Wypróbuj dietę MIND dla mózgu

Powiedzenie „Jesteś tym, co jesz” doskonale oddaje wpływ spożywanego jedzenia na mózg. Przed chorobami może pomóc go chronić tzw. dieta MIND, której składniki mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Sprawdź, jakie produkty wchodzą w jej skład.

Kompleksowe podejście do zdrowia mózgu

Wspieranie pracy mózgu i zapobieganie chorobom otępiennym, takim jak choroba Alzheimera czy Parkinsona, często kojarzy się z „ćwiczeniem neuronów” – uczeniem się nowych rzeczy, rozwiązywaniem łamigłówek i zmuszaniem umysłu do podejmowania ciągłych wyzwań. Coraz częściej jednak do zdrowia mózgu podchodzimy kompleksowo, ponieważ wiemy już, że jest to kwestia aktywności fizycznej i właściwej diety. Czym jednak jest „właściwa” dieta? Na to pytanie świat nauki odpowiedział w bardzo konkretny sposób – to dieta MIND.

Czy profilaktyka chorób neurodegeneracyjnych jest tak istotna, by determinowała reżim żywieniowy? Okazuje się, że tak. To ważne, bo problem ten nasila się z każdym kolejnym rokiem. W Polsce jest on na tyle duży, że w 2023 roku NIK, zaniepokojona rosnącą liczbą chorób otępiennych, zorganizowała panel z udziałem specjalistów.

Paneliści zgodzili się, że to właśnie zdrowy styl życia i szeroko rozumiana profilaktyka mają ogromne znaczenie dla zatrzymania niekorzystnej tendencji [1]. Polscy naukowcy porównali też przyczyny umieralności w 20 krajach rozwiniętych w latach 1989-1991 i 2008-2010. Zaobserwowali wyraźną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o szkodliwość chorób neurodegeneracyjnych [2].

Pogarszający się stan funkcji kognitywnych umysłu może znacząco utrudnić życie, obniżając jego jakość, a nawet przyczynić się do śmierci. Działania profilaktyczne są zatem bardzo ważne, a przy okazji – niezbyt trudne.

Korzyści z aktywności fizycznej

Naukowcy są zgodni, że w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych istotna jest aktywność fizyczna [3]. Wpływa ona między innymi na:

 • lepsze ukrwienie mózgu,
 • uwalnianie tzw. neurotrofin podtrzymujących funkcjonowanie komórek nerwowych,
 • produkcję dopaminy (niedobór tego neuroprzekaźnika może powodować rozwój choroby Parkinsona).

Eksperci podkreślają, że podejmowany wysiłek powinien być regularny i umiarkowany. Zaleca się na przykład nordic walking, tai chi czy niektóre rodzaje tańca [3]. Aktywność fizyczna to jednak dopiero połowa sukcesu. Jeśli rzeczywiście chcemy zadbać o mózg, konieczne będzie przyjrzenie się także temu, co jemy.

MIND, czyli dieta dla mózgu

O ile w przypadku ruchu zalecenia są bardzo ogólne, to dieta doczekała się własnej, starannie opracowanej i potwierdzonej badaniami formuły. Mowa o tzw. diecie MIND. Teoretycznie jest ona stosunkowo nowym pomysłem – pierwsze dane naukowe na jej temat pochodzą z 2015 roku [4]. W praktyce jednak, jak sama nazwa wskazuje, MIND, czyli Mediterranean – DASH Intervention for Neurodegenerative Delay, bazuje na dwóch znanych już dużo wcześniej modelach żywieniowych – diecie śródziemnomorskiej i DASH. Specjaliści polecają ją najczęściej z trzech powodów:

 • wpływa na poprawę funkcji poznawczych,
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób otępiennych,
 • spowalnia postęp tego typu chorób.

Co ważne, zalety tej diety potwierdza również nauka. Serwis „Medycyna Praktyczna” przytacza badania zrealizowane przez Rush University Medical Center z Chicago i Harvard School of Public Health z Bostonu [3], w ramach których kilkuletnie obserwacje potwierdziły dobroczynny wpływ diety MIND na mózgi badanych.

Składniki diety MIND

Najprościej ujmując, dieta MIND jest kompozycją o potwierdzonym działaniu wspierającym funkcjonowanie mózgu. Jej składniki mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.  

Ograniczają także powstawanie tzw. blaszek amyloidowych, zakłócających komunikację między komórkami nerwowymi, a nawet prowadzących do ich obumierania [4].

