Łyżwy – jak przygotować się do wyjścia na lodowisko

Łyżwy to jedna z najbardziej atrakcyjnych zimowych aktywności sportowych. Uprawiać mogą ją wszyscy – od dzieci po dorosłych, od amatorów po profesjonalnych zawodników. Warto korzystać z sezonowych aktywności, ponieważ nic nie rozwija naszego ciała tak, jak nowe bodźce! Zobacz, jak prawidłowo przygotować się do wyjścia na lodowisko.

Agata Brama

Co zabrać ze sobą na łyżwy?

Przygotowania do wypadu na lodowisko nie mogą obyć się bez spakowania odpowiedniego sprzętu. Zacznij od weryfikacji, czy lodowisko, na które się wybierasz, jest obiektem otwartym, czy zamkniętym, a następnie odpowiednio dobierz swój strój. Na łyżwy warto ubrać się warstwowo – jeśli poczujesz, że jest Ci zbyt ciepło, zawsze możesz zdjąć wierzchnią odzież i zostawić na sobie lżejsze rzeczy.

Warto zadbać też o ochronę głowy i dłoni przed zimnem i urazami – z pewnością przydadzą się rękawiczki oraz czapka, a mniej doświadczonym łyżwiarzom i dzieciom polecamy również kask. Osoby stawiające swoje pierwsze kroki na lodowisku mogą przemyśleć także kwestię ochraniaczy na kolana, łokcie i nadgarstki – na śliskiej powierzchni nietrudno o upadek, szczególnie gdy nie ma się dużego doświadczenia.

Zadbaj także o nawodnienie – jazda na łyżwach to spory wysiłek, dlatego warto mieć ze sobą butelkę wody albo termos z ciepłą herbatą. Jeśli planujesz długi pobyt na lodowisku, możesz także zabrać ze sobą zdrowe przekąski, np. orzechy lub suszone owoce.

Jak przygotować się do jazdy na łyżwach?

Jazda na łyżwach to aktywność, która wymaga dobrej koordynacji mięśniowej, rozwiniętego zmysłu równowagi, silnych mięśni nóg i tułowia oraz właściwej wydolności krążeniowo-oddechowej. Jeśli chcesz wykorzystać sezon na sto procent, warto zacząć przygotowywać się do niego wcześniej, jeszcze na „stabilnym lądzie”.