Bardzo często zdarza się nam zapracować, siedzieć kilka godzin przy biurku i zapominamy o tym, by nawet chwilę poświęcić na ruch. Po 3 godzinach pracy siedzącej może być coraz trudniej wykonać nawet proste ćwiczenia. Nawet teraz, gdy to czytasz - czy jesteś w stanie bez bólu wykonać skręt karku? :)
Ból kręgosłupa po 30-tce? To coraz częstsze
Wiemy, że ruch jest ważny, stało się to oczywistością. Nawyki np. siedzenie z nogami rozstawionymi szeroko czy dbanie o niepochylanie głowy do monitora, wydają się być proste, ale nie umiemy ich utrzymać. Nasz organizm jest w stanie dostosować się do zmiany aktywności, zmiany pozycji, wysyłając drobne sygnały, że dana pozycja i ułożenie nie są tym, co jest dla niego dobre. Łatwo to jednak zignorować. Ale po ok. 5 latach pracy biurowej, w wieku ok. 30-32 lat do gabinetu fizjoterapeuty pukają pacjenci, skarżący się na dolegliwości kręgosłupa.
Największy procent zwolnień lekarskich pacjentów do 35. roku życia to L4 z powodu bólów kręgosłupa. Dlatego tak istotne jest środowisko pracy i działania prewencyjne. Przy małej ilości ruchu i przy przykurczach bólowych, zmęczeniu kręgosłupa szyjnego, pojawiają się dolegliwości promieniujące w kończynach dolnych i górnych - część z nich może ustąpić po włączeniu regularnej aktywności fizycznej i korekcji postawy można wyciszyć dolegliwości kręgosłupa. Może to być lekki trucht po pracy, 30 minut pływania w basenie czy gimnastyka. To pomoże opóźnić pojawienie się symptomów, które często wydają się być sygnałami odczytanymi przez nas błędnie. Jak mówi Paweł Piaskowki:
,,Jeśli zaczyna się problem - lekkie mrowienie, pacjent myśli: nie pójdę na siłownię, nie pójdę się ruszać, bo jeszcze bardziej się to nasili. Jak pójdę, to może być gorzej - to jest koło zamknięte. Pacjent przestaje się ruszać, Zaczyna odbierać coraz więcej bodźców, tych negatywnych, zaczyna się gorzej czuć, do tego dochodzi stres w ciągu dnia. Dolegliwości bólowe tylko rosną".
W podcaście „MultiSport. Co Cię rusza” usłyszysz:
-
Ile godzin siedzenia przy biurku dziennie jest ,,bezpieczna dla kręgosłupa”?
-
Czemu fotel za 10 tys. zł nie zastąpi aktywności fizycznej?
-
Jak zorganizować miejsce pracy?
-
Jakie aktywności wydolnościowe zniwelują negatywny wpływ siedzenia
-
Jak powinien wyglądać wysiłek fizyczny po pracy?
-
Dlaczego nawet wada wzroku może spowodować bóle kręgosłupa?