Białka pochodzenia roślinnego, których nie może zabraknąć w Twojej diecie

Dieta wegańska staje się coraz popularniejsza ze względów zdrowotnych, ale również ekologicznych. Osoby, które chcą zacząć ograniczać mięso i produkty odzwierzęce często zadają sobie pytanie: czy roślinne białko będzie wystarczające? Przyjrzymy się dzisiaj najlepszym źródłom białka, jakie oferuje natura. Czy warto wprowadzić je do swojej codziennej diety?

Dlaczego tak bardzo potrzebujemy białka?

Zacznijmy właśnie od tej informacji - po co nam białko? To składnik, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Istnieje dwadzieścia aminokwasów, które tworzą białko, a dziewięciu spośród nich nie jesteśmy w stanie wytworzyć samodzielnie - musimy czerpać je z pożywienia.

Białko potrzebne jest między innymi do budowy i odbudowy tkanek, jest również składową krwi i limfy oraz związków aktywnych biologicznie, na przykład hormonów i enzymów. To oczywiście nie wszystko. Białko ma znaczenie dla naszej odporności, jest nośnikiem dla witamin i składników odżywczych, pomaga regulować ciśnienie krwi.

Przeczytaj też: 6 oznak, że w Twojej diecie brakuje białka.

Dla osób aktywnych fizycznie białko jest szczególnie ważne, bo sprzyja regeneracji po treningu. W jednym z najnowszych opracowań pojawia się informacja:

„Większe zapotrzebowanie na białko u sportowców, w porównaniu z osobami nieuprawiającymi sportu, związane jest z koniecznością naprawy uszkodzeń mięśni powstałych podczas wysiłku, zwiększoną syntezą białek mięśniowych (zwłaszcza w dyscyplinach siłowych) i utrzymaniem optymalnej masy mięśniowej. W dyscyplinach wytrzymałościowych dodatkowo długotrwały wysiłek fizyczny prowadzi do zwiększonego utleniania niektórych aminokwasów (głównie leucyny), co wymaga większego spożycia białka” [1].

W tym samym opracowaniu naukowcy wskazują, że sportowcy nie muszą wcale posiłkować się tak zwanymi odżywkami białkowymi. Białko uzyskane z prawidłowo zbilansowanej diety jest całkowicie wystarczające, a jego przedawkowanie ma swoje konsekwencje – prowadzi m.in. do zakwaszenia organizmu. Zakwaszenie może z kolei stać się przyczyną różnych chorób przewlekłych, m.in. cukrzycy, dny moczanowej, a nawet nowotworów.

Sprawdź też: 3 pomysły na białkowe posiłki. Jedz je po treningu!