5 wskazówek dla hipermobilnych - jak trenować, by uniknąć kontuzji

Hipermobilność, w potocznym rozumieniu, często nie jest odbierana jako coś złego. Okazuje się jednak, że osoby z natury „bardziej rozciągnięte”, przy nieodpowiednim treningu, mogą nabawić się nieciekawych dolegliwości. Zobacz, jak odpowiednio trenować z hipermobilnością stawów.

Agata Brama

Hipermobilność – skąd się bierze?

Hipermobilność, inaczej nazywana wiotkością stawów, to zespół niejednorodnych cech, dlatego często nie jest prosta do zdiagnozowania. U każdego hipermobilność może objawiać się w inny sposób, jednak problem ten dotyczy znacznej części społeczeństwa (szacunki mówią o 12-24% dorosłych w samej Polsce).

Hipermobilność objawia się przede wszystkim „giętkimi” stawami, czyli o zwiększonym zakresie ruchomości. Przyczyną najczęściej jest tu nieprawidłowa budowa tkanki łącznej (występującej w chrząstce stawowej, krążkach stawowych, ścięgnach i więzadłach), która jest wynikiem dysfunkcji w obrębie włókien kolagenowych, które ją tworzą. Wiotkość stawów może objawiać się miejscowo i dotyczyć pojedynczego stawu, ale może być również uogólniona.

Objawy hipermobilności

Hipermobilność może objawiać się wieloma symptomami. Najczęściej kojarzymy ją ze zwiększonym zakresem ruchu w obrębie stawów (np. przeprosty w łokciach lub kolanach), ale poza tym wiąże się m.in. z:

- niestabilnością stawów,

- skłonnościami do urazów i kontuzji (w tym nawracających),

- dolegliwościami bólowymi, które nasilają się po spędzeniu dłuższego czasu w jednej pozycji (np. w trakcie jazdy samochodem),

- nieprawidłową postawą (np. pogłębioną lordozą lędźwiową).

Hipermobilne osoby miewają także problemy z koordynacją, zmiany skórne czy zaburzenia układu naczyniowego.