Roślinne uszka (do barszczu)
Ile kolacji wigilijnych, tyle przepisów na odpowiednie ciasto na uszka czy pierogi. Spór o dodawanie jajka do ciasta trwa w najlepsze, ale jedno jest pewnie – ciasto na uszka i pierogi bez dodatku jajka może cieszyć zarówno wegan, jak i mięsożerców.
Składniki
- 2-3 garści suszonych grzybów
- 1 cebula
- 2 szklanki mąki
- 3-4 łyżki ciepłej wody
- 2-3 łyżki oleju
- Sól, pieprz
Przygotowanie
Suszone grzyby zalej zimną wodą po uprzednim umyciu. Gotuj na małym ogniu do miękkości (około 40-60 min), następnie odcedź. W drobną kostkę posiekaj cebulkę i ugotowane grzyby, następnie podsmaż całość na oleju około 5-10 minut do zeszklenia cebuli. Dopraw do smaku solą i pieprzem, następnie odstaw do przestygnięcia.
Przesianą mąkę przesyp do szerokiej miski lub na stolnicę. Do środka dodaj olej i zacznij wyrabiać ciasto stopniowo dodając ciepłą wodę. Gdy ciasto będzie miało jednolitą konsystencję, odstaw je na 15-20 minut. Po upływie tego czasu podziel ciasto na trzy równe części, następnie jedną z nich rozwałkuj. Z ciasta wytnij niewielkie kółka przy pomocy szklanki, następnie umieść farsz w każdym kawałku i zawiń. Gotowe uszka gotuj do wypłynięcia.
Wegańskie pierogi z kapustą i grzybami
Składniki
- 2 szklanki mąki
- 3-4 łyżki oleju
- ⅔ szklanki gorącej wody
- 30 g grzybów suszonych
- 300 g kapusty kiszonej
- 2 liście laurowe
- 3 ziela angielskie
- 1 cebula
- Sól, pieprz
Przygotowanie
Grzyby do farszu możesz namoczyć dzień wcześniej w zimnej wodzie lub podgotować przez 40-60 minut do miękkości. Kiedy grzyby będą gotowe do dalszej obróbki, posiekaj je drobno razem z cebulką. Lekko pokrój kapustę. Podsmaż całość około 20 minut razem z liściem laurowym i zielem angielskim. Gotowy farsz możesz odsączyć na sitku z resztek wody.
Przesianą mąkę przesyp do szerokiej miski lub na stolnicę. Do środka dodaj olej i zacznij wyrabiać ciasto stopniowo dodając ciepłą wodę. Gdy ciasto będzie miało jednolitą konsystencję, odstaw je na 15-20 minut. Po upływie tego czasu podziel ciasto na około 8 równych części, następnie rozwałkuj cienko każdą z nich i za pomocą szklanki wytnij równe koła. Umieść farsz w środku okręgu, złóż na pół i zalep dokładnie brzegi. Gotuj pierogi około 3-5 minut od wypłynięcia na powierzchnię.
Sele-ryba po grecku
Kolacja wigilijna opiera się na daniach rybnych. W roślinnej wersji łatwo odtworzyć ten smak poprzez dodanie do potrawy glonów nori – tych, które powszechnie znane są z kuchni japońskiej i sushi.
Składniki
- 1 szt. selera
- Bulion warzywny do gotowania
- 1 opakowanie nori
- 2 łyżki sosu sojowego
- 6 liści laurowych
- 4 ziela angielskie
- 1 łyżeczka ziaren kolendry
- Mąka pszenna i napój roślinny do panierowania
- 1 cebula
- 5-6 marchewek
- 2 pietruszki
- 1 por
- Olej roślinny
- 3 – 4 łyżki koncentratu pomidorowego
- Sól, pieprz
Przygotowanie
Zagotuj bulion warzywny razem z dwoma arkuszami nori, sosem sojowym, kolendrą, zielem angielskim i liściem laurowym. Pokrój obranego selera na plastry o grubości około 1 cm, następnie umieść je w gotującym się bulionie. Gotuj seler do miękkości około 20 minut, następnie odcedź i ostudź. Ugotowane plastry selera dopraw solą i pieprzem, następnie owiń w nori i zamocz całość w napoju roślinnym, a następnie w mące. Tak powstałe kotlety smaż na mocno rozgrzanym oleju z każdej strony, do uzyskania złotego koloru.
Warzywa korzeniowe zetrzyj na tarce. Cebulkę i pora pokrój drobno, następnie podsmaż wszystkie warzywa na oleju razem z liściem laurowym i zielem angielskim. Dopraw solą i pieprzem do smaku, dodaj wodę i duś do miękkości około 20-30 minut. Pod koniec gotowania dodaj koncentrat pomidorowy.
Na dno półmiska wyłóż warstwę sosu warzywnego, następnie umieść na niej plastry seleryby. Powtórz czynność tak, aby na wierzchu gotowego półmiska znajdowała się warstwa sosu.
