W grupie siła! Wspólne treningi – więcej możliwości

Letnia pogoda sprzyja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Wielu miłośników sportu korzysta z tej okazji, ale największą satysfakcję czerpią ci, którzy ćwiczą w grupach. Co sprawia, że wspólny trening jest tak wartościowy? W jaki sposób wpływa on na motywację, efektywność ćwiczeń i relacje międzyludzkie?

Liczy się motywacja

Jest upalny, letni dzień. Pogoda zachęca do relaksu przy chłodnym, orzeźwiającym napoju, a nie do intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli trenujesz indywidualnie, łatwiej będzie Ci się zdecydować na błogie lenistwo i znaleźć dobrą wymówkę, by odłożyć ćwiczenia na później. Jeśli jednak uczestniczysz w zajęciach grupowych, pokusa rezygnacji będzie o wiele mniejsza – albo wcale się nie pojawi! Dlaczego tak się dzieje?

Decydując się na udział w zajęciach grupowych, podejmujesz wiele mniejszych wyborów, które tworzą spójną całość. Wybierasz dyscyplinę, poziom zaawansowania, czas i miejsce treningu, częstotliwość zajęć, osobowość trenera, a także towarzystwo, z którym będziesz ćwiczyć.

Każda z tych decyzji utwierdza Cię w postanowieniu, że chcesz trenować i będziesz to robić. Wynika to z psychologicznej zasady zaangażowania i konsekwencji – każdy krok wzmacnia Twoją wewnętrzną motywację do uprawiania sportu. Obecność innych osób podobnych do Ciebie stanowi dodatkowe wzmocnienie, działające na zasadzie społecznego dowodu słuszności. Skoro oni przyjdą na trening – to dlaczego właśnie Ty nie? Motywacja do ćwiczeń grupowych działa już na etapie wyboru zajęć – szczególnie wtedy, gdy najbardziej brakuje chęci. Dzięki temu ćwiczysz regularnie i osiągasz lepsze rezultaty!

Razem raźniej i... efektywniej!

Obecność innych osób sprawia także, że ćwiczysz chętniej i bardziej efektywnie. Wynika to z zasady facylitacji społecznej. Obecność innych ułatwia realizację zadań o niewielkim stopniu trudności oraz tych, które już dobrze opanowałeś. W rzeczywistości większość elementów treningów mieści się w tych kategoriach. Dlatego też w grupie rzadko odpuszczasz – trzymasz tempo, nie unikasz powtórzeń i starasz się o wiele bardziej niż podczas treningu indywidualnego.

Powszechnie mówi się, że każda grupa ma swoje najsłabsze ogniwo. Praktyka życiowa potwierdza, że nikt nie chce nim być! Ta zasada wywodzi się ze świata sportu, a odkrył ją niemiecki psycholog Otto Köhler. Nakazał on atletom z berlińskiego klubu wioślarskiego wykonywać ćwiczenie ze sztangą indywidualnie, jak również w parach i trzyosobowych grupach. Obciążenie mnożono przez liczbę ćwiczących, a gdy najsłabszy z nich odpadał, cała grupa nie mogła kontynuować treningu. Okazało się, że grupy zawsze wytrzymywały dłużej niż ich najsłabsi członkowie wykonujący to samo ćwiczenie indywidualnie.

Motywacyjny efekt Köhlera pojawia się wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość rywalizacji – pod warunkiem, że w grupie znajdują się osoby o zbliżonych możliwościach i umiejętnościach. Jaki z tego wniosek? Ćwicz w grupie odpowiadającej Twojemu poziomowi, a Twoje treningi staną się bardziej efektywne. A jeśli czujesz, że dasz radę – spróbuj swoich sił z trochę bardziej zaawansowanymi od Ciebie!

Przyjemne z pożytecznym

Natury nie oszukasz – przyjemność płynącą z aktywności fizycznej masz we krwi. To efekt działania hormonów, które uwalniają się podczas wysiłku i sprawiają, że czujesz się świetnie. Podczas treningu grupowego otrzymujesz dodatkową porcję oksytocyny i wazopresyny. Hormony te warunkują czułość, więź i poczucie szczęścia. Już wiesz, dlaczego gracze zespołowi tak bardzo cieszą się ze wspólnych sukcesów? A teraz pomyśl, że oksytocyna i wazopresyna bywają nazywane hormonami miłości! Jeśli więc chcesz pogłębić relację z przyjacielem lub partnerem, wspólna aktywność fizyczna może okazać się doskonałym pomysłem. Tak uważa aż trzy czwarte Polaków!

