Zdrowe odżywianie seniora – 10 rzeczy, o których warto wiedzieć!

Czy osoby w dojrzałym wieku powinny stosować odpowiednią dietę? Czy w dostarczaniu substancji odżywczych u seniorów bardziej pomocne będą suplementy czy, po prostu, odpowiednio dobrana żywność? Poznajcie 10 kluczowych aspektów, o których należy pamiętać, by cieszyć się zdrowiem przez długie lata!

Czy będąc w dojrzałym wieku należy ściśle przestrzegać odpowiedniej diety? Czy istnieje w ogóle coś takiego jak „dieta seniora”? W tej kwestii dietetycy i lekarze są raczej zgodni – tak jak nie ma czegoś takiego jak „dieta cukrzycowa”, tak nie ma też jednej, uniwersalnej „diety seniora”. Jest za to sposób odpowiedniego żywienia i komponowania zbilansowanych posiłków.  

Czy różni się on znacząco od zdrowego żywienia młodszych osób? Ogromnych różnic nie ma, ale uwzględnia się to, że dojrzały organizm może mieć specyficzne potrzeby. Wynika to m.in. z naturalnej utraty tkanki mięśniowej, spowolnienia pracy niektórych organów wewnętrznych, wolniejszego wchłaniania, czy mniejszej produkcji białka.  

Biorąc pod uwagę różnice między funkcjonowaniem organizmu na różnych etapach życia, warto poznać 10 istotnych faktów na temat zdrowego żywienia seniorów.  

  1. Dieta zawsze lepsza niż suplementy 

Statystyczny Polak wydaje na suplementy diety 142 zł rocznie. To więcej niż na ryby czy produkty mleczne. Należy jednak pamiętać, że na pierwszym miejscu zawsze powinny być składniki pozyskiwane naturalnie – z żywności.  

  1. Wyjątkiem jest „witamina słońca” 

To jedyny przypadek, gdzie trudno jest o całkowite pozyskiwanie ważnego składnika w sposób naturalny. Dla populacji Polski istnieje nawet oficjalne zalecenie, by witaminę D suplementować w okresie jesienno-zimowym. Witamina jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego należy ją przyjmować wraz z posiłkami zawierającymi tłuszcze.  

  1. Uzupełnianie płynów 

Choć dojrzałe osoby nie odczuwają już takiego pragnienia jak kiedyś, regularne uzupełnianie płynów jest niezwykle ważne. I nie musi być to wyłącznie woda – do codziennego bilansu płynów zaliczyć należy też zioła, soki, kompoty czy słabe napary z herbaty i kawy. Mocniejsze kawy i herbaty mogą działać odwadniająco, dlatego każdą filiżankę należy „zrównoważyć” szklanką wody.  

  1. Mniej kalorii 

Ze względu na wolniejsze wchłanianie i mniejszą aktywność, liczba kalorii powinna ulec zmniejszeniu. Nie należy jednak popadać w skrajność, bo mogłoby to grozić niedożywieniem. Optymalna liczba kalorii w ciągu dnia w przypadku mężczyzn to 1800-2000, a w przypadku kobiet – 1500-1700.  

  1. Białko w każdym posiłku 

Ponieważ produkcja białka z wiekiem znacznie się zmniejsza, powinno się ono znaleźć w każdym posiłku seniora. Kanapka z dżemem na śniadanie czy kluski leniwe na obiad z pewnością nie zapewnią odpowiedniej ilości białka. Można je za to znaleźć w mięsie, nabiale, rybach i nasionach roślin strączkowych.  

  1. Dla zdrowych kości – nabiał i… małe ryby 

Wraz z upływem czasu zwiększa się ryzyko złamań kości, a u kobiet – osteoporozy. Aby temu zapobiegać, należy pamiętać o wapniu, który czerpać można z przetworów mlecznych, zwłaszcza tych fermentowanych, takich jak kefir, maślanka czy twaróg. Cennym źródłem wapnia są też małe ryby, takie jak sardynki czy szprotki.