Co jeść w sierpniu? 10 warzyw i owoców, które warto włączyć do diety

Sierpień to bardzo płodny i obfity miesiąc. Rolnicy i ogrodnicy amatorzy zbierają plony, a warzywniaki wypełniają się po brzegi kolorowymi warzywami i owocami. Wykorzystaj w pełni ten czas i objadaj się skarbami sierpnia.

Anna Urbańska

Po które owoce i warzywa najlepiej sięgać w trosce o zdrowie i dobrą formę, a przy okazji też domowy budżet? Oto warzywa i owoce, które najlepiej kupować w sierpniu

Pomidory

Sierpień to doskonały czas na czerpanie garściami z pysznych pomidorów. Sezon na pomidory trwa w Polsce ok. od lipca do października. To w sierpniu są one najsmaczniejsze, szczególnie w porównaniu do pomidorów dostępnych zimą. Dzięki promieniom słonecznym pomidory robią się mięsiste i słodkie. Wytwarzają się w nich też prozdrowotne przeciwutleniacze.

Wartość zdrowotna pomidorów jest związana przede wszystkim  z likopenem w nich zawartym. To bardzo potężny naturalny przeciwutleniacz, który dobrze działa na serce, obniża cholesterol, ale najbardziej ceniony i znany jest ze względu na swoje działanie przeciwnowotworowe.

Dobre, duże badania naukowe wskazują, że częste jedzenie zasobnych w likopen pomidorów przeciwdziała zachorowaniu na nowotwory: prostaty, płuc, piersi, wątroby, jajnika, układu pokarmowego i białaczkę.

Co ciekawe, więcej dobrej jakości likopenu mają pomidory przetworzone, niż takie świeże. To wyjątek, zazwyczaj poleca się jedzenie jak najmniej przerobionych warzyw i owoców. W przypadku pomidorów, przetwarzanie ich na przecier, gotowanie, polewanie oliwą i pieczenie, poprawia przyswajalność zawartego w nich likopenu. Jest to związane ze zmianą jego struktury chemicznej, pomidory po obróbce cieplnej mają więcej cis-likopenu, który najłatwiej się wchłania.