnia jej gładkość i elastyczność. Z wiekiem, ale też właśnie poprzez wystawianie skóry na słońce, produkcja kolagenu spada, dlatego tak ważne jest spożywanie produktów, które mają dużo witaminy C.
4. Szpinak
Kolejne warzywo, które zawiera witaminy A, C, E oraz K. Oprócz pozytywnego wpływu na skórę, witamina A będzie również wzmacniać włosy, a witamina K zmniejszać stan zapalny w komórkach.
5. Migdały
Ze względu na dużą zawartość witaminy E nazywane są źródłem młodości. Witamina ta wspiera szybką regenerację skóry i chroni przed utratą wilgoci. To bezcenne właściwości, bo nic nie postarza skóry równie mocno, jak odwodnienie. Wysoka zawartość kwasów omega-3 wzmacnia błony komórkowe, wspiera również utrzymanie bariery hydrolipidowej.
6. Awokado
Składniki odżywcze zawarte w awokado świetnie wpływają na kondycję skóry za sprawą kwasów tłuszczowych, ale też witamin K, C, E i A, witamin z grupy B oraz potasu. Można powiedzieć, że awokado to wewnętrzna maseczka dla skóry. Wykazano w badaniach, że zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszyły stan zapalny skóry spowodowany promieniowaniem UV, z kolei witaminy C i E hamowały powstawanie zmarszczek [4].
7. Czarna porzeczka
Bije rekordy, jeżeli chodzi o zawartość witaminy C (150-300 mg/100 g), a także przeciwutleniaczy. W przypadku niedoboru witaminy C jednym z objawów jest upośledzona synteza kolagenu. Warto wiedzieć, że jednym z najlepszych sposobów na zachowanie w produktach tej cennej witaminy jest mrożenie. Dlatego w lecie dobrze jest kupić lub zebrać zapasy czarnej porzeczki i włożyć do zamrażarki przygotowane porcje. Zimą będą świetne do koktajli i deserów!
8. Aronia
Bogate źródło polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy, które odpowiadają za uszczelnianie naczyń krwionośnych i wpływają pozytywnie na elastyczność skóry. Aronii nie można spożywać na surowo, ale w sklepach dostępne są przetwory oraz soki z tego owocu.
9. Marchew oraz inne produkty o czerwonej i pomarańczowej barwie
Marchewka, dynia, nektarynki, papryka, pomidory zawierają w sobie β- karoten, który nazywany jest również fotoochraniaczem. Nasila on produkcję pigmentu, chroni przed promieniowaniem UV (zmniejsza powstawanie rumienia), neutralizuje wolne rodniki. Dobrze jest spożywać je jak najczęściej, zwłaszcza że to warzywa dietetyczne, o dużej zawartości wody.
Wszystkie wymienione powyżej produkty to źródło zdrowia – witamin, wartości odżywczych i cennych składników. Mogą zdecydowanie przyczynić się do pięknego wyglądu skóry, która latem i w trakcie opalania wymaga szczególnej troski. Łatwo włączyć je do codziennej diety, szczególnie że większość z nich jest powszechnie dostępna. Korzystaj z nich nie tylko w lecie! Pamiętaj, że o skórę trzeba dbać przez cały rok.
Maseczki na skórę po opalaniu
Jeżeli lubisz się opalać, pamiętaj, by zawsze używać filtrów z wysokim faktorem (upragniony brąz i tak z czasem się pojawi) i zadbaj o skórę tuż po zejściu ze słońca. Świetnym sposobem na ukojenie naruszonych słońcem miejsc będą okłady z naturalnych składników. Oto kilka prostych pomysłów:
- Schłodzony w lodówce ogórek pokrój w plasterki i nałóż na skórę. Zdejmij po około 15 minutach.
- Wymieszaj w miseczce 2 łyżki żelu aloesowego z 2 łyżkami jogurtu naturalnego i odrobiną soku z cytryny. Posmaruj skórę i poczekaj 15-20 minut.
- W przypadku, gdy skóra jest mocno zaczerwieniona i rozpalona, miej pod ręką schłodzony kefir lub maślankę oraz gazę. Nasącz ją którymś z tym produktów i przykładaj do piekących miejsc. Zmieniaj okład co dziesięć minut.
...........
Źródła:
[1] Joanna Morga, Badania. Opalanie postarza skórę i znacznie zwiększa ryzyko czerniaka i innych nowotworów złośliwych skóry, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1233633%2Cbadania-opalanie-postarza-skore-i-znacznie-zwieksza-ryzyko-czerniaka-i, dostęp online: 18.05.2023.
[2] [3] [4] Schagen SK, Zampeli VA, Makrantonaki E, Zouboulis CC. Discovering the link between nutrition and skin aging. Dermatoendocrinol. 2012 Jul 1;4(3):298-307. doi: 10.4161/derm.22876. PMID: 23467449; PMCID: PMC3583891.