Czy suplementy diety mogą wpływać na tempo przemiany materii?

Suplement, który bez dodatkowego wysiłku podbije tempo przemiany materii? Brzmi obiecująco. Faktycznie jest kilka naturalnych substancji roślinnych, które mają udowodniony wpływ na metabolizm i ułatwiają spalanie kalorii. Producenci suplementów wykorzystują te właściwości i tworzą preparaty nazywane potocznie „spalaczami tłuszczu”. Czy są wśród nich substancje warte uwagi, które realnie mogą wpłynąć na przemianę materii? Sprawdzamy, jak działają popularne „boostery metabolizmu” i czy warto w nie zainwestować.

Anna Urbańska

Suplementy przyspieszające przemianę materii: hit czy kit?

Rynek suplementów diety jest szeroki i wciąż rośnie. Nic dziwnego, że pośród różnych substancji, producenci oferują też suplementy, które mają za zadanie pobudzanie przemiany materii. W końcu przyjęcie tabletki lub proszku, który bez efektów ubocznych pobudzi organizm do spalania kalorii, brzmi kusząco dla każdego, kto przechodzi proces odchudzania. Czy to jednak realne wsparcie przemiany materii dla organizmu i coś, czym warto się zainteresować, czy raczej chwyt marketingowy? To zależy.

Suplementy na wsparcie metabolizmu (ang. metabolism boosters) mają różne formy: od najpopularniejszych kapsułek, przez proszki do rozpuszczenia w wodzie, po jednoporcjowe „shoty”. Ich celem jest zwiększenie intensywności przemian metabolicznych, co ma skutkować większą liczbą spalonych kalorii.

Najczęściej mechanizm działania „suplementów na przemianę materii” ma polegać na wywoływaniu termogenicznego efektu, przez który organizm spala więcej kalorii. Dodatkowe efekty, jakie wywołują te substancje, to pobudzanie lipolizy (rozkładu tłuszczu), wsparcie trawienia, czy obniżanie apetytu.

Niektóre substancje faktycznie mogą tak działać, jednak to nie reguła. Przyglądnijmy się popularnym substancjom stosowanym w suplementach na metabolizm i dowodom na ich skuteczność.

Suplementy wpływające na tempo przemiany materii – przegląd popularnych substancji

Wiele suplementów diety „na metabolizm” to mieszanka różnych substancji o większej lub mniejszej sile dowodów na ich działanie. Każdy preparat należałoby rozpatrzeć osobno po wczytaniu się w jego skład, ale wiele z nich korzysta z podobnych substancji i związków w różnych proporcjach. Oto najpopularniejsze związki, które się w nich znajdują.

Kofeina – najlepiej przebadany booster metabolizmu

Kofeina jest jedną z najlepiej przebadanych i najskuteczniejszych substancji pod kątem wpływu na tempo przemiany materii.

Działanie kofeiny jest wielopoziomowe:

  • Nasila termogenezę (spalanie kalorii) poprzez pobudzanie mitochondriów do efektywniejszej pracy.
  • Pobudza utlenianie tłuszczu i jego wykorzystanie jako źródła energii.
  • Aktywuje układ współczulny, który reguluje bilans energetyczny i nasila spalanie kalorii.
  • Przyjęta 1 -4 godziny przed posiłkiem, może zmniejszać łaknienie.

Dawki kofeiny stosowane w badaniach, które przyniosły oczekiwane efekty to ok. 3-4 mg kofeiny na kilogram masy ciała. Dawki te mogą być bliskie maksymalnej bezpiecznej dziennej podaży (400 mg kofeiny/ dobę), należy więc zachować ostrożność przy ich stosowaniu (np. wstrzymać się od picia kawy, gdy przyjmujesz suplementy z kofeiną). U osób z wolnym metabolizmem kofeiny mogą wystąpić nieprzyjemne efekty uboczne: kołatanie serca, drżenie rąk, czy uczucie podobne do stresu.