Bigoreksja – 13 objawów, które powinny Cię zaniepokoić

Bigoreksja to nierzadkie wśród bywalców siłowni zaburzenie dotykające głównie mężczyzn. Bigorektycy spędzają bardzo dużo czasu na siłowni, porównują swój wygląd do innych, nierzadko stosują restrykcyjną dietę i mimo pojawiających się efektów, nigdy nie są wystarczająco zadowoleni ze swojej muskulatury i wyglądu. Pogłębiający się brak samoakceptacji skutkuje przyjmowaniem sterydów anabolicznych, a w skrajnych sytuacjach nawet poddawaniem się operacjom wszczepiania implantów mięśni.

Anna Urbańska

Co to jest bigoreksja?

Bigoreksja, inaczej dysmorfia mięśniowa, to zaburzenie psychiczne polegające na subiektywnym odczuciu, że ciało nie spełnia estetycznych założeń: jest zbyt wątłe, za mało umięśnione i wyrzeźbione, pomimo obiektywnie muskularnego wyglądu. Bigorektycy dążą do osiągnięcia idealnej sylwetki (która nie istnieje). To patologiczne zaabsorbowanie własną muskulaturą nazywane jest czasem anoreksją odwrotną, jednak w przeciwieństwie do anoreksji dotyczy w szczególności mężczyzn. Szacuje się, że na bigoreksję cierpi ok. 10% ćwiczących regularnie na siłowniach osób płci męskiej, a także nawet ok. 5% młodych kobiet. Najczęściej to kobiety ćwiczące siłowo, nierzadko profesjonalne kulturystki lub zawodniczki bikini fitness. Zaburzenie to staje się niestety coraz częstsze wśród młodzieży.

Przyczyny bigoreksji

Podstawową przyczyną bigoreksji jest dogłębny brak samoakceptacji. To zaburzenie często rozpoczyna się już pod koniec dojrzewania. Nierzadko dotyczy ona osób wątłej postury, które mają trudności z nawiązywaniem kontaktu z rówieśnikami i przyczyny tego stanu doszukują się w swoim wyglądzie, a konkretniej w niewystarczająco umięśnionej sylwetce. Kiełkujące u dorastającego chłopca lub mężczyzny przekonania o wątłości, podkarmiają nierzadko zaczepki ze strony rówieśników.

W typowym przebiegu dojrzewający chłopak rozpoczyna przygodę z ćwiczeniami na siłowni, które mają odmienić jego sylwetkę i w zamyśle „naprawić jego wszystkie problemy”. Restrykcyjne treningi mają wpłynąć na wygląd ciała i je wzmocnić, ale także (a może przede wszystkim) mają poprawić poczucie własnej wartości. Gdy pomimo pierwszych efektów fizycznych (przyrostu masy ciała i masy mięśniowej) poprawie nie ulega stan psychiczny, treningi i budowanie masy nabierają kompulsywnego charakteru. Pierwsze objawy bigoreksji mogą pojawić się szybko lub po dłuższym czasie od rozpoczęcia pracy nad rozbudową tkanki mięśniowej.

Bigoreksja dotyczy jednak mężczyzn w każdym wieku, a drugim kulminacyjnym momentem (po okresie dojrzewania), w którym może się pojawić, jest wiek ok. 40 lat. Następuje wtedy wyraźny spadek testosteronu (który jest hormonem anabolicznym – stymulującym rozrost tkanki mięśniowej) i andropauza. Łączy się to też ze zwiększeniem kumulacji tkanki tłuszczowej. Mężczyźni zauważają pierwsze zmiany w ciele i chcąc za wszelką cenę zachować młody i atrakcyjny według siebie wygląd, rozpoczynają niekończącą się „walkę” o muskulaturę.

Dlaczego mężczyźni dotknięci bigoreksją dążą do ciągłego zwiększania masy mięśniowej? Do najczęstszych powodów braku akceptacji wyglądu własnego ciała i wynikającej z niego bigoreksji, należą:

  • Potrzeba akceptacji siebie i swojego wyglądu oraz zwiększenia poczucia własnej wartości.
  • Próba upodobnienia się do znanych osób, charakteryzujących się dużą muskulaturą i zdobycia w ten sposób uznania.
  • Chęć zatrzymania mijającego czasu i utrzymania młodego wyglądu pomimo upływu lat i naturalnie zmieniającego się składu ciała.
  • Potrzeba zdobycia poważania, dzięki swojemu wyglądowi.

Nie da się wskazać jednego powodu wystąpienia bigoreksji. Do czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia, zalicza się:

  • negatywne doświadczenia w dzieciństwie związane z docinkami dotyczącymi wyglądu (często dotyczące szczupłej budowy ciała),
  • inne zaburzenia i choroby psychiczne (np. depresja),
  • perfekcjonizm,
  • trudności w relacjach z bliskimi,
  • występowanie innych cielesnych zaburzeń dysmorficznych w rodzinie.