Bieganie w upale - czy i jak biegać, gdy żar leje się z nieba?

Jeśli jesteś zapalonym biegaczem, upał nie będzie dla ciebie straszny. W końcu robisz to, co kochasz. Co, jeśli biegasz z innych powodów? Chcesz poprawić kondycję, wydolność, zrzucić zbędne kilogramy, wysmuklić, umięśnić ciało? Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby uniknąć upalnych przeszkód.

Milena Traczyńska

Dziś porozmawiamy o bieganiu, gdy na dworze skwar, nie ma wiatru, a chęci na trening są ogromne... dopóki nie trzeba wyjść z domu. Czasem się zdarza, że na samą myśl o wysiłku fizycznym, gdy temperatura przekracza 30 stopni ciepła, nie masz ochoty się ruszać, tym bardziej biegać i się pocić. Do głowy wkradają się „fantastyczne” wymówki, by tylko zrezygnować z treningu. Nie daj się! Podam ci kilka fenomenalnych powodów, dzięki którym nie odczujesz upalnej pogody.

Bieganie dla przyjemności czy dla kondycji?

Jeśli jesteś zapalonym biegaczem, upał nie będzie dla ciebie straszny. W końcu robisz to co kochasz. Co jeśli biegasz z innych powodów? Chcesz poprawić kondycję, wydolność, zrzucić zbędne kilogramy, wysmuklić, umięśnić ciało? Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby uniknąć upalnych przeszkód.

Poranne bieganie latem 

Jeśli upalne dni trwają w najlepsze i nie widać żadnej perspektywy na zmiany, zastanów się nad porannym bieganiem. Na początku może być ciężko, szczególnie dla osób, które lubią rano dłużej pospać, jednak spróbuj, być może pokochasz tą porę treningową nie tylko w upalne dni. Rano powietrze jest rześkie, temperatura niższa (oczywiście nie nastawiaj się na chłód), przyjemnie rozruszasz swoje ciało na resztę dnia.

Bieganie na czczo

Poranne bieganie pozwala na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, ponieważ organizm czerpie energię z odłożonych zapasów między innymi tłuszczu. Pamiętaj jednak, aby trening na czczo nie trwał dłużej niż 30 minut - powyżej tego czasu zamiast spalać tłuszcz jest szansa na „spalanie” mięśni, a przecież nie o to ci chodzi.

Czy wiesz, że wyniki badań wskazują duże korzyści z porannej aktywności? Ludzie trenujący o poranku są bardziej zdyscyplinowani, mają więcej energii i są efektywniejsi w pracy.

Bieganie wieczorem

Gdy słońce powoli chowa się za horyzontem można w upały odetchnąć z ulgą. Wreszcie jest czas na delikatne ochłodzenie ciała. Idealny moment, aby pobiegać. Słońce nie będzie ci bezpośrednio dokuczać. Dodatkowo podczas wieczornego biegania możesz skorzystać z darmowego koncertu w wykonaniu cykady świerszczy oraz rechotu żab. Poczuj się wakacyjnie.