Poznaj trening EMS i zbuduj mięśnie w krótkim czasie!

Elektrostymulacja mięśni – metoda wywodząca się z fizjoterapii i rehabilitacji – coraz bardziej zyskuje na popularności wśród osób aktywnych fizycznie. Oparty na niej trening EMS coraz częściej pojawia się w ofercie klubów fitness, oferując osiągnięcie pożądanych efektów w krótszym czasie niż z wykorzystaniem tradycyjnych technik.

Na czym polega trening EMS?

Najprościej mówiąc, chodzi o wykorzystanie prądu elektrycznego, który powoduje skurcze mięśni i pobudza je do bardziej intensywnego wysiłku podczas wykonywania ćwiczeń. Osoba ćwicząca zakłada specjalny kombinezon (składający się z kamizelki, pasa biodrowego oraz opasek na uda i ramiona), który wyposażony jest w elektrody. Te, za pomocą łagodnych impulsów elektrycznych, oddziałują na układ nerwowy, powodując skurcze mięśni.

Co ważne, cały proces nie wiąże się z jakimkolwiek bólem czy innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Podczas sesji wykonuje się najczęściej podstawowe ruchy znane z treningu funkcjonalnego, dzięki czemu ryzyko kontuzji jest zredukowane do minimum.

Elektrostymulacja połączona z wykonywaniem ćwiczeń powoduje, że angażujemy większą liczbę włókien mięśniowych, co przekłada się na większą wydajność treningu. Typowa sesja EMS trwa od 20 do 30 minut, co może odpowiadać nawet kilku godzinom typowego treningu na siłowni. Podkreśla się jednak, że efektywność elektrostymulacji zależy od jakości treningu oraz prawidłowej diety i regeneracji. Trening EMS może być zatem traktowany jako metoda wspomagająca osiąganie celów sylwetkowych. W zależności od potrzeb można pracować w ten sposób na wielu grupach mięśni jednocześnie lub wykonywać ćwiczenia izolowane.

Trening EMS – kto może z niego korzystać?

Elektrostymulacja mięśni trafiła na sale treningowe z gabinetów fizjoterapeutów i rehabilitantów. Ten rodzaj treningu może być zatem pomocny dla osób powracających do aktywności fizycznej po przebytej kontuzji i osób starszych zmagających się z zanikami mięśni lub cierpiących na dolegliwości związane ze stawami (ryzyko kontuzji jest sprowadzone do minimum). EMS może wspomagać trening osób w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania – kluczowe będzie skonsultowanie rodzaju oraz intensywności treningu ze specjalistą (lekarzem, fizjoterapeutą), a także trenerem.

Trening z elektrostymulacją mięśni docenią również osoby, którym zależy na szybkim uzyskaniu efektów w krótkim czasie – rozwój mięśni oraz redukcję tkanki tłuszczowej zaobserwować można już po kilku tygodniach. Nie bez znaczenia jest także krótki czas sesji treningów EMS, dzięki czemu metoda ta może być dobrym wyborem dla osób o intensywnym trybie życia.

Przeciwwskazania do treningu EMS są typowe dla zabiegów z użyciem prądu elektrycznego. Elektrostymulacja jest niedopuszczalna w przypadku osób zmagających się z chorobami serca i układu krążenia (zwłaszcza tych korzystających z rozrusznika serca, gdyż impulsy elektryczne mogą zakłócić jego działanie). Przeciwwskazaniem są także choroby neurologiczne (np. padaczka) oraz niektóre dolegliwości psychiczne. Zwraca się także uwagę na to, by treningu EMS nie wykonywać podczas infekcji i stanów zapalnych, którym towarzyszy gorączka. Odradza się go także kobietom w ciąży ze względu na to, że wpływ elektrostymulacji na prawidłowy rozwój płodu nie został jak dotąd dokładnie zbadany. Jeśli zatem chcemy skorzystać z treningu EMS, warto skonsultować tę kwestię z lekarzem.

Jakie efekty daje trening EMS?

Najbardziej pożądanym efektem treningu z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni jest przyspieszona redukcja tkanki tłuszczowej, dlatego często polecany jest on osobom borykającym się z otyłością brzuszną. Aktywizacja większej liczby włókien mięśniowych stymuluje ich rozwój i rozbudowę – z tego powodu trening ten docenią osoby poszukujące szybkiego sposobu na poprawę sylwetki.

Trening EMS pomaga także zadbać o stabilizację i prawidłową postawę, ponieważ rozmieszczone na kamizelce elektrody stymulują mięśnie głębokie wzdłuż kręgosłupa niezależnie od rodzaju wykonywanych ćwiczeń.

Zalety treningu EMS zauważają szczególnie kobiety. Ma on bowiem pozytywny wpływ na skórę: poprawia jej ukrwienie, stymuluje procesy lipolizy oraz produkcję kolagenu, co przekłada się na efekt liftingu oraz zmniejszenie cellulitu – a wszystko to w wyjątkowo krótkim czasie.

Czy trening EMS jest naprawdę skuteczny?

Często podkreśla się, że błyskawiczne działanie treningu EMS można zaobserwować już po kilku sesjach, a widoczną poprawę sylwetki – po kilku tygodniach. Duże znaczenie mają jednak czynniki indywidualne, a także rodzaj i intensywność treningu, w którym zastosowano elektrostymulację. Podczas pojedynczej sesji jedna osoba spali 500, a inna nawet 1200 kalorii, więc ostateczne rezultaty mogą się od siebie różnić.

Dopasowanie treningu EMS do indywidualnych potrzeb jest zadaniem wymagającym. Mimo wsparcia trenera i dokładnego pomiaru składu masy ciała, specyfika tej metody oraz krótki czas sesji nie gwarantuje odpowiedniego dopasowania intensywności treningu do możliwości osoby ćwiczącej.

Jak dotąd, badania nie wskazują jednoznacznie, czy długofalowo trening EMS jest skuteczny. Naukowcy podkreślają, że metoda ta daje pozytywne efekty, jeśli zastosujemy ją jako trening wspomagający, ale zwracają także uwagę na to, że jego efekty zbliżone są do innych form treningu konwencjonalnego, np. interwałowego (HIIT). Trenerzy podkreślają natomiast, że elektrostymulację powinniśmy łączyć z innymi formami aktywności fizycznej, które wspierają wytrzymałość krążeniowo-oddechową czy ogólną koordynację ruchową.

Wniosek? Warto spróbować! Pamiętaj jednak, że najlepsze efekty uzyskasz stawiając na różnorodność treningów.

Bibliografia:

  1. Kemmler W., Teschler M., Weissenfels A. i inni, Effects of Whole-Body Electromyostimulation versus High-Intensity Resistance Exercise on Body Composition and Strength: A Randomized Controlled Study, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2016.
  2. https://www.fda.gov/medical-devices/consumer-products/electronic-muscle-stimulators, dostęp: 28.05.2024.
  3. Gondin J., Cozzone P. J., Bendahan D., Is high-frequency neuromuscular electrical stimulation a suitable tool for muscle performance improvement in both healthy humans and athletes?, European Journal of Applied Physiology, 2011.
  4. Pano-Rodriguez A., Beltran-Garrido J. V., Hernández-González V., Reverter-Masia J., Effects of whole-body ELECTROMYOSTIMULATION on health and performance: a systematic review, BMC Complementary Medicine and Therapies, 2019.
  5. https://www.shape.com/fitness/trends/electrical-stimulation-workouts, dostęp: 28.05.2024.
  6. https://www.fittechglobal.com/fit-tech-features/Strength-Training-The-fast-train/31785, dostęp: 28.05.2024.