8 najlepszych tras rowerowych w Polsce, które zachwycą każdego rowerzystę

Pasjonaci dwóch kółek mogą mieć powody do radości: w Polsce jest coraz więcej szlaków rowerowych, a turystyka dwukołowa ma się tylko lepiej. Kręci cię jazda na rowerze? Ustaw swój mentalny GPS na Kaszuby i Pomorze, a jeśli marzą Cię góry, z pewnością będziesz zacierać ręce na myśl o przejażdżce odcinkiem Wiślanej Trasy Rowerowej.

Coraz więcej amatorów dwóch kółek przekuwa hobby w prawdziwą pasję i przemierza na rowerach międzynarodowe trasy, czasem decydując się nawet na rajdy na orientację. Ale nim to... warto po prostu wyjechać z miasta. Bezpieczne, wygodne, zaplanowane trasy rowerowe mają dużo plusów: angażują do aktywności fizycznej nawet tych, którzy z rowerem mają do czynienia tylko kilka razy w roku oraz zachęcają do rodzinnych wypadów. O zaletach jazdy na rowerze nie trzeba nawet wspominać - jeśli czytasz ten tekst, to z pewnością wiesz, jak wiele zawdzięczasz pedałowaniu 😊 

Trasy rowerowe nie tylko dla profesjonalistów

Polski łańcuch szlaków dla rowerzystów obfituje w trasy zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących. Cieszą się one coraz większą popularnością z kilku względów: w mieście jazda na rowerze jest równoznaczna z poruszaniem się po ruchliwych szosach i ścieżkach rowerowych, które niekiedy kończą się w najmniej oczywistym momencie. Z kolei w otoczeniu natury jazda zaplanowaną trasą nie musi obfitować w stres i... frustrację, że oddycha się nie świeżym powietrzem, a spalinami 😉 


Trasy rowerowe kojarzą się często z trudnym terenem, który wymaga dobrej jakości sprzętu rowerowego i możliwości organizmu. Owszem, górskie szlaki rowerowe rządzą się swoimi prawami, ale trasy w sąsiedztwie Warszawy, np. W Puszczy Kampinoskiej czy lasy Białowieskiego Parku Narodowego to tereny płaskie i niewymagające. Brzmi dobrze, prawda? 

Na początek warto wybierać popularne, wytyczone i przygotowane szlaki Green Velo oraz Blue Velo. Trasa Green Velo to ponad 2000 km drogi wiodącej przez 5 województw we wschodniej Polsce (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie). Z kolei Blue Velo to tzw. Odrzańską Trasa Rowerowa, która mierzy ok. 1000 km i przebiegać przez 5 województw w zachodnio-południowej części kraju. Każdy fragment to frajda dla ciała i ducha, ale mamy coś jeszcze! Zobacz, jakie trasy warto przemierzyć rowerem, by cieszyć się widokami i zapisać te przygody na trwałe w swojej pamięci.