Chciałoby się powiedzieć: jak najszybciej! 😊 Bo choć jedna 5-gramowa łyżeczka sacharozy to zaledwie 20 kalorii, w dosładzanych potrawach jest ich często znacznie więcej. W dodatku tempo spalania kalorii nie jest jednakowe dla każdego z nas i zależy od wielu czynników, m.in. płci, wagi czy wzrostu. Jak to wygląda w praktyce i co faktycznie trzeba zrobić, by spalić przysłowiową łyżeczkę? Sprawdźmy!
Warto uświadomić sobie, że nawet jedna niewinna łyżeczka cukru do porannej kawy oznacza dodatkowy wysiłek, który będziemy musieli poświęcić na jej spalenie – o ile nie chcemy, by została z nami na dłużej, odkładając się w formie tkanki tłuszczowej. Tak naprawdę jednak najbardziej zdradliwy jest cukier ukryty w produktach, które niekoniecznie z nim kojarzymy, jak np. keczup, płatki śniadaniowe czy nawet jogurt. Czy wiesz, że szklanka słodkiego jogurtu owocowego może zawierać nawet 6 łyżeczek cukru, a dwie szklanki słodzonego, gazowanego napoju nawet 10 łyżeczek, czyli 200 kalorii – tyle samo mniej więcej, ile 5 pierniczków w czekoladzie?
W kontrolowaniu tego, ile ukrytych łyżeczek cukru przyjmujesz w ciągu dnia, skutecznie pomaga wyrobienie sobie nawyku czytania etykiet – pamiętaj, że im częściej to robisz, tym szybciej wejdzie Ci w krew sprawdzanie składów i eliminowanie z diety „cukrowych oszustów”. Jeśli natomiast chodzi o konkretne sposoby na spalanie nadmiaru cukru, tu wszystko zależy od indywidualnego współczynnika przemiany materii, na który składa się m.in. wiek, płeć, waga, temperament, a także styl życia: aktywny bądź siedzący.
Przykładowo, jeśli jesteś drobną kobietą w średnim wieku i ważysz ok. 50 kilogramów, pracujesz w biurze, masz spokojną naturę, a aktywność fizyczną ograniczasz do spacerów, spalisz zdecydowanie mniej kalorii niż młody, wysoki mężczyzna, w dodatku pracujący fizycznie i dodatkowo trenujący na siłowni.
- W praktyce, aby spalić 1 łyżeczkę cukru, ok. 50-kilogramowa kobieta musiałaby prasować przez 12 minut lub poświęcić 2 minuty na bardzo szybki bieg albo… 40 minut na leżenie 😊
- Tyle samo (20 kalorii) spali ważący ok. 80 kg mężczyzna, który będzie prasował przez 7,5 minuty, pobiegnie sprintem przez około 1 minutę lub poleży… zaledwie 25 minut.
To oznacza, że żeby spalić łyżeczkę cukru, bardziej muszą się napracować osoby starsze, filigranowe i nieuprawiające regularnie sportu niż te będące w młodym wieku, wysokie, dobrze zbudowane i wysportowane. O ile nie mamy wpływu na nasz wiek czy wzrost, o tyle zawsze możemy i powinniśmy zadbać o regularną aktywność fizyczną – bo to ona najlepiej sprzyja aktywnemu spalaniu zbędnych kalorii.
Chcesz całkowicie zrezygnować z białego cukru w diecie? To możliwe! Zapisz się na wyzwanie cukrowe MultiSport i poznaj skuteczne sposoby zmiany nawyków, dzięki którym przestaniesz sięgać po zbędny cukier – nawet w formie jednej małej łyżeczki.