Metoda 12-3-30 - czy rzeczywiście jest taka skuteczna?

Metoda „12-3-30” to stosunkowo nowa, a już bardzo modna forma treningu, która przy poświęceniu 30 minut dziennie ma zapewniać spektakularne wręcz efekty. Czy rzeczywiście jest godna uwagi? Na czym polega? Komu jest dedykowana? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i podobne pytania.

Metodę 12-3-30 wymyśliła… TikTokerka. Jej babcia zawsze mówiła, że 30 minut ruchu dziennie wystarczy, by utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Te słowa stały się motywacją do praktykowania specyficznego treningu. Ten zakłada ustawienie pochylenia bieżni na 12 stopni, a następnie półgodzinny marsz z prędkością 3 mil (ok. 4,8 km) na godzinę.

Skąd wzięła się metoda 12-3-30?

Metoda treningowa 12-3-30 została opracowana przez amerykańską influencerkę Lauren Giraldo. W 2019 roku wówczas 23-latka opublikowała filmik na YouTubie prezentujący tę formę aktywności fizycznej. Wideo nie zdobyło jednak większego rozgłosu. Wszystko zmieniło się pod koniec 2020 roku, kiedy to Lauren umieściła nagranie na zyskującej gigantyczną popularność platformie TikTok. Wówczas wideo zostało wyświetlone aż 12 milionów razy, co zapoczątkowało prawdziwy boom na trening 12-3-30.

Lauren Giraldo skupiła się na aktywności fizycznej na bieżni z uwzględnieniem wspomnianego już odpowiedniego kąta nachylenia, stopnia prędkości i czasu treningu.  

Twórczyni tej metody twierdzi, że ćwicząc w ten sposób przez 5 dni w tygodniu, udało jej się schudnąć aż 13 kg i utrzymać tak wypracowaną wagę przez 2 lata. Skąd pomysł na taki trening? Lauren nigdy nie lubiła biegać, ale chciała wykonywać efektywne treningi cardio. Ustawiła więc maksymalne nachylenie na swojej bieżni (kąt 12 stopni) i zdecydowała się na średnią prędkość chodzenia, przyjazną dla każdego zdrowego dorosłego (3 mile na godzinę).

Metoda treningowa 12-3-30 - krok po kroku

  1. Rozgrzewka - rozpocznij trening od energicznego 5-minutowego marszu, aby przygotować organizm do aktywności.
  1. Zmiana nachylenia - po rozgrzewce ustaw nachylenie bieżni pod kątem 12 stopni.
  1. Ustawienie prędkości - teraz ustaw prędkość na poziomie 3 mph (czyli około 4,8 km/h).
  1. Intensywny marsz - przejdź do 30-minutowego intensywnego marszu. Nie przerywaj.

W trakcie możesz słuchać audiobooków lub podcastów albo oglądać kolejne lekcje kursów z Programu Lojalnościowego MultiSport Zaprojektuj Formę - trening minie szybciej i jeszcze dowiesz się interesujących Cię rzeczy z zakresu sportu, odżywiania i skutecznych sposobów na regenerację!

Pamiętaj przy tym, że najefektywniejszy będzie trening bez trzymania się bieżni rękoma. Na siłowni często można zaobserwować, że osoby idące na bieżni pod górę wspierają się rękami o elementy bieżni, jednocześnie odchylając się do tyłu. Powoduje to, że ich sylwetka układa się prostopadle do bieżni i tak naprawdę nie wchodzą pod górę, bo zarówno bieżnia, jak i sylwetka są ustawione pod tym samym kątem.

  1. Spowolnienie - na koniec przejdź do 5-minutowego marszu bez nachylenia – to pozwoli Ci się wyciszyć i zrelaksować.