Jak kupić dobry rower? Praktyczne wskazówki

Jeśli po przeczytaniu tytułu zastanawiasz się, czym właściwie jest dobry rower - nie przejmuj się. Nie ma w tym nic dziwnego! Chyba każdy, kto planuje kupić rower, spędza długie godziny, zastanawiając się, który model będzie najlepszym wyborem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru.

Jaki rower wybrać?

Już pierwszy rzut oka na rynek rowerów może wprawić nas w zakłopotanie. Mamy bowiem do czynienia z problemem obfitości - rodzajów, marek, modeli, akcesoriów, a więc także informacji, w których trudno się zorientować. Dlatego zaczniemy od czterech podstawowych kategorii rowerów i ich zastosowań.

Rowery szosowe

Jak sama nazwa wskazuje, służą do jazdy po szosach. Ich budowa ma na celu osiąganie jak największych prędkości przy jak najmniejszym wysiłku użytkownika.

Po czym je rozpoznasz?

  • agresywna geometria ramy - pozycja rowerzysty pochylona w stronę kierownicy dla zmniejszenia oporu powietrza
  • lekka, sztywna rama oraz komponenty o niskiej masie
  • kierownica w kształcie „baranka” umożliwiająca zmianę pozycji rąk
  • wąskie i gładkie opony - minimalizacja oporów toczenia.

Gdzie sprawdzą się najlepiej?

  • treningi i wyścigi szosowe
  • daleka turystyka
  • jazda codzienna - także po mieście.

Ograniczenia

Rowery szosowe nie nadają się do jazdy poza utwardzonymi drogami. Wąska kierownica nie zapewnia odpowiedniego poziomu kontroli nad maszyną, sztywna rama nie amortyzuje nierówności, a wąskie, twardo pompowane opony nie mają wystarczającej przyczepności i zakopują się w piachu. Jeśli zależy nam na szybkości szosówki, ale chcemy mieć możliwość zjazdu z asfaltu, warto zwrócić uwagę na rowery przełajowe (cyclocross) lub niezwykle modne ostatnio gravele. Rowery te oferują bardziej komfortową geometrię ramy oraz wyposażone są w szersze opony, dzięki czemu radzą sobie w mniej wymagającym terenie, choć są nieco wolniejsze od typowych szosówek.