Spala kalorie i redukuje stres. Znasz wszystkie zalety jogi?

Bywa nazywana „medytacją w ruchu”, „akupunkturą bez igieł”, „sztuką życia”… bo joga to aktywność, która – chyba jak żadna inna – łączy aspekt fizyczny i prozdrowotny z wymiarem psychologicznym, płynącym z filozofii Wschodu.

Głównym celem ćwiczeń jest to, by poczuć się w swoim ciele wygodnie i bezpiecznie, bo gdy rozumiemy i akceptujemy swoje ciało, łatwiej nam zachować spokój ducha. Dlaczego jeszcze warto praktykować jogę?

Czy joga to… sport?   

Ludzie niemający kontaktu z jogą mogą odnieść błędne wrażenie, że to mało dynamiczna forma ruchu, wręcz gimnastyka dla kręgosłupa, a nie aktywność fizyczna angażująca organizm w spalanie tkanki tłuszczowej i budowanie mięśni. Jeśli jednak przyjrzymy się joginom lub pasjonatom jogi z wieloletnią praktyką, zauważymy, że łączy ich pięknie umięśniona, szczupła i gibka sylwetka (i oczywiście niespotykany spokój ducha, którym wręcz emanują 😉).

Faktem jest, że na jednych godzinnych zajęciach jogi możemy spalić nawet 500 kcal (dla porównania – jazda na nartach to 440 spalonych kalorii na godzinę, a jazda na rowerze – 330). Wydajność energetyczna zależy tu oczywiście od rodzaju ćwiczeń i poziomu zaawansowania asan, czyli pozycji jogowych, które praktykujemy. Zrównoważony wysiłek fizyczny, dogłębnie angażujący konkretne partie mięśniowe, przynosi szereg korzyści prozdrowotnych, charakterystycznych też dla dyscyplin stricte sportowych: pomaga w utrzymaniu optymalnej masy ciała, kształtuje sylwetkę, zwiększa wytrzymałość organizmu, wspiera odporność, a do tego buduje elastyczność i siłę mięśni. Co więcej, badacze udowodnili, że praktykowanie jogi podwyższa ilość antyoksydantów we krwi (to przeciwutleniacze, które działają m.in. przeciwnowotworowo) oraz obniża poziom cholesterolu, glukozy, sodu i trójglicerydów, a także zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, osteoporozy czy artretyzmu.

Joga to przy tym aktywność bardzo uniwersalna. Sprawdzi się zarówno jako forma ruchu niwelująca skutki siedzącego trybu życia, jak i sposób na aktywny relaks dla osób czynnie i regularnie uprawiających sport. Nie jest też frazesem stwierdzenie, że to zajęcia dla każdego: przygodę z jogą często rozpoczynają także osoby starsze (najbardziej wiekową instruktorką jogi w Księdze Rekordów Guinessa była Szkotka, 98-letnia Connie Dennison!), zapracowane (jogę można przecież praktykować także w domu), z różnego typu przeciwskazaniami do uprawiania intensywnego wysiłku fizycznego, a nawet kobiety w ciąży (oczywiście po konsultacji z lekarzem). Innymi słowy, każdy z nas może znaleźć swoją drogę przez jogę – bo wszystko zależy tu od doboru intensywności ćwiczeń i kolejności asan, przez które poprowadzi nas doświadczony instruktor.