Co jeść, aby zadbać o skórę w trakcie opalania?

Jak wykazały badania, regularne opalanie się postarza skórę [1]. Można jednak opalać się z głową, stosując odpowiednie filtry (z minimalnym SPF 15) i nie przebywając na słońcu zbyt długo. A co zrobić, by cieszyć się piękną opalenizną i jednocześnie przeciwdziałać fotostarzeniu? Z pomocą przychodzi dieta! Sięgaj po produkty, które pomogą zachować młody i zdrowy wygląd skóry.

To właśnie w tych warzywach i owocach znajdziesz mnóstwo przeciwutleniaczy (m.in. karotenoidów, tokofenoli i flawonoidów, a także witaminy A, C i E), zdrowych tłuszczów, wody oraz składników odżywczych, które będą działać od wewnątrz i pozytywnie wpłyną na kondycję skóry [2] - największego organu ludzkiego ciała, który przeciętnie zajmuje około 1,8 m²!

Poznaj 9 produktów, które zapobiegają starzeniu i pomogą utrzymać piękną opaleniznę

1. Papryka czerwona

Łatwo dostępna przez cały rok, pyszna i bardzo zdrowa papryka jednocześnie wspaniale wpływa na skórę, bo zawiera w sobie przeciwutleniacze. To właśnie one działają przeciwko wolnym rodnikom, odpowiadającym za proces starzenia skóry. Czerwona papryka ma wysoką zawartość witaminy C (125-200 mg/100g) oraz karotenoidów - roślinnych pigmentów, które wykazują właściwości przeciwzapalne i pomagają chronić skórę przed uszkodzeniami wywołanymi poprzez promienie słoneczne.

2. Jagody i borówki

Mają dużo witaminy A i C, a także grupy antyoksydantów zwanych antocyjanami, które nadają jagodom niebieski kolor. Chronią one skórę przed szkodliwym działaniem słońca (Uwaga! Żaden naturalny składnik nie zastąpi filtru SPF naniesionego na skórę!), ale też przed skutkami stresu i utratą kolagenu. Właśnie dlatego wyciąg z borówek dodaje się często do kosmetyków przeciwzmarszczkowych.