Boczniaki w oleju z cebulką
Śledzie w różnych konfiguracjach to kolejny must-have stołu wigilijnego. Dobrym zamiennikiem pod kątem konsystencji i zawartości białka będą boczniaki – same w sobie mają neutralny smak, jednak po odpowiedniej obróbce mogą cieszyć wszystkich fanów potraw ze śledzi.
Składniki
- 1 opakowanie boczniaków (400-500 g)
- 1/3 szklanki oleju lnianego
- 1/4 szklanki octu
- 4-5 łyżek gorącej wody
- 2 cebule
- 1-2 arkusze nori
- 2 liście laurowe
- 3 ziela angielskie
- Sól, pieprz
Przygotowanie
Większe boczniaki pokrój na mniejsze, około 2-cm kawałki. Podsmaż przez kilka minut na patelni. W międzyczasie pokrój cebulę w piórka, następnie wymieszaj w misce olej lniany, ocet, gorącą wodę, nori, pokrojoną cebulę, liść laurowy i ziele angielskie, sól i pieprz. Gdy marynata będzie gotowa, dodaj boczniaki. Gotowe boczniaki w marynacie przenieś do słoików i marynuj minimum dobę przed zjedzeniem.
Boczniaki korzenne
Składniki
- 1-2 opakowania boczniaków (około 1 kg)
- 1 cebula
- 1 łyżeczka syropu klonowego
- ¼ szklanki sosu sojowego
- 2 łyżki musztardy
- 1/5 szklanki octu jabłkowego lub ryżowego
- ¼ szklanki oleju lnianego
- ½ łyżeczki soli
- 1 gwiazdka anyżu
- 1 liść laurowy
- 2 goździki
- 1 łyżeczka mielonej kolendry
- ½ łyżeczki kminu rzymskiego
- ½ łyżeczki imbiru w proszku
- ½ łyżeczki kardamonu
- ½ łyżeczka mielonego cynamonu
Przygotowanie
Boczniaki podsmaż na patelni na złoty kolor, w międzyczasie siekając cebulę w pióra. W osobnym naczyniu wymieszaj pozostałe składniki marynaty. Wystudzone boczniaki przenieś razem z cebulą do półmiska lub słoika i zalej je marynatą. Marynuj minimum dobę przed spożyciem.
Wegański majonez (do sałatki jarzynowej)
W wielu polskich domach nie ma świąt bez sałatki jarzynowej. W roślinnej wersji bardzo łatwo jest zastąpić majonez wegańską wersją, a w celu podbicia jajecznego posmaku całą sałatkę można doprawić czarną solą himalajską Kala Namak.
Składniki:
- 50 ml napoju sojowego niesłodzonego
- ½ łyżeczki octu winnego
- 1 łyżeczka musztardy
- 100 ml oleju roślinnego (np. rzepakowego)
- ½ łyżeczki nieaktywnych płatków drożdżowych
- ¼ łyżeczki czarnej soli himalajskiej Kala Namak
- Sól, pieprz
Przygotowanie
Wymieszaj napój sojowy z octem do jednolitej konsystencji, następnie dodaj resztę składników (oprócz oleju) i przenieść całość do wąskiego, wysokiego naczynia (jeśli używasz blendera ręcznego). Zblenduj całość przez około minutę, następnie zacznij powoli dodawać olej cienkim strumieniem. Gdy majonez osiągnie docelową konsystencję, możesz użyć go np. do sałatki jarzynowej.
Tofu-ryba w galarecie
Składniki
- 1 kostka tofu naturalnego
- kilka łyżek sosu sojowego
- 1 szt. nori
- 1-2 łyżki oleju
- 1 marchewka
- 2 szklanki bulionu warzywnego
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka posiekanej natki pietruszki
- 1 liść laurowy
- ziarenko ziela angielskiego
- 1 łyżeczka agaru
Przygotowanie
Tofu pokrój na sześć grubych plastrów, umieść w sosie sojowym i odstaw do lodówki. W międzyczasie jeden arkusz nori przetnij na sześć równych kawałków. Następnie zawiń tofu w kawałki nori i podsmaż na oleju z każdej strony. Jeśli nori nie trzyma się tofu, możesz całość zamoczyć w odrobinie napoju roślinnego.
Marchewkę pokrój w pasterki, następnie ugotuj w bulionie z dodatkiem przypraw. Gdy marchewka zmięknie dodaj agar i wymieszaj dokładnie. Usmażone wcześniej tofu przełóż do półmiska i zalej przestudzoną galaretką. Pozostaw do ostygnięcia.
Zupa grzybowa
Zupa grzybowa byłaby w pełni roślinnym daniem, gdyby nie… zabielanie śmietaną. Do wegańskiej wersji możesz użyć roślinnego zamiennika śmietany (np. sojowego lub owsianego). Zupę można także zabielić mąką pszenną.
