6 oznak, że w twojej diecie brakuje białka

Z białka składa się niemal 20% naszego ciała oraz jest ono jednym z trzech najważniejszych makroskładników w diecie, dlatego jego odpowiednie spożycie jest tak istotne dla zbilansowanej diety. Nasz organizm wysyła sygnały, gdy poziom dostarczanego białka jest zbyt niski - poniżej kilka kluczowych oznak niedoboru białka.

Z białka składa się niemal 20% naszego ciała oraz jest ono jednym z trzech najważniejszych makroskładników w diecie, dlatego jego odpowiednie spożycie jest tak istotne dla zbilansowanej diety. Białko nazywamy także proteinami, a słowo to pochodzi od greckiego „protos” oznaczającego pierwszy, podstawowy. Proteiny składają się z aminokwasów i te nazywamy białkami prostymi, natomiast białka złożone,  oprócz aminokwasów, zawierają inne substancje poboczne takie jak cukry, lipidy i metale.

Ile białka powinniśmy spożywać?

Optymalna dawka spożywanego białka  zależy od stylu życia, wagi, aktywności fizycznej lub aktualnych celów sportowych, które chcemy osiągnąć. Oczywiście, wszystko można uśrednić i generalnie zaleca się by 10% do 20% codziennego zapotrzebowania energetycznego dostarczać organizmowi ze źródeł białka. Oznacza to, że przeciętny dorosły powinien spożywać od 1,1 do 1,3 gramów białka na kilogram masy ciała.