Matcha – dlaczego warto ją pić? Poznaj jej zalety!

Według naukowców matcha jest wyjątkowo prozdrowotnym produktem. Zmniejsza stres, łagodzi stany zapalne, poprawia funkcje poznawcze i sprzyja odchudzaniu. Ze względu na właściwości, matchę do swojej diety włączają m.in. osoby podejmujące rozmaite aktywności sportowe.

Prozdrowotne właściwości matchy

Matcha to japońska zielona herbata w sproszkowanej postaci. Pisaliśmy już wcześniej, że zielona herbata ma niezwykłe właściwości, a matcha w niczym jej nie ustępuje, ponieważ [1]:

  • pozytywnie wpływa na zdrowie i pracę serca,
  • może poprawiać funkcje poznawcze, a więc pamięć, koncentrację i myślenie. Udowodniono to w badaniu naukowym, w którego trakcie pacjenci przez dwa tygodnie spożywali 2,07 g matchy dziennie. Ze względu na te właściwości, matchę poleca się także osobom dojrzałym [4],
  • może łagodzić stany zapalne w organizmie, które prowadzą do obniżenia odporności i chorób,
  • dzięki zawartości błonnika matcha sprzyja utracie wagi. W jednym z badań uczestnicy przyjmowali matchę przez 6 tygodni, w efekcie czego zwolnił przyrost masy ich ciał, a poziom glukozy we krwi unormował się,
  • matcha może zmniejszać stany zapalne układu nerwowego, a więc łagodzić stres,
  • niektóre badania dowodzą, że wykazuje działanie przeciwrakowe,
  • matcha zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które działają ochronnie na organizm, podobnie jak witamina C.

Z czego składa się matcha?

Składniki odżywcze w herbacie matcha to przede wszystkim witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, nierozpuszczalny błonnik pokarmowy, chlorofile, białka, kofeina i minerały. Przed zbiorem liście herbaty matcha są chronione przed światłem słonecznym, co zwiększa zawartość katechin silnego przeciwutleniacza z grupy flawonoidów. Jest ich aż trzy razy więcej niż w tradycyjnej zielonej herbacie liściastej. Jak dowodzą badania, katechiny mogą obniżać poziom glukozy we krwi [2].

Matcha dla sportowców

Ważna informacja dla osób aktywnych fizycznie zawarta w matchy kofeina zwiększa siłę mięśni, zwłaszcza w górnych partiach ciała [3]. Matcha zawiera aż dwa razy więcej witaminy C niż zielona herbata (ok. 32-44 mg w szklance naparu) [5], a jak wiadomo jest to witamina szczególnie cenna dla sportowców.

To nie wszystkie benefity, jakie matcha zapewnia osobom uprawiającym sport. Jedno z badań dowiodło, że codzienne spożywanie matchy może pomóc w adaptacji mięśni do treningu, modulując reakcje na stres i zmęczenie [6]. W eksperymencie wzięli udział zdrowi mężczyźni, amatorsko zajmujący się sportem, którzy zostali losowo przydzieleni do grup matchy i placebo. Członkowie pierwszej grupy spożywali napój matcha zawierający 1,5 g proszku, a drugiej napój placebo. Wszyscy mężczyźni uczestniczyli w treningu oporowym przez 8 lub 12 tygodni. Okazało się, że osoby z grupy matchy były mniej zmęczone po ćwiczeniach, a siła ich mięśni wzrosła bardziej, aniżeli w grupie placebo.

Sprawdź także: „6 superfoods dla sportowców – co doda energii i sprawi, że treningi będą bardziej efektywne?”.

Jak spożywać matchę?

Matcha stała się popularna także w Polsce, zarówno w wersji sproszkowanej, jak i w postaci dodatku smakowego do ciastek, lodów, napojów, batoników itp. Nie oznacza to jednak, że te słodycze są zdrowe, chodzi bardziej o popularność matchy ze względu na jej smak.

Przyrządzanie matchy można uznać za swoisty rytuał. Jeśli chcesz ją przygotować, zaopatrz się w tzw. chasen, czyli bambusową miotełkę, która idealnie miesza zielony proszek z płynem. Kolejne przydatne gadżety to matchawan (naczynie na matchę) i chashaku (bambusowa łyżeczka do mieszania napoju). Taki zestaw to także świetny pomysł na prezent!

Najwięcej prozdrowotnych korzyści zapewnia matcha spożywana w postaci zimnych lub ciepłych napojów. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów, które warto wypróbować!

Matcha przepis podstawowy

Matcha w wersji podstawowej to baza dla innych przepisów, umożliwiających przygotowanie napoju w innej wersji poprzez dodanie soku lub mleka.