Sztuczna inteligencja na treningu
Rozmaite narzędzia oparte na sztucznej inteligencji od lat funkcjonują w różnych obszarach ludzkiej aktywności. Wszędzie tam, gdzie efektywne gromadzenie, przetwarzanie i analiza danych mogą zaoszczędzić czas i pieniądze, a także dostarczyć cennych informacji. Z tego typu rozwiązaniami coraz częściej spotykamy się także w lokalnych klubach fitness.
Przykładem może być zwykły smartwatch lub smartband, który w połączeniu z aplikacją typu fitness tracker, może być cennym źródłem informacji na temat funkcjonowania i kondycji organizmu. Algorytmy sztucznej inteligencji są także wykorzystywane do pomiarów składu ciała i tworzenia kolejnych generacji urządzeń typu wearables.
Coraz większe ilości danych, pozyskiwanych bezpośrednio od osób aktywnych fizycznie, to cenna wiedza, która może zostać wykorzystana na wiele różnych sposobów. Skorzystać z niej mogą zarówno profesjonaliści, jak i osoby na co dzień dbające o swoją kondycję.
Jak zawodowi sportowcy korzystają z AI?
Świat sportu czerpie już z możliwości AI. Sztaby trenerskie wykorzystują dane, by optymalizować treningi, zarówno w sportach zespołowych, jak i indywidualnych. Narzędzia używające AI mogą np. analizować poruszanie się piłkarzy na boisku, co pozwala na znalezienie efektywnych taktyk, identyfikację słabości i określenie parametrów zawodnika, który najlepiej sprawdzi się w danym składzie zespołu i założeniach meczowych.
Na poziomie indywidualnym jest jeszcze ciekawiej, ze względu na możliwość wglądu w różnorodne parametry biometryczne sportowców. Już dziś AI potrafi tworzyć interaktywne, trójwymiarowe modele odwzorowujące ich ciała, co pozwala generować symulacje specyficznych zadań i obciążeń treningowych. Dzięki temu z większą dokładnością można przewidywać, jak ciało człowieka zareaguje na konkretne bodźce, optymalizować plany treningowe i minimalizować ryzyko kontuzji.
Co ważne, sztuczna inteligencja nie musi ograniczać się do tworzenia „cyfrowych bliźniaków” ciał sportowców. Jest w stanie odwzorować konkretne narządy! Amerykańska biegaczka długodystansowa Desiree Linden korzysta z cyfrowego modelu własnego serca stworzonego w oparciu o dane z tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Umożliwia to jeszcze pełniejszy wgląd w parametry wydolnościowe i prowadzenie symulacji pracy serca pod specyficznymi rodzajami obciążenia, a w rezultacie – dalszą optymalizację treningu.
Czy sztuczna inteligencja może zastąpić trenera?
Zaawansowani sportowcy, dysponujący już pewną wiedzą na temat możliwości własnego ciała, mogą przyjrzeć się aplikacjom treningowym stworzonym z myślą o konkretnych dyscyplinach. Część z nich to narzędzia opracowane przy udziale zawodowych sportowców i trenerów. W większym stopniu uwzględniają one specyfikę uprawianego sportu, oferują więcej możliwości pracy na podstawie danych i dopasowane do indywidualnych potrzeb plany treningowe.
Czy entuzjazm względem AI w świecie sportu jest uzasadniony? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać się, że tak – sztuczna inteligencja to przecież obietnica konkretnych rezultatów opartych o dane. W rzeczywistości jednak nie jest to takie oczywiste. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom AI, by przekonać się, jak może wyglądać jej rola w planowaniu treningów w ciągu najbliższych lat.
Zalety:
- jest blisko ciała – zbiera dane w czasie rzeczywistym i monitoruje wiele parametrów biometrycznych jednocześnie,
- pracuje szybko i tanio – pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze poświęcane na badania i zbieranie szczegółowych danych,
- jest coraz bardziej dostępna – na rynek trafia coraz więcej narzędzi korzystających z AI, które można wykorzystać w sporcie,
- oferuje możliwość personalizacji – pozwala na dostosowywanie obciążeń treningowych do indywidualnych potrzeb użytkownika,
- monitoruje na bieżąco – pozwala śledzić rezultaty i postępy w czasie rzeczywistym.
Wady:
- jest zależna od jakości algorytmu – jakość prac AI jest uzależniona od stopnia zaawansowania i precyzyjności algorytmu,
- nie ma dostępu do wszystkich danych – AI nie analizuje ani stanu psychofizycznego, ani poziomu i rodzaju motywacji,
- bywa zawodna – nie zawsze można mieć pewność, że algorytmy funkcjonują poprawnie i dostarczają precyzyjnych informacji,
- nie motywuje do działania – brak jej czynnika ludzkiego, który sprawia, że masz ochotę ćwiczyć – AI nie zastąpi kolegi z klubu czy więzi z trenerem,
- wymaga eksperckiej wiedzy – aby w pełni wykorzystać możliwości AI, trzeba mieć odpowiednie kompetencje, by rozumieć sens informacji, jakie zapewnia.
Zobacz także: „Kinesiotaping – czyli dlaczego warto dać się zatejpować?”.
AI, czyli narzędzie z potencjałem
Sztuczna inteligencja na co dzień sprawdza się tam, gdzie jest w stanie błyskawicznie wykonywać proste, powtarzalne czynności, polegające na zbieraniu i przetwarzaniu danych na pewnym poziomie ogólności. Musi jednak minąć jeszcze sporo czasu, nim inteligentne narzędzia „nauczą się” działać w oparciu o bardziej złożone zbiory danych, uwzględniające większą liczbę czynników.
Sztuczna inteligencja jest obecnie interesującym i skutecznym narzędziem dla osób na pewnym poziomie zaawansowania, trenerów indywidualnych i profesjonalistów walczących o możliwość poprawy wyników swoich podopiecznych. Tym niemniej ludzka wiedza i umiejętności nadal wygrywają ze sztuczną inteligencją, nawet jeśli coraz częściej wykorzystują jej technologiczny potencjał.
...............
Źródła:
M. Li, Y. Sun, R. Zaid, A Health-Focused System that Blends Machine Learning and Flutter to Assist Users in Accomplishing their Diet/Fitness Goals Along with Providing Helpful Advice, Journal of Strength and Conditioning Research, 2023
J. Parashar, A. Jain, S. Ali, Artificial Intelligence Impact on Human Fitness: Exploring Emerging Trends, International Journal for Research in Applied Science & Engineering Technology, 2023.
Testy AI:
https://xouted.com/2021/05/inpeak-trainer-jak-sie-trenuje-z-planem-ukladanym-przez-ai/
https://bieganie.pl/trening/plan-treningowy-ulozony-przez-chatgpt-czy-sztuczna-inteligencja-moze-byc-dobrym-trenerem/
Możliwości AI:
https://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/3d-athlete-tracking.html
https://www.iotworldtoday.com/connectivity/digital-twin-heart-built-for-boston-marathon-champion
https://akademiatriathlonu.pl/sztuczna-inteligencja-pomoze-w-treningu-whoop-zapowiada-rewolucje/