Dlaczego ruch może ratować życie?

Aktywność fizyczną postrzegamy zazwyczaj jako narzędzie, które ma nam dawać zdrowie, smukłą sylwetkę, lepsze samopoczucie, komfort psychiczny. Jednak ruch dla osób, które zmagają się z chorobami jest bardzo ważną częścią rehabilitacji.

Sport nie tylko zapobiega, ale również leczy. Jest zalecany przez lekarzy w przypadku różnych schorzeń: cukrzycy, nadciśnienia, problemów ze zdrowiem psychicznym, depresji, przy zwyrodnieniach stawów, astmie, demencji, chorobie Parkinsona - a to tylko kilka przykładów.

Trening zdrowotny podnosi sprawność organizmu na różnych poziomach. Co ciekawe, niewiele schorzeń wyklucza całkowicie aktywność fizyczną - każdy znajdzie dla siebie coś, co będzie działać korzystnie. Aby jednak ćwiczyć, trzeba skonsultować się najpierw z lekarzem, a następnie opracować program treningowy dopasowany do potrzeb i możliwości danej osoby.

Aktywność u osób ze stwardnieniem rozsianym

Rehabilitacja poprzez sport jest możliwa. Jak pokazują badania - w przypadku osób ze stwardnieniem rozsianym sport ma szczególne znaczenie, bo pozwala utrzymać organizm w lepszej formie i dzięki temu zmniejszać ryzyko postępowania niepełnosprawności. Wśród aktywności, które sprawdzą się najlepiej, specjaliści wymieniają często pływanie, jazdę na rowerze, jogę, wspinaczkę. Warto dodać, że odpowiedni trening dobiera się pod kątem możliwości danej osoby, a nie z uwagi na chorobę.

Czym jest stwardnienie rozsiane?

SM jest przewlekłą chorobą układu nerwowego (chorobą neurologiczną), powodującą uszkodzenie tkanki nerwowej. Objawy to między innymi zmiany czucia w kończynach, problemy z równowagą, osłabienie mięśni, zaburzenia mowy i wzroku.

Dla osób cierpiących na tę chorobę sport będzie nie tylko wspierał sprawność ciała, lecz także kondycję psychiczną. Konieczność wyjścia z domu na trening, podjęcie wysiłku, sportowa pasja to coś, co pozwala nawiązywać nowe relacje i zapobiegać stanom depresyjnym. Bezcenny jest również fakt, że aktywność sportowa znakomicie wpływa na mózg - a to w przypadku chorób neurologicznych ma jeszcze większe znaczenie,

Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym, jak sport wspiera osoby z SM – posłuchaj rozmowy z Anną-Marią Siwińską.

W podcaście „MultiSport. Co Cię rusza” usłyszysz m.in.:

  • Jak i dlaczego sport pomaga zachować sprawność w przypadku SM
  • W jaki sposób wspinaczka wspiera Annę-Marię Siwińską w walce z chorobą
  • Czym właściwie jest stwardnienie rozsiane
  • Jak aktywność fizyczna wpływa na poprawę kondycji psychicznej
podcast-odcinek10-test@2x.png
ZDROWIE   32:33   ·   01.01.1970
podcast-odcinek10-test@2x.png
"Ruch ratuje mi życie." Rozmowa z Siwą

Anna-Maria Siwińska choruje na stwardnienie rozsiane od 10 lat. Żeby zachować sprawność, wróciła do wspinaczki.

Słuchaj również na: