Trening na luźną skórę na ramionach w zasięgu Twojej ręki!

Pelikany, motylki lub firanki – to tylko niektóre z potocznych określeń używanych do nazwania luźnej skóry w okolicy ramion. Zobacz, jak za pomocą ćwiczeń możesz poprawić wygląd tego obszaru.

Agata Brama

Skąd bierze się luźna skóra na ramionach?

Wraz z wiekiem skóra w okolicy ramion traci swoją jędrność. Dzieje się to przede wszystkim przez naturalny spadek produkcji kolagenu – białka strukturalnego tkanek łącznych, który stanowi aż 1/3 białek w organizmie. To właśnie zmniejszenie produkowanego w organizmie kolagenu odpowiada m.in. za pojawianie się zmarszczek i utratę jędrności skóry całego ciała. Inną przyczyną „obwisłych ramion” związaną z wiekiem jest sarkopenia, czyli utrata masy mięśniowej.

"Pelikany" mogą pojawić się również na skutek dużej utraty masy ciała. W takim wypadku przy gwałtownym odchudzaniu skóra nie nadąża kurczyć się wraz ze zmniejszającą się ilością tkanki tłuszczowej.

Jak pozbyć się luźniej skóry na ramionach?

Jeśli przyczyną wiszącej skóry w okolicy ramion jest zbyt niski udział tkanki mięśniowej, warto postawić na ćwiczenia które wzmocnią mięśnie tej partii ciała. Konkretne mięśnie, które w takim wypadku powinny zostać wzmocnione to: mięsień trójgłowy ramienia (triceps), mięsień dwugłowy ramienia (biceps) oraz mięsień naramienny (barki).

Plan treningowy oparty o ćwiczenia tych partii mięśniowych, pozwoli ujędrnić i optycznie wysmuklić ramiona. Pamiętaj, że wszelkie aktywności sportowe angażujące ramiona również będą działać na Twoją korzyść. Oprócz statycznych ćwiczeń wykonywanych w domu czy na siłowni, doskonale sprawdzą się takie sporty jak nordic walking, pływanie czy gra w tenisa.