Wspólna aktywność fizyczna ma także dobroczynne działanie dla mózgu. Dzieje się tak dlatego, że obecność innych – a zwłaszcza wykonywanie tych samych ruchów synchronicznie – uruchamia neurony lustrzane. To sprawia, że nie tylko czerpiesz więcej radości ze wspólnych ćwiczeń, ale także stymulowane są obszary mózgu odpowiedzialne za rozpoznawanie zachowań i uczuć innych osób. Joga czy zumba na świeżym powietrzu mogą nie tylko poprawiać kondycję, ale także rozwijać empatię. Dlaczego nie spróbować?

Aktywność w grupie łączy się także z wieloma praktycznymi korzyściami, których nie znajdziesz podczas treningu indywidualnego. Bez względu na to, jaką dyscyplinę uprawiasz i na jakim poziomie zaawansowania się znajdujesz, z pewnością docenisz te dwie zalety wspólnej aktywności:

  • Bezpieczeństwo – w razie nieprzewidzianych sytuacji, takich jak wypadek, awaria sprzętu czy kontuzja, możesz liczyć na szybką pomoc na miejscu.  Docenisz to np. podczas długich tras rowerowych.
  • Mądrość grupowa – jeśli chcesz poprawić technikę lub nauczyć się czegoś nowego, zawsze znajdzie się ktoś, kto chętnie wytłumaczy, pokaże lub doradzi – może to być doświadczony zawodnik albo trener. Każde spotkanie to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń.

Chcesz potrenować w grupie, ale nie masz z kim? Z kartą MultiSport masz dostęp do szerokiej oferty zajęć grupowych pod okiem profesjonalnych trenerów!

Razem przeciwko sportkrastynacji

Marzy Ci się rodzinny wypad na kajaki? Świetnie! Pamiętaj jednak, że nie chodzi w nim o to, kto przypłynie pierwszy, ale o zaufanie, współpracę i frajdę z aktywnego wypoczynku na wodzie. Jeśli to zrozumiesz, może chętniej spróbujesz innych sportów wodnych – surfingu, SUP czy żeglarstwa w dobrym towarzystwie. W siatkówce plażowej, frisbee w parku czy meczu streetball’u nie chodzi o zdobywanie punktów indywidualnie, ale o dobrą zabawę i komunikację w grupie znajomych. Wyjazd na rowery z przyjaciółmi nie musi wyglądać jak wyścig na czas – to świetny sposób na spojrzenie na świat i ludzi z innej perspektywy. Ważne, aby stopniowo wprowadzać aktywność fizyczną w codzienne spędzanie czasu z bliskimi – bez wyrzeczeń i bez poświęceń – dla przyjemności, zdrowia i dobrej zabawy.

Aktywności z rodziną lub przyjaciółmi to także świetny sposób na to, by wreszcie pokonać sportkrastynację, czyli odkładanie aktywności na „wieczne jutro”. Dużo łatwiej zmotywować się do ruchu, gdy mamy wsparcie bliskich.

Bibliografia:

  1. Strauss B., Social facilitation in motor tasks: a review of research and theory, Psychology of Sports and Exercise, 2002.
  2. Zhang Z., Chen W., A Systematic Review of the Relationship Between Physical Activity and Happiness, Journal of Happiness Studies, 2018.
  3. Cialdini R. B., Wywieranie wpływu na ludzi. Psychologia perswazji, GWP, 2023.
  4. Od aktywności do miłości. Walentynkowa edycja badania MultiSport Index, Kantar dla Benefit Systems, 2020.
  5. MultiSport Index 2024: Sportkrastynacja. Jak (nie) ćwiczą Polacy?, Minds & Roses i IRCenter dla Benefit Systems, 2024.
  6. Graupensperger S., Gotschall J. S., Benson A. J. i inni, Perceptions of groupness during fitness classes positively predict recalled perceptions of exertion, enjoyment, and affective valence: An intensive longitudinal investigation, Sport, Exercise and Performance Psychology, 2019.
  7. https://www.sydney.edu.au/charles-perkins-centre/news-and-events/news/2024/07/10/group-exercise-the-silver-bullet-for-exercise-motivation.html
  8. https://www.britannica.com/science/Kohler-effect
  9. https://kin.hs.iastate.edu/group-exercise-may-be-even-better-for-you-than-solo-workouts-heres-why/
  10. https://www.sciencefocus.com/comment/group-workouts-fitter