Jakie produkty znajdują się w diecie MIND?

 • zielone warzywa liściaste – co najmniej 6 porcji w tygodniu,
 • inne warzywa – co najmniej 1 porcja dziennie,
 • owoce jagodowe – co najmniej 2 porcje w tygodniu,
 • orzechy – co najmniej 5 porcji w tygodniu,
 • pełnoziarniste produkty zbożowe – co najmniej 3 porcje dziennie,
 • nasiona roślin strączkowych – więcej niż 3 posiłki w tygodniu,
 • ryby (niesmażone) – co najmniej jeden posiłek w tygodniu,
 • drób (niesmażony) – co najmniej 2 posiłki w tygodniu,
 • oliwa z oliwek [4].

W diecie MIND pojawiają się składniki zawierające kwasy omega-3, które pozytywnie wpływają na nasze funkcje kognitywne i umiejętność reagowania na bodźce. Głównym źródłem tych kwasów są ryby morskie, wysokiej jakości oleje roślinne, orzechy i nasiona np. chia [5].

Oliwa z oliwek, wskazywana jako główny tłuszcz do przygotowywania posiłków, funkcjonuje w diecie MIND nie tylko jako źródło omega-3. Jest ona także bogata w witaminę E o silnym działaniu przeciwutleniającym, co również pozytywnie wpływa na mózg [4]. Przeciwutleniacze znajdziemy także w innych elementach diety MIND, na przykład w orzechach (zwłaszcza włoskich, pekan i migdałach) [4].

Składniki diety MIND obfitują także w kwas foliowy, którego niedobór przyczynia się do zaburzeń układu nerwowego, zaburzeń neuropsychiatrycznych, a także przyspieszenia demencji czy choroby Alzheimera [5]. To dlatego w diecie MIND znalazło się miejsce na warzywa zielono-liściaste (np. szpinak, sałata, natka pietruszki) [5].

Zielone produkty odpowiadają także za dostarczanie licznych witamin i składników odżywczych, w tym także karotenoidów i flawonoidów, które bezpośrednio związane są ze zmniejszaniem ryzyka demencji i zaburzeń funkcji poznawczych [4].

Najbardziej kontrowersyjnym składnikiem, który pojawia się w części opracowań na temat diety MIND, jest kieliszek wina dziennie. Część badaczy sugeruje, że spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach może zmniejszać ryzyko demencji [4]. Z drugiej strony, coraz częściej podkreśla się jednak, że nie istnieje „bezpieczna” dla zdrowia dawka alkoholu [6].

Co szkodzi mózgowi?

Dieta MIND to jednak nie tylko zalecenia, ale i przeciwwskazania. Z codziennego menu należy wykluczyć lub znacząco ograniczyć produkty, takie jak tłuszcze wysokonasycone i trans, czerwone mięso, sery, produkty smażone, słodycze. Szczególną uwagę należy zwracać także na spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, które zwiększają ryzyko demencji [4]. Znajdziemy je m.in. w margarynach, większości dań typu fast-food i wyrobach cukierniczych. Lepiej zastąpić je składnikami uwzględnionymi w diecie MIND.

Dieta MIND najczęściej wspominana jest w kontekście zdrowia mózgu i profilaktyki jego neurodegeneracji. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zalecać ją każdemu, kto chce zadbać o swoje zdrowie. Eksperci podkreślają, że jest to kompozycja składników mineralnych, witamin i antyoksydantów, które – niezależnie od celu – warto włączyć do codziennego jadłospisu [5]. Pamiętajmy również, że MIND nie jest jedną z „diet cud”, które obiecują szybką redukcję. Ale tego typu rozwiązania nigdy nie służą ani mózgowi, ani całemu organizmowi.

Bibliografia:

[1] https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/choroby-neurodegeneracyjne-panel-ekspertow.html
[2] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C406086%2Cchoroby-neurodegeneracyjne-coraz-czestsza-przyczyna-zgonow.html
[3] https://pulsmedycyny.pl/obserwujemy-lawinowy-wzrost-zapadalnosci-na-chorobe-parkinsona-1184284
[4]https://ncez.pzh.gov.pl/tag/dieta-mind/
[5] https://psychiatria.com/2022/04/dieta-mind-to-dieta-dla-mozgu/
[6] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/aktualnosci/217593,eksperci-nie-ma-bezpiecznej-dawki-alkoholu