1. Masz więcej motywacji!
Trenując z kimś, zdecydowanie rzadziej mówisz sobie „Nie chce mi się”, „Dzisiaj odpuszczam” czy „Zrobię to kiedy indziej”. Ćwicząc w duecie, motywujemy siebie do wyjścia na trening
i wzajemnie wspieramy w momentach zwątpienia. Czy wiesz, że wystarczy wpisać na stałe do kalendarza wspólny trening z przyjacielem czy przyjaciółką, by zwiększyć skuteczność realizacji celu?
Według badań Petera Gollwitzera – jeśli założysz sobie np. „We wtorek ćwiczę 60 minut z Magdą” – zwiększasz szansę na wykonanie danego zadania aż o 200-300%!
2. Osiągasz lepsze wyniki
A może ćwiczenia z trenerem personalnym? Decydując się na trening pod okiem profesjonalnego trenera, możesz mieć pewność, że przy odpowiedniej konsekwencji osiągniesz upragnione efekty. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wisconsin w Stevens Point wykazały, że trening personalny jest skuteczną metodą zwiększenia motywacji i częstotliwości aktywności fizycznej.
Osoby ćwiczące pod opieką trenera sumienniej trzymają się zaleceń i zauważają większy przyrost siły mięśniowej w porównaniu z osobami ćwiczącymi samotnie (84% vs. 69%).
3. Zmniejszasz ryzyko kontuzji
Trening personalny to także mniejsze ryzyko kontuzji. Już na początku współpracy trener określa poziom sprawności fizycznej, analizując ograniczenia ruchowe czy wytrzymałość mięśni. Taka analiza pozwala dobrać odpowiednie ćwiczenia do indywidualnych możliwości
i potrzeb. Rola trenera nie kończy się w tym miejscu. Trener nieustannie kontroluje poprawność wykonywania ćwiczeń i dostosowuje intensywność treningu, a to pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów – mówi Piotr Czyżewski, trener personalny.
4. Masz więcej śmiałości do działania
Trenując z bliską osobą, zyskujesz łatwość pokonywania własnych lęków, poznawania nowych aktywności i chętniej korzystasz z oferty innego niż dotychczas obiektu sportowego. Czujesz się swobodniej, więc działasz śmielej. Masz większą odwagę spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, poznać nowy styl tańca, przekonać się, jak wygląda trening pole dance albo sprawdzić własną wytrzymałość na cross treningu.
Jeśli ćwiczysz w towarzystwie bardziej doświadczonego partnera treningowego, mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość! Badania potwierdzają, że ćwiczenia wykonywane z osobami, które są w lepszej kondycji od nas samych, zachęcają do większego wysiłku, a to pomaga osiągnąć lepsze wyniki.
5. Trenujesz swój… mózg
Dzięki regularnej aktywności, dbasz nie tylko o sylwetkę, lecz także o pamięć i kondycję umysłową, a w dodatku: uczysz się nowych rzeczy i stajesz się szczęśliwy! Wszystko dzięki strukturze VTA (pole brzuszne nakrywki), która znajduje się w Twoim mózgu. Struktura VTA aktywizuje się, gdy działają na nią nowe bodźce, uwalniając jednocześnie dopaminę odpowiadającą za pojawienie się uczucia przyjemność.
Wniosek? Trening daje możliwość poznania nowych aktywności, poprawia samopoczucie
i przyczynia się do powstawania nowych neuronów, tworząc tym samym w mózgu przestrzeń, którą możesz przeznaczyć na zdobywanie kolejnych umiejętności. Aż szkoda byłoby z tego nie skorzystać!
Już dzisiaj wykonaj trening w duecie. Wiesz dobrze, że związek ze sportem naprawdę się opłaca. 😉