4 pomysły na kotlety w wersji wege: są pełne smaku i pożywne

Statystycznie Polak spożywa około 70 kg mięsa rocznie, a więc dwukrotnie więcej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Tendencje są spadkowe, a świadomość społeczna rośnie, jednak wciąż musimy uczyć się nowych smaków i nabrać przekonania, że jedzenie roślinne nie tylko jest w stanie zastąpić mięso, ale też stać się podstawą codziennej diety.

Badania dowodzą, że spożywanie mięsa może mieć negatywn skutki zdrowotne. W jednej z ciekawszych analiz wzięło udział 474 985 osób dorosłych w średnim wieku. Obserwowano ich aż 8 lat. U osób, które spożywały mięso czerwone i drobiowe (3 razy w tygodniu i więcej) zaobserwowano wyższą masę ciała i mniej korzystne parametry zdrowotne. Stwierdzono również większe zagrożenie takimi chorobami, jak choroba niedokrwienna serca, zapalenie płuc, cukrzyca, a także stanami zapalnymi żołądka i dwunastnicy. Badacze przedstawili także mocne dowody na to, że czerwone mięso może podwyższać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i innych rodzajów raka.

Jednak wpływ spożywania mięsa na nasze ciało to nie wszystko. Hodowla bydła ma znaczący wpływ na globalne ocieplenie poprzez emisję gazów cieplarnianych (do 23% całkowitej emisji gazów na świecie).

Zwrócenie się w kierunku diety wegetariańskiej i wegańskiej jest wskazane. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przepisów na kotlety bez mięsa, które są smaczne, zdrowe i naprawdę w niczym nie ustępują mięsnym odpowiednikom.