Jaki związek mają buty do biegania i pływanie?
Każdy, kto kiedykolwiek kupował buty biegowe, wie, że podstawą ich prawidłowego dobrania jest dokładne badanie stopy. Jedni z nas podczas biegu stawiają stopę prawidłowo, inni naturalnie obciążają bardziej jej przyśrodkową lub boczną stronę, przez co wymagają większego wsparcia tej części podeszwy w obuwiu biegowym. Jak ten fakt połączyć
z pływaniem?
Nasze kręgosłupy (tak jak i stopy) personalnie bardzo się od siebie różnią, przez co wymagają także indywidualnego podejścia do uprawiania pływania.
Każdy ze stylów pływackich wykorzystuje specyficzny ruch ciała, który w jednym przypadku może być dla Twojego kręgosłupa zbawienny, w innym zaś wyrządzić mu wiele szkody.
Oceń swój kręgosłup i wybierz właściwy styl
Jako fizjoterapeuta nagminnie spotykam się z pacjentami, którzy zgłaszają dolegliwości bólowe kręgosłupa podczas lub po treningu na basenie. Są to zazwyczaj osoby, które wybierając styl pływacki, kierują się totalną przypadkowością lub upodobaniami, często pogłębiając już istniejące problemy ustawienia ich ciała.
W takim przypadku warto spojrzeć na każdy ze styli indywidualnie i przeanalizować go pod kątem ruchu naszego kręgosłupa.
Żabka
Styl klasyczny, czyli potocznie zwana „żabka” wymaga sporej mobilności bioder, miednicy oraz barków.
DLA KOGO? Ten styl profilaktycznie zalecany jest osobom sprawnym, a także pływakom o plecach „płaskich”, bez prawidłowo zarysowanych krzywizn kręgosłupa.
KIEDY UNIKAĆ? Nie pływaj żabką, jeśli masz pogłębioną lordozę lędźwiową, oraz plecy zaokrąglonymi w odcinku piersiowym.
Kraul
Pływanie kraulem wiąże się z wykorzystywaniem dużej ilości ruchu obręczy brakowej oraz odcinka piersiowego kręgosłupa.
DLA KOGO? Ten styl jest świetnym wyborem dla osób z pogłębioną kifozą piersiową, które chcą kompleksowo poprawić mobilność kolumny kręgosłupa. Pamiętaj jednak, że oddychanie tylko na jedną stronę ciała może powodować asymetryczne ustawienie organizmu.
Grzbiet
To najbardziej uniwersalny i najczęściej wykorzystywany w rehabilitacji styl pływacki. Tak jak jego poprzednik, grzbiet również wymaga dużej mobilności stawów ramiennych oraz górnych partii kręgosłupa.
DLA KOGO? Styl ten zdecydowanie zalecany jest osobom z pogłębioną lordozą lędźwiową oraz kifozą piersiową. Dzięki prawidłowemu ułożeniu głowy w osi ciała, grzbiet jest również świetnym wyborem dla osób z problemami w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Delfin
Jest to styl najrzadziej wykorzystywany przez pływaków rekreacyjnych. Pływanie delfinem wymaga bardzo dużej ruchomości wyprostnej odcinka lędźwiowego i piersiowego oraz znacznej ruchomości obręczy barkowej i miednicy.
KIEDY UNIKAĆ? Delfin niezalecany jest osobom ze słabą ruchomością całej kolumny kręgosłupa.
Pamiętaj!
Pływanie jest świetnym sportem, który bardzo często wykorzystywany jest w szeroko rozumianej profilaktyce urazów kręgosłupa. Jeśli jednak odczuwasz ból podczas jego uprawiania lub masz wątpliwości, który ze styli pływackich jest dla Ciebie najlepszy, to przed rozpoczęciem treningów koniecznie skonsultuj się z doświadczonym fizjoterapeutą.