Czy (i jakie) ćwiczenia warto wykonywać podczas okresu?

Podczas okresu można ćwiczyć, ale należy dobrać odpowiedni trening dopasowany do dnia okresu i jego odczuwalności. Ćwiczenia podczas menstruacji mogą pomóc się odprężyć, zrelaksować czy złagodzić ból.

Milena Traczyńska

Zastanawiasz się w takim razie jak ćwiczyć i jaką aktywność fizyczną przyjąć? Każdą lub indywidualną, to zależy od Twojego ciała. Zaraz podpowiem o co chodzi.

Zaczniemy ćwiczyć tylko podzielmy się na grupy. W której jesteś?

  1. Grupa pierwsza, najszczęśliwsza (z przymrużeniem oka). To kobiety, u których menstruacja przebiega niemal niezauważalnie, jest raczej bezbolesna i trwa dość krótko.
  2. Grupa druga, osoby które czują okres raz bardziej raz mniej, średnio obficie, więc aktywność jest nawet wskazana dla rozluźnienia mięśni.
  3. Oraz trzecia grupa, wcale nie najgorsza! To kobiety, które najchętniej przeleżałyby w łóżku zwinięte w kłębek przez kilka dni

 I tu pada pytanie: czy ćwiczyć? Tak, ale jest małe „ale”.

Kobiety z grupy pierwszej nawet wbrew możliwościom, powinny odpuścić mocno intensywne treningi bezpośrednio na mięśnie brzucha, szczególnie jego dolne partie. Nie ma innych przeciwwskazań, więc jeśli jesteś jedną z tych kobiet, możesz skorzystać z naszych treningów np. na ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud i czuć się rewelacyjnie po serii treinngu.

U kobiet, u których organizm daje sygnał, że jest czas menstruacji, ale chcą być aktywne, sprawdzą się dopasowane ćwiczenia w umiarkowanej formie. Jeśli jesteś jedną z tych kobiet poniżej znajdziesz przykładowy plan treningowy na ćwiczenia podczas okresu. Warto też skorzystać z zajęć jogi czy pilates.

Jeśli jesteś w trzeciej grupie... wybierz się najpierw do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Doradzi ćwiczenia lub wskaże drogę rozwiazania problemu. Możesz też ćwiczyć uważność: to trening, który pomoże ci zredukować uczucie bólu. Po kilku wizytach fizjoterapeuta możliwe, że da Ci zielone światło do intensywniejszych ćwiczeń.