Jak ze spaceru zrobić trening?

Uwielbiasz chodzić? Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym, aby robić to, co lubisz i jednocześnie chudnąć? A może masz problemy ze stawami i chodzenie jest najlepszą opcją, aby zrzucić zbędne kilogramy? Twoje powody mogą być różne, a najważniejsze jest, by podczas spacerów osiągnąć zamierzony cel. Teraz tylko trzeba go sobie postawić.

Milena Traczyńska

Czy wiesz, że ilość kroków, aby utrzymać zdrowie jest kwestią indywidualną? Obecnie według WHO by zachować zdrowie, dziennie należy zrobić od 6 do 8 tysięcy kroków. Naukowcy jednak nie są zgodni, są teorie, że do zachowania zdrowia potrzeba minimum 10, a nawet 12 tysięcy kroków. Pamiętaj, że cel musi być osiągalny. Jeśli postanowisz, że w tydzień schudniesz dwa kilo spacerując, a w ciągu 2 miesięcy 20, to przy nieosiągnięciu tego celu poczujesz frustrację i demotywację. Przeciętnie, podczas godzinnego spaceru w średnim tempie można spalić od 200 do nawet 500 kalorii. 

Sprawdzenie ilości kroków, krokomierzem czy warto?

 Na rynku mamy mnóstwo dostępnych krokomierzy, najbardziej popularne są zegarki i aplikacje na telefon. Jeśli chodzi o te pierwsze, jest to świetny pomysł, aby sprawdzić ile kroków dziennie wykonujesz. Minus jest taki, że w większości tych sprzętów jeśli nie machasz ręką, kroki się nie policzą, czyli idąc z książką pod pachą na zegarku może pojawić się mniej niż zrobisz faktycznie. Odwrotnie może się zdarzyć gdy np. pokonasz kilka poziomów wzwyż jadąc samochodem na parkingu, przewrotnie wtedy mogą policzyć się kroki, których nie wykonasz, jeszcze Ci zegarek pogratuluje, że tak szybko Ci poszło.

Aplikacje w telefonie wyliczą Ci dystans ze średnią liczbą kroków lecz każdy może zrobić ich inną ilość na tym samym dystansie. W każdym razie te sprzęty dobrze wskażą Ci jaką średnią ilość kroków wykonujesz dziennie. Może się zdarzyć, że bolą Cię plecy i nogi, wydaje się, że zdobywasz niebotyczne dystanse, a tak naprawdę... tylko stoisz w miejscu robiąc kilka drobnych kroków i to od stania masz wszelkie bóle.

Chodzenie by schudnąć jest możliwe, jednak żeby dało wizualne efekty, trzeba zachować pewne zasady lub odhaczać punkty, które powinny wspomóc wysiłek na przestrzeni tygodni.

Plan dzienny czy tygodniowy? Jeśli jesteś osobą, która lubi zadaniowość, musi mieć cel, lubi wygrywać- będzie to świetne rozwiązanie. Na początek:

Ustal zasady

Możesz zaplanować np. 8 tysięcy kroków dziennie, lecz to jest tylko na utrzymanie kondycji. Do spalenia tkanki tłuszczowej potrzeba czegoś więcej, w tym wypadku zrób 12 tysięcy kroków (minimum) dla szybszych efektów. Zaplanować też możesz tygodniowe dystanse np. 50 tysięcy kroków tygodniowo. Wydaje się dużo? To tylko 22 kilometry. Nadal dużo? Jak je podzielić na 7 dni tygodnia, to wyjdzie minimalnie ponad 3 kilometry dziennie. Teraz brzmi niewiele, prawda? Dystans 50 tysięcy kroków tygodniowo, jest nadal tym, który zachowuje zdrowie, a nie zrzuca tkankę tłuszczową.

Nie masz sprzętu by policzyć kroki?

Nic nie szkodzi, ustal dystanse minutowe. Aby zobaczyć efekty chodzenia musisz zaplanować minimum 250 minut tygodniowo. Zacznij od krótszego czasu szczególnie jeśli jesteś osobą początkującą, która do tej pory miała typowo siedzący tryb życia, aż w końcu wydłużysz dystans do odpowiedniego dla siebie czasu i potrzeb.