Body Combat - co warto wiedzieć o tym treningu?

Body Combat to zajęcia, które coraz częściej pojawiają się w programach wielu klubów fitness. Ten dynamicznie rozwijający się styl treningów wciąż zyskuje na popularności. Chcesz dowiedzieć się, czy ćwiczenia Body Combat to coś dla Ciebie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Co to jest Body Combat?

Body Combat to jeden z treningów grupowych opracowanych i promowanych przez Les Mills International. To intensywne zajęcia cardio z elementami interwałów. Wykonywane ćwiczenia są inspirowane sztukami walki - dlatego trening ten angażuje wszystkie grupy mięśni.


Co Body Combat ma wspólnego ze sztukami walki?

Przede wszystkim energię, dynamikę oraz wzorce ruchowe. Trening ten czerpie z dyscyplin takich jak karate, kung-fu, taekwondo, kickboxing i muay thai - zajęcia te przypominają nieco ćwiczenia znane z grupowych treningów sztuk walki. Nie mają jednak na celu nauki umiejętności walki lub samoobrony.
Sprawdź też: „Sztuki walki: fakty kontra mity”.

Czy w Body Combat występuje kontakt fizyczny?

Absolutnie nie! Body Combat nie zakłada kontaktu fizycznego z partnerem ani ćwiczeń z workami treningowymi i innymi tego typu przedmiotami. Uczestnicy treningu wykonują pewien układ choreograficzny pod okiem trenera - przypomina to nieco znaną m.in. z boksu tzw. „walkę z cieniem”.

Jak ćwiczyć Body Combat?

Body Combat to z założenia treningi grupowe. Najlepiej będzie zapisać się na zorganizowane zajęcia w Twojej okolicy. Jeśli nie masz doświadczenia w sportach walki, najlepiej będzie, jeśli wyćwiczysz podstawowe wzorce ruchowe pod okiem trenera. Body Combat to także energia płynąca z ruchu przy muzyce i pracy w grupie - próbując ćwiczyć samodzielnie, pozbawiasz się dodatkowej motywacji i przyjemności płynącej z treningu.

Przeczytaj też: „Sztuki walki - co i dlaczego warto trenować?”.

Jak wygląda trening Body Combat?

Typowa sesja treningowa trwa ok. 55 minut wraz z rozgrzewką i rozciąganiem. Zasadniczy trening dzieli się na część „power”, która akcentuje kondycję i wytrzymałość oraz „combat”, która skupia się wokół technicznej części wykonywanych elementów - różnorodnych uderzeń i kopnięć. Trening odbywa się przy energetycznej, dynamicznej muzyce, a trenerzy proponują rozmaite układy choreograficzne, które urozmaicają zajęcia i pomagają przyswoić nowe, bardziej zaawansowane wzorce ruchowe.