Składniki
- 1 pęczek włoszczyzny
- 2 litry wody
- 100 g suszonych grzybów
- 1 opakowanie roślinnego zamiennika śmietany
- Pół kostki wegańskiego masła lub margaryny
- 2 liście laurowe
- 3 ziela angielskie
- Sól, pieprz
- Sok z cytryny
Przygotowanie
Przygotuj bulion z włoszczyzny dodając ziele angielskie i liście laurowe. Po około godzinie gotowania dodaj suszone grzyby i gotuj jeszcze około 30 minut. Wyjmij z zupy warzywa (pozostawiając grzyby) i dodaj sok z cytryny, masło, zahartowaną roślinną śmietanę i przyprawy do smaku.
Roślinny piernik staropolski
Piernik tradycyjnie wykonywany jest na miodzie. Jeśli chcemy przyrządzić roślinną wersję piernika, miód możemy zastąpić syropem klonowym, syropem z agawy lub melasą.
Składniki
- 1 kg mąki pszennej
- 500 g syropu klonowego lub z agawy
- 1 ½ szklanki cukru
- 1 kostka margaryny
- 2 opakowania przyprawy piernikowej bez cukru
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 łyżka octu jabłkowego
- 3/4 szklanki napoju sojowego
- ½ łyżeczki soli
- 2 słoiki powideł śliwkowych
- 2 tabliczki gorzkiej czekolady
Przygotowanie
Piernik staropolski wymaga odpowiedniego czasu dojrzewania, dlatego ciasto warto przyrządzić od 2 do 6 tygodni przed pieczeniem.
Syrop klonowy podgrzej z margaryną i cukrem do pełnego rozpuszczenia i połączenia składników, następnie odstaw do wystygnięcia. Dodaj przesianą mąkę, sól i przyprawy do piernika. Napój sojowy wymieszaj z octem i sodą (będzie się pienić), następnie dodaj do ciasta i wyrabiaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Odłóż ciasto do naczynia, przykryj ściereczką i odstaw w zimne, ciemne miejsce na 2-6 tygodni do dojrzewania.
Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Podziel ciasto na 3 części i każdą z nich rozwałkuj na płasko do rozmiaru dużej blachy. Piecz każdy blat około 20 minut, następnie odstaw do ostygnięcia. Posmaruj dwa blaty powidłami śliwkowymi i połóż na sobie. Całość przykryj trzecim blatem i posmaruj rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą. Aby nadać piernikowy regularny kształt, możesz okroić brzegi.
Tofurnik
Może jeszcze kawałek serniczka? Wielu twierdzi, że na to ciasto posiadamy osobny żołądek. W roślinnej wersji twaróg z powodzeniem można zastąpić naturalnym tofu i cieszyć się tradycyjnym smakiem.
Składniki
- 100 g herbatników
- 2 łyżki oleju roślinnego
- ¼ szklanki kaszy jaglanej (surowej)
- 2 kostki tofu naturalnego
- ½ szklanki cukru pudru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1/3 szklanki soku z cytryny
- Starta skórka z 1 cytryny
- 1 ¼ szklanki napoju roślinnego
- Sól
Przygotowanie:
Herbatniki zblenduj z olejem do grubych okruchów. Wysyp spód na tortownicę i przyklep go dłońmi, następnie odstaw do lodówki. W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
Pozostałe składniki zblenduj dokładnie na gładką masę, następnie wylej ją na przygotowany wcześniej spód. Jeśli lubisz, możesz dodać do ciasta rodzynki. Wstaw ciasto do nagrzanego piekarnika. Po upływie kilkunastu minut zmniejsz temperaturę do 120 stopni i piecz przez kolejną godzinę. Po upieczeniu studź ciasto co najmniej 2-3 godziny. Tofurnik możesz oblać rozpuszczoną ciemną czekoladą.
Kutia bez miodu
Składniki
- 200 g zmielonego maku
- ¾ szklanki syropu klonowego
- ½ szklanki kaszy jaglanej
- 1 szklanka orzechów (dowolnych, mogą być mieszane)
- ½ szklanki migdałów bez skórki
- ½ szklanki rodzynek
- 1 laska wanilii
- 30 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
Przygotowanie
Mak zalej wrzątkiem do pełnego przykrycia, następnie odstaw do ostygnięcia. Kaszę jaglaną ugotuj, następnie ostudź. Mak odcedź za pomocą sitka lub ściereczki i dobrze odciśnij. Podpraż orzechy na patelni do rumianego koloru i posiekaj. Laskę wanilii przekrój wzdłuż i wyciągnij ziarenka. Wymieszaj wszystkie składniki na gładką masę, następnie wstaw do lodówki na minimum dwie godziny.
Wegańska Wigilia również może być smaczna… i tradycyjna!