Jak przyspieszyć spalanie tłuszczu?

Spalanie tłuszczu to proces, który zależy od wielu czynników. Zobacz, jak w zdrowy i naturalny sposób możesz przyspieszyć tempo przemiany materii.

Agata Brama

Podstawowy warunek, jaki musisz spełnić

W ludzkim organizmie spalanie tłuszczu odbywa się wyłącznie po spełnieniu jednego warunku – osiągnięciu stanu deficytu energetycznego. Tkanka tłuszczowa pełni w ciele funkcję magazynu energii. Jeżeli wraz z żywnością spożyjemy więcej energii (kalorii), niż zużywa nasz organizm, zjedzona nadwyżka zostanie zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony, jeżeli przyjmiemy mniej energii (kalorii) niż nasz organizm potrzebuje na bieżące potrzeby, brakująca ilość zostanie wyrównana ze „stanów magazynowych”, czyli tkanki tłuszczowej. Podsumowując – aby schudnąć, musisz spalać więcej kalorii, niż przyjmujesz. Ten stan możesz osiągnąć na trzy sposoby:

  1. Ograniczając spożycie kalorii,
  2. Zwiększając dzienną ilość ruchu i aktywności fizycznej,
  3. Łącząc dwie powyższe metody dla optymalnego efektu.

Jeśli powyższy warunek jest spełniony, możesz przejść do kolejnego „poziomu wtajemniczenia”. Poniżej poznasz strategie na jeszcze efektywniejsze przyspieszenie metabolizmu i tempa spalania tłuszczu.