Jak zdrowo osłodzić sobie życie? 7 pomysłów na domowe słodkości

Słabość do słodkiego dotyka większości z nas. Chociaż od czasu do czasu nawet na zdrowej diecie można sobie pozwolić na małe „co nieco”, to na co dzień warto szukać alternatyw dla słodyczy. Poznaj nasze propozycje na szybkie i zdrowe słodkie przekąski, które zadowolą nawet największego słodyczo-maniaka!

Agata Brama

Dlaczego warto zrezygnować z cukru?

Przede wszystkim cukier jest źródłem pustych kalorii, które nie dostarczają ludzkiemu organizmowi żadnych wartości odżywczych. Spożywanie nadmiernych ilości cukru prowadzi do przybierania masy ciała, a w konsekwencji do nadwagi i otyłości - co zwiększa ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca i niektóre rodzaje nowotworów. Niestabilny poziom glukozy we krwi przyczynia się też do pogorszenia pracy mózgu oraz spadków energii w ciągu dnia.

Na koniec, cukier jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania próchnicy zębów - bakterie w jamie ustnej, żywiąc się cukrem, wytwarzają kwas, który niszczy szkliwo zębów i prowadzi do ubytków.

Czym zastąpić cukier w diecie?

Pierwszym krokiem do ograniczenia spożycia cukru jest jego zamiana na bezkaloryczny słodzik. Z naturalnych opcji najbardziej popularnymi alternatywami są:

  • stewia - naturalny słodzik pozyskiwany z liści rośliny o takiej samej nazwie, jest znacznie słodsza niż cukier, ale nie zawiera kalorii ani węglowodanów, dzięki czemu nie podnosi poziomu cukru we krwi.
  • erytrytol – substancja słodząca naturalnego pochodzenia, która nie ma wartości energetycznej, dzięki czemu jest szeroko polecana jako zamiennik cukru dla osób odchudzających się lub diabetyków. 
  •  ksylitol - wykazuje działanie przeciwpróchnicze, przez co często występuje jako składnik gum do żucia.

Erytrytol i ksylitol to tzw. alkohole cukrowe występujące naturalnie w niektórych owocach i sfermentowanej żywności. Są nieco mniej słodkie od cukru, za to w ogóle nie zawierają węglowodanów, przez co nie podnoszą poziomu glukozy we krwi. Z ich spożyciem warto być jednak ostrożnym – w zbyt dużych dawkach mogą mieć działanie przeczyszczające, dlatego powinny być spożywane z rozwagą i tylko przez osoby dorosłe.

W diecie dzieci warto zamienić biały cukier na owoce świeże lub suszone. Co prawda one również są źródłem cukrów prostych, jednak w znacznie mniejszych ilościach, a dodatkowo poza węglowodanami dostarczają najmłodszym niezbędne witaminy i składniki mineralne. W przepisach na potrawy dla dzieci cukier można zastąpić rozgniecionym bananem lub namoczonymi w ciepłej wodzie daktylami.

Przepisy na zdrowe słodycze

Oprócz cukru, w popularnych słodyczach znajduje się jeszcze co najmniej kilka niechcianych w zdrowej diecie składników, np. biała mąka albo nasycone tłuszcze. Poznaj kilka prostych przepisów na zdrowe słodycze – bez zbędnych dodatków, idealne jako potreningowa przekąska zarówno dla dużych, jak i małych (Multi)sportowców.