Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych, z którą – jak szacują lekarze – zmaga się już ponad miliard ludzi na świecie. Rozwojowi tego schorzenia, a w konsekwencji poważnych chorób układu krążenia, „sprzyja” siedzący tryb życia, zła dieta skutkująca nadwagą czy używki. Połóż więc nacisk na profilaktykę, ćwicz regularnie z kartą MulltiSport i miej ciśnienie pod kontrolą!
Stała porcja ruchu dla utrzymania formy i… normy!
Ciśnienie krwi tętniczej to parametr, który określa siłę, z jaką siłą krew napiera na ściany dużych tętnic. Dla jego wartości kluczowe znaczenie ma prawidłowy cykl pracy serca, elastyczność naczyń krwionośnych, ale też gospodarka hormonalna. Kontrolując ciśnienie tętnicze, opieramy się na dwóch wartościach: tej mierzonej w momencie skurczu mięśnia sercowego oraz w chwili jego rozkurczenia. Za prawidłowe i zarazem bezpieczne dla zdrowia uznaje się ciśnienie o wartości 120/80 mm Hg (dla osoby dorosłej). Warto jednak pamiętać, że nawet u zdrowego człowieka w sile wieku te wartości mogą ulegać zmianie w cyklu dobowym, ponieważ na ich drobne wahania wpływa m.in. pora dnia, spożywanie określonych posiłków i napojów, poziom aktywności fizycznej oraz przeżywane emocje.
Kiedy zatem możemy mówić o problemach z ciśnieniem? Jeśli niezależnie od naturalnych, fizjologicznych czynników ciśnienie krwi ma stale podwyższoną wartość lub gwałtownie skacze, wiemy, że serce pracuje bez przerwy na wysokich obrotach, co zwiększa ryzyko bardzo poważnych schorzeń kardiologicznych. Przyczyny nadciśnienia bywają różne i złożone, jednak z pewnością utrzymaniu normy nie sprzyja życie w przewlekłym stresie, niezdrowa dieta „wzbogacona” o używki oraz przede wszystkim brak ruchu. Lekarze często podkreślają rangę ćwiczeń fizycznych nie tylko w profilaktyce, ale też w procesie leczenia nadciśnienia poprzez zmianę stylu życia na bardziej higieniczny i przede wszystkim – aktywny.
Jaka aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko nadciśnienia?
Utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi sprzyjają przede wszystkim tzw. treningi cardio o umiarkowanej intensywności, czyli wysiłek aerobowy dotleniający serce i sprzyjający redukcji nadmiarowych kilogramów.
- Może to być pływanie, aqua aerobic, wybrane zajęcia fitness, plenerowa lub stacjonarna jazda na rowerze, ale też maszerowanie na świeżym powietrzu np. w formie nordic walkingu.
- Ważna jest przede wszystkim regularność takich treningów – optymalnie 3 razy w tygodniu – oraz kontynuowanie aktywności przez co najmniej 20-30 minut.
Regularnie trenowane serce mniej się męczy, ciśnienie normuje, a Ty masz zdrowie pod kontrolą. Dbaj więc o kondycję i korzystaj śmiało ze wszystkich opcji, jakie otwiera przed Tobą karta MultiSport.