Padel – nowa gra, która bije rekordy popularności

Jeden z najszybciej rozwijających się sportów w Europie, młodszy kuzyn tenisa i squasha, znakomita rozrywka i świetny sposób na poprawę kondycji – co jeszcze warto wiedzieć o padlu.

Praktycznie każdy, kto regularnie uprawia jakikolwiek sport, zdaje sobie sprawę, że rozwój jest ciągłym próbowaniem czegoś więcej, przekraczaniem swoich granic. Strefa komfortu, chociaż początkowo przyjemna, sprawia, że ostatecznie będziemy sfrustrowani brakiem osiągnięć albo w ogóle znudzimy się daną dyscypliną. Jako amatorzy mamy w tym momencie dwa rozwiązania – przemyślenie planu treningowego, który mógł być po prostu źle rozpisany i dlatego nie zapewnia nam wyzwań i progresu, albo wzbogacenie treningów o nową dyscyplinę. Być może to właśnie zdecydowało o błyskawicznej karierze padla? To stosunkowo nowa gra a zarazem znakomita alternatywa dla treningu interwałowego oraz gier takich jak tenis czy squash, z którymi jest blisko spokrewniony, ale jednak nie tożsamy. 

Dla kogo jest padel?

Na pewno miłośnicy tenisa, squasha i innych tego typu gier, znajdą tu coś znajomego, przy okazji otrzymując powiew nowości, który – jak pamiętamy – wyklucza nudę i sprzyja rozwojowi. Ale to nie znaczy, że ten nowy sport zarezerwowany jest tylko dla nich.

Jak pokazuje przykład z różnych krajów Europy – padla mogą pokochać praktycznie wszystkie aktywne osoby, różnej płci, niezależnie od wieku i stopnia sportowego rozwoju. Rekomenduje się tę grę nawet dzieciom, na dobry start jako prostą aktywność o minimalnym ryzyku kontuzji.

Podstawowe fakty o padlu

Kort do padla przedzielony jest siatką (jak w tenisie ziemnym) i otoczony ścianami, które mają znaczenie dla gry (jak w squashu). Dodatkowo przestrzeń jest tu mniejsza niż w przypadku tenisa, co realnie wpływa na dynamikę gry – zdecydowanie przećwiczysz tu refleks i koordynację ręka-oko. Rakiety bez naciągu, przypominające wyglądem te do… tenisa stołowego i piłki podobne do tenisowych (mają zbliżone wymiary, ale nieco niższe ciśnienie) sprawiają, że w naturalny sposób gra staje się nieco wolniejsza niż squash. Będzie to więc znakomita alternatywa dla osób chcących skupić się na technice.

Zasady są tu bardzo podobne do tych, które znamy z tenisa. Punktacja liczona jest w taki sam sposób a serwis powinien być skierowany na przeciwległą stronę kortu (aczkolwiek w padlu wykonuje się go zawsze z dołu). Diabeł tkwi, jak zawsze w szczegółach, więc nawet doświadczeni tenisiści powinni najpierw uważnie przestudiować reguły gry. Znajdziemy je na oficjalnej stronie Polskiej Federacji Padla. Swoją drogą, organizacja ta istnieje zaledwie od 2017 roku, co pokazuje jak „świeży” jest w naszym kraju ten sport.

W padla zwykle gra się w parach, co sprawia, że jest to bardzo towarzyska dyscyplina. Można jednak – zwłaszcza, gdy dopiero zaczynamy, spróbować gry 1:1 – na przykład z instruktorem. Szybko jednak przekonasz się, że padel jest wręcz stworzony dla większej liczby graczy.