5 sposobów na zmotywowanie się do treningu w Święta

Święta Bożego Narodzenia należą do najobfitszych w całym roku. Pierogi, smażone potrawy, makowiec i masa innych potraw potrafią poważnie obciążyć żołądek. Według statystyk już sama kolacja wigilijna to w sumie około 2500 kcal [1], a całe Święta to niemal trzy dni ucztowania. Warto więc, obok planowania pyszności i rodzinnych spotkań, zaplanować również treningi! Jak się do tego zmotywować? Dlaczego warto?

Zanim przejdziemy do 5 sposobów na zmotywowanie się do świątecznego treningu, warto przedstawić kilka kluczowych kwestii.

1. Jeżeli nie ćwiczysz regularnie (a więc minimum trzy razy w tygodniu), wykonanie treningu podczas Świąt nie sprawi, że schudniesz lub nie przytyjesz. Warto więc ćwiczyć sumiennie przez cały rok!

2. Trening w Święta nie ma za zadanie pozwolić Ci „jeszcze więcej zjeść”. Da za to całą masę korzyści: pozwoli dotlenić organizm, poprawić samopoczucie, wzmocnić ciało i spalić trochę nadprogramowych kalorii. To ważne i potrzebne urozmaicenie dla czasu, który spędzamy głównie na siedząco, przy suto zastawionym stole.

3. Warto przygotować świąteczne potrawy z myślą o tym, by były zdrowsze i bardziej dietetyczne. Więcej opcji gotowanych zamiast smażenia, więcej warzyw i owoców na pewno nie sprawi, że świąteczny stół będzie mniej kuszący.

Przeczytaj też: „Jak odchudzić świąteczne potrawy?”.

5 sposobów na to, by zmotywować się do treningu w Święta

1. Zaangażuj całą rodzinę, by wspólnie cieszyć się treningiem

Święta to czas dla bliskich. Dlatego świetnym pomysłem jest wzajemne zaproszenie się do treningu! Wspólne bieganie, bardzo długi i intensywny spacer, joga lub nawet aerobik pozwolą trochę się rozruszać, spalić kalorie i jednocześnie doskonale się bawić. Badania naukowe dowodzą, że regularne ćwiczenia grupowe przyczyniają się do poprawy zdrowia, a także kondycji psychicznej [2].

2. Zaplanuj treningi z wyprzedzeniem, by nic Ci nie przeszkodziło

Podczas Świąt każda minuta jest cenna. Zanim więc dasz się wciągnąć w wir spotkań, zaplanuj okienko na ćwiczenia. Dobrą opcją będzie poranek, jeszcze zanim wybuchnie bożonarodzeniowe zamieszanie. W tym świątecznym okresie Twoja ulubiona siłownia może być zamknięta, ale niech Cię to nie zniechęci. Trening w domu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała będzie równie skuteczny. A może wybierzesz skakankę? Podczas wykonania 1000 przeskoków możesz spalić nawet 200 kcal [3]!

Przekonaj się, jakie korzyści daje trening ze skakanką

3. Potraktuj trening jako czas dla siebie

Gorączkowe przygotowania, sprzątanie, a później wspólnie spędzony czas przy stole - to nieodzowne atrybuty Świąt. Jednak nadmiar bodźców, emocji i jedzenia może zaszkodzić. Uwzględnij trening jako kilkadziesiąt minut, które poświęcisz wyłącznie sobie, dbając o ciało i umysł. To znakomita forma prezentu! Zwłaszcza że aż 56% aktywnych Polaków chciałoby ćwiczyć częściej [8]. Święta to dobry moment na realizację tych założeń, by śmiało wejść w nowy rok!