Plogging – dbaj o kondycję i środowisko naturalne

Środowisko naturalne wymaga szczególnej troski. Tymczasem poziom emisji zanieczyszczeń jest najwyższy w historii, a problemem jest również zalewająca nas fala śmieci. Czy jest sposób, by połączyć aktywność fizyczną z troską o środowisko? Okazuje się, że tak. Poznaj plogging, czyli nietypową formę fitnessu prosto ze Szwecji!

Czym jest plogging?

Termin „plogging” powstał z połączenia dwóch słów – szwedzkiego plocka, czyli „zbierać”, oraz angielskiego jogging. Po raz pierwszy „plogging” został użyty w kontekście imprezy pod nazwą „Plogga”, którą zorganizowano w Sztokholmie w 2016 roku [1]. Jej uczestnicy połączyli zbieranie śmieci z joggingiem, jednak nie jest to jedyna możliwość.

Jeśli chcesz oczyścić swoją okolicę z odpadów, możesz to robić spacerując, jeżdżąc na rowerze czy deskorolce lub wybierając inną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Plogging jest bowiem określeniem na samą chęć łączenia aktywności z ratowaniem środowiska, a nie na konkretną dyscyplinę sportową.  

  

Śmieci psują atmosferę – dosłownie i w przenośni

Inicjatorem pierwszej akcji, a także całego ruchu, jest Erik Ahlström. To działacz, który od lat zachęca ludzi na całym świecie do ratowania środowiska. Wraz z kilkoma innymi osobami założył stowarzyszenie, które działa na zasadzie wolontariatu. 

Jak zauważa Ahlström, imprezy sportowe generują masę śmieci. Odpady te nie tylko szkodzą środowisku, ale również zakłócają wyjątkową atmosferę takich wydarzeń:

Badania wykazały, że jeśli idziesz na imprezę sportową, a trybuny są pełne śmieci, widzowie zachowają większy dystans od siebie. Jeśli jednak trybuny są posprzątane, interakcje między ludźmi są lepsze – wyjaśnia [2].

Uwagę na ekologię już teraz zwracają organizatorzy różnych wydarzeń sportowych, którzy wprowadzają pewne zmiany, takie jak np. „jadalne kubki” podczas maratonów, kary za śmiecenie w trakcie imprez sportowych, pakiety sportowe w lnianych torbach itp. [3] 

  

Dlaczego warto wybrać się na plogging?

Korzyści, jakie może przynieść sport połączony ze zbieraniem śmieci, jest wiele:

  • Poprawa metabolizmu – uprawiając plogging, spalasz więcej kalorii niż podczas tradycyjnego biegu, bo wykonujesz o wiele więcej ruchów, np. przysiadów. Zyskujesz więc świetne, energetyczne cardio.  
  • Integracja – plogging to świetny sposób na poznawanie nowych ludzi i nawiązywanie relacji. W mediach społecznościowych istnieje wiele grup organizujących wspólne ploggingi, do których możesz dołączyć. 
  • Motywacja do aktywności fizycznej – towarzystwo innych osób i szczytny cel ploggingu sprawiają, że masz więcej powodów do wyjścia z domu. Dbasz nie tylko o swoje zdrowie, ale również o dobro planety.  
  • Ratunek dla środowiska – każdy zebrany śmieć to korzyść dla środowiska naturalnego, a każdy plogging to ważna społecznie misja!  

  

Jak przygotować się na plogging?

Ploggingi to forma aktywności dla każdego, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Jednak same dobre chęci i zapał nie wystarczą do uprawiania ekosportu. Przyda się również odpowiednie wyposażenie, czyli:

  • Rękawice – pomogą Ci zbierać śmieci i ochronią Twoje dłonie. 
  • Strój sportowy – wybierz przewiewne ubrania z oddychających tkanin. Pamiętaj, że podczas ploggingu mogą się ubrudzić. 
  • Buty – powinny być wygodne i jednocześnie zapewniać dużą stabilność. 
  • Lekki plecak – spakuj do niego worki na śmieci i bidon z wodą. Jeśli planujesz dłuższą aktywność, pomyśl o zdrowych przekąskach. 
  • Szpic do zbierania odpadów lub chwytak – znacznie ułatwi Ci zbieranie śmieci. 

Pamiętaj, by po całej akcji posegregować odpady i wrzucić je do odpowiednich kontenerów.

  

Plogging opanował świat

Trend na ekosport stał się popularny na całym świecie. W 2019 roku Plogga zadebiutowała podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w Åre w Szwecji. Plogging stał się również nową konkurencją w ramach nocnego maratonu w Antwerpii [4]. Także w Polsce, od kilku lat, plogging organizują szkoły, uniwersytety, firmy, a także osoby prywatne. Trudno o łatwiejszą i bardziej przydatną inicjatywę! 

Jeśli chcesz zyskać motywację i uprawiać sport nie tylko dla siebie, ale także dla Ziemi, możesz zacząć w każdej chwili. Zaproś przyjaciół i do dzieła! 

  

Bibliografia:

[1] What is Plogging?, https://www.plogging.org/what-is-plogging, dostęp online: 20.02.2024.
[2] Interview with Erik Ahlström, creator of plogging, https://theplasticrunner.com/blogs/plogga, dostęp online: 20.02.2024.
[3] [4] Kwiek Magdalena, Plogging – ekotrend w rekreacji w opinii studentów, Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis, Studia Geographica 18, 2022.