Aktywność fizyczna pracowników przekłada się na ich satysfakcję i... oszczędności w firmie

Aktywność fizyczna generuje uczucie szczęścia, które przekłada się na zyski finansowe. Już 10 minut ćwiczeń wprawia w lepszy nastrój, pobudza daje energię i motywuje do wykonywania działań.

Sport daje poczucie szczęścia. A szczęście to lepsze życie, więcej energii, motywacji do działania. To także mniejsze zagrożenie, jeżeli chodzi o wypalenie zawodowe. Jak pokazuje badanie MultiSport Index 2022: „72 proc. Polaków, którzy spędzają w pozycji siedzącej 7-8 godzin każdego dnia wskazuje, że częściej niż przed pandemią zmaga się z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym”.  

Aktywny pracownik będzie napędzał biznes 

Stres to choroba cywilizacyjna naszych czasów. Według badań z 2021 roku powoduje on spadek koncentracji w pracy, niedotrzymywanie terminów w realizacji obowiązków służbowych, utrudnia rozumowanie i podejmowanie decyzji. Wyczerpanie, stany lękowe i depresja to także powód do udawania się na zwolnienia lekarskie. Osłabiony zespół nie działa sprawnie - cierpi na tym zarówno firma, jak i również nieobecni, którzy muszą zmagać się z problemami.  


Dużym wsparciem jest aktywność fizyczna - to rozwiązanie proste i w zasięgu ręki. Każdy może dostosować sport do swoich potrzeb i umiejętności. Jak wskazuje Emilia Rogalewicz, członek Zarządu Benefit Systems, pracownicy, którzy regularnie trenują: 

  • Cieszą się lepszą kondycją psychofizyczną, 

  • Wykazują lepszą produktywność, 

  • Polepsza się ich koncentracja i zaangażowanie, 

  • Zmniejsza się liczba zwolnień lekarskich, 

  • Zwiększa się za to ich ogólna satysfakcja. 

Pracodawca może zmotywować do ruchu

Takie benefity, jak karta MultiSport to nie tylko atrakcyjny dodatek, ale też ogromna motywacja do tego, by jednak zacząć się ruszać. I to na poważnie, bo aż 99% MultiSportowców jest aktywnych fizycznie. Minęły już czasy, w których karnety są nieużywane. Dlaczego? Pracownicy sami zauważają, jak bardzo sport wspiera ich w walce o dobre, szczęśliwe życie. I o zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. 

Nieaktywny styl życia kosztuje… bardzo dużo! 

Średnio aż 2 mld euro rocznie (!) o czym opowiada dr Małgorzata Gałazka-Sobotka, Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Gdyby Polacy zaczęli się więcej ruszać (przestrzegając chociażby podstawowych wyznaczników WHO), oszczędności mogłyby sięgnąć ok. 430 mln rocznie. To dotyczy także firm, bo jak podkreśla specjalistka, w raporcie „Kapitał Zdrowia”, aż 82% firm przyznało, że w czasie pandemii zwiększyło wydatki na zdrowie pracowników.  

Recepta na ten stan rzeczy jest już znana: sport, edukacja w zakresie zdrowego stylu życia i wsparcie pracowników, dająca możliwości dopasowania ścieżki aktywności do swoich preferencji.  I co ważne: już 10 minut ćwiczeń dziennie sprawia, że funkcjonujemy jako osoby bardziej zadowolone, zmotywowane, szczęśliwe. Warto? Jak najbardziej, tak! 

Źrodła:

1. Raport MultiSport Index: Aktywność fizyczna Polaków po dwóch latach pandemii, 2022.

2. E. Biernat, W. Drygas, „Ekonomiczne i społeczne koszty niedostatecznej aktywnosci fizycznej Polaków”, (w) Niedostateczny poziom aktywnosci fizycznej w Polsce jako zagrozenie i wyzwanie dla zdrowia
publicznego, pod red. W. Drygas, M. Gajewska, T. Zdrojewski, Raport Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.