Naucz się upadać, czyli co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz jeździć na rolkach

Z rolek się nie wyrasta, tak jak z hula-hop czy skakanki. Wkładasz, jedziesz i zapominasz, że trenujesz. Zapraszamy do naszej szkoły jazdy!

Pogoda rozpieszcza, klimat wakacji rozpanoszył się na dobre. Nic tylko brać rolki pod pachę i ruszyć do parku, żeby trochę pojeździć. A rolki to nie byle co! Dają ogrom frajdy i jednocześnie wymagają świetnej koordynacji ciała, modelują sylwetkę, sprzyjają odchudzaniu. To rozrywka dla osób w każdym wieku! Jednak zanim zaczniesz tę przygodę (uwaga: rolki uzależniają) warto zdobyć kilka informacji, które pozwolą ci się lepiej przygotować.

Czy każdy może jeździć na rolkach?

Prawie. Jeżeli masz problemy z błędnikiem czy schorzenia ucha środkowego - będzie to przeciwwskazaniem do jeżdżenia na rolkach. Ten sport może się okazać dla ciebie obciążający, jeżeli masz jakieś poważne problemy z kręgosłupem lub stawami, które wymagały operacji.

Jeżeli jednak nic z powyższych nie dotyczy ciebie, to wspaniale. Lato upłynie pod znakiem rolkowych wypadów! To świetny sport również dlatego, że dobrze sprawdza się w przestrzeni miejskiej.

Czy rolki są bezpieczne?

Nie jest to sport szczególnie kontuzjogenny, ale początki bywają trudne. To oczywiste, że zdarzy ci się upaść podczas nauki jazdy. Jednak później, gdy nabierzesz wprawy, czekają cię już wyłącznie same przyjemności. Pamiętaj, że ochraniacze na kolana, łokcie i kask to podstawa! Zwłaszcza dla tych, którzy zaczynają. Bezpieczeństwo przede wszystkim, w przeciwnym razie narażasz się na otarcia skóry, a nawet złamania.

Wybierz również bezpieczny teren do nauki. Najlepiej park, gdzie znajdują się asfaltowe ścieżki. To zapewni większy komfort jazdy. Celuj w taki moment w ciągu dnia, gdy w parku jest niewiele osób.

Jak wybrać odpowiednie rolki?

Zacznijmy może od tego, dlaczego nieodpowiednie rolki mogą zaszkodzić. Sprzęt, który będzie „ciężko chodził“ może sprzyjać wypadkom, będzie obciążał niepotrzebnie kolana i skutecznie ostudzi zapał. Dlatego pierwsze rolki nie muszą być sprzętem z wyższej półki (choć nie szukaj opcji tańszej niż 350 zł), ale sięgaj wyłącznie po znane, sprawdzone marki sportowe. Kieruj się także opiniami w sieci, a najlepiej kup rolki stacjonarnie, aby móc je przymierzyć i przetestować.

W profesjonalnym sklepie sprzedawca podpowie, jakie właściwie są rodzaje rolek. A nie każdy wie, że do wyboru mamy rolki rekreacyjne (dobre dla początkujących. Świetnie kształtują mięśnie nóg, dlatego nazywa się je również „fitness“), rolki do szybkiej jazdy (mają duże koła i duże łożyska), rolki freestyle (dają zwrotność dzięki dużym i ciasno ułożonym kołom, są też bardzo lekkie) i rolki agresywne (do jazdy wyczynowej w skateparkach).

Kupując rolki, zwracaj uwagę na łożyska, wielkość i twardość kół oraz (co szczególnie ważne) odpowiedni rozmiar.