Tenis, squash czy padel? Który sport rakietowy wybrać?

Trzy sporty - a każdy rakietowy! Tylko po którą rakietę sięgnąć, by cieszyć się pełną satysfakcją z gry? Przyglądamy się istotnym różnicom między tradycyjnym tenisem, dynamicznym squashem i coraz bardziej popularnym padlem. Przekonaj się, która z tych dyscyplin może sprawić Ci najwięcej frajdy!

Gem, set i mecz! Dla kogo jest tenis ziemny?

W 1877 r. spisano po raz pierwszy zasady obowiązujące we współczesnym tenisie. Do tej pory uległy one jedynie kosmetycznym zmianom - można więc powiedzieć, że tenis jest najbardziej tradycyjnym spośród sportów rakietowych. Jednak tradycja nie oznacza tu nudy!

Tenis to niezwykle złożona dyscyplina, w której biegłość wymaga doskonałego opanowania wielu elementów - od siły i wytrzymałości własnego ciała, poprzez technikę poszczególnych zagrań, taktykę i odporność psychiczną aż do specyfiki gry na poszczególnych rodzajach kortów. Brzmi jak poważne wyzwanie - zwłaszcza gdy popatrzymy na mecze zawodników światowej czołówki, zdolnych zaserwować piłkę z prędkością ponad 200 km/h i rozgrywać na najwyższym poziomie mecze trwające po 6 godzin! Tenis to jednak sport, który z powodzeniem uprawiać mogą również amatorzy. Może trenować go każdy, kto jest w stanie wziąć rakietę do ręki.

Tenis ziemny charakteryzuje się:

  • najdłuższym czasem rozgrywki - dotyczy to zarówno poszczególnych wymian, jak i całych meczów;
  • największymi wymiarami pola gry - wymiary kortu to 23,77 x 8,23 m (78 x 27 stóp) w singlu oraz 23,77 x 10,97 m (78 x 36 stóp) w deblu;
  • największym poziomem złożoności - obejmuje wiele technik, taktyk i stylów gry, które można łączyć i rozwijać indywidualnie;
  • skupieniem na sile i wytrzymałości zawodnika;
  • różnorodnością warunków gry - można grać na otwartym terenie lub pod dachem, na rozmaitych nawierzchniach kortów, indywidualnie lub w deblu.

Trenując tenisa, należy skupić się na nauce prawidłowej techniki. Już pierwszy i podstawowy element - serwis - jest kluczowy dla skuteczności zawodnika w czasie rozgrywki. Właściwie przeprowadzony trening zmniejsza także ryzyko kontuzji, na które narażone są przede wszystkim stawy, ze słynnym „łokciem tenisisty” na czele. Dlatego przygodę z tenisem warto zacząć od kilku lekcji z trenerem, który nie tylko zwróci uwagę na poprawność wykonywanych elementów, ale także pomoże dobrać rakietę o odpowiednim ciężarze, kształcie i naciągu.

Przeczytaj również „Tenis ziemny: 4 rzeczy, które warto wiedzieć przed pierwszym wejściem na kort”.