Propozycje dietetyka na zdrowe, zimowe potrawy

Zimowe miesiące z pozoru nie sprzyjają jedzeniu dużej ilości warzyw i owoców, jednak by zachować zdrowe nawyki żywieniowe i sprawny organizm, warto szczególnie przyjrzeć się swojej diecie w grudniu, styczniu i lutym. Zimą dopływ bezcennych witamin i minerałów zapewniają kiszonki, zimujące warzywa i owoce, przetwory warzywno-owocowe oraz importowane, sezonowe warzywa i owoce. Podpowiadam, jak skomponować z tych produktów zdrowy, zbilansowany jadłospis.

Anna Urbańska

Co jeść zimą? Zimowe zdrowe produkty sezonowe

Lokalne i importowane owoce – zastrzyk witamin w ziemie

Rodzime, polskie owoce dostępne zimą to głównie jabłka i gruszki. Warto jeść je przez cały rok. By prowadzić zdrową dietę, nie musisz jednak ograniczać się do polskich owoców sezonowych. Wykorzystaj zimę na zagraniczne cytrusy (są w tym czasie szeroko dostępne i tanie) i jedz: pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, pomelo, ananasy czy kiwi.

Choć kusić może wyciskanie soków cytrusowych, lepiej jeść te owoce w całości, z wszystkimi błonkami. W tej formie mają niższy indeks glikemiczny, dostarczają znacznie więcej błonnika i więcej antyoksydantów. Jeśli masz ochotę na płynny posiłek, zdrowszy będzie koktajl (ze zblendowanych owoców) niż sok.

Kiszonki – zimowy skarb

Zima to doskonały czas, by zainteresować się kiszeniem. Ten tradycyjny sposób zachowywania wartości odżywczych warzyw przeżywa renesans popularności, ale wciąż jest niedoceniany. Szczególne zimą warto codziennie spożywać porcję produktów fermentowanych, by wspomagać zdrowie jelit, stan mikrobiomu i wzmacniać odporność. Może być to klasyczna kiszona kapusta i kiszone ogórki, ale dla urozmaicenia warto kisić też: kalafior, buraki, a nawet marchewkę, cytryny czy grzyby. Świetnym wyborem jest też orientalne kimchi.

Ciekawostka: Choć powszechnie uważa się, że kiszonki są dobrym źródłem witaminy C, nie zawierają jej wcale więcej niż surowe warzywa przed kiszeniem. Kiszonki zdecydowanie warto jeść, ale nie przez argument o wysokiej zawartości tego składnika.

Przeczytaj też: „Witamina C to must-have w diecie sportowca. Gdzie znajdziesz jej najwięcej?”.

Zimujące warzywa – podstawa zdrowej zimowej diety

Zbilansowaną, zdrową zimową dietę można też skomponować z bardzo prostych składników. Dobrze wszystkim znane, ale niedoceniane polskie warzywa to przede wszystkim warzywa korzeniowe: buraki, ziemniaki, seler, pietruszka, marchewka, pasternak. Można je upiec, ugotować, dodać do zupy lub jeść w formie